babyweb.sk > Bábätko > Zdravie bábätka > Vírusová sezóna je za dverami. Ako sa brániť?
Vírusová sezóna je za dverami. Ako sa brániť?
Tak už je to znovu tu. Nádcha, kašeľ, bronchitídy, angíny a ďalšie vírusové a bakteriálne ochorenia sprevádzajúce zimné mesiace nás, bohužiaľ, neobídu ani tento rok. Ochrániť pred nimi krehký organizmus našich najmenších nie je jednoduché. Hneď to však vzdať nemusíme.
Rizikovými miestami sú školy aj škôlky, kde sa zimné choroby šíria neuveriteľne rýchlo. Zabrániť sa tomu dá len ťažko. Len čo sa dieťa nakazí v kolektíve, nastáva spravidla domáce „kolečko“, pri ktorom ochorejú súrodenci a nakoniec aj rodičia. Najnáchylnejší sú však tí najmenší, ktorých organizmus oslabujú nízke teploty a len veľmi ťažko sa bránia zimným virózam a bakteriálnym infekciám.
Pomáha šál aj vetranie
A keď nádcha a kašeľ nie sú žiadnou katastrofou, napriek tomu dokážu znepríjemniť život. To najjednoduchšie, čo proti nim môžeme spraviť, je prevencia a posilňovanie organizmu vitamínmi. Pravidlom by mala byť porcia čerstvého ovocia a zeleniny denne. Ak sa dieťa zdráha jesť čerstvú mrkvu alebo sa zahryznúť do jabĺčka, musíme ho trochu okabátiť. Nakrájajte mu ovocie, ponúknite mu šťavu z neho, zamiešajte zeleninu do ryže alebo cestovín.
Riskantným obdobím je zima, respektíve prechod z tepla do chladu. Preto sa postaráme o to, aby mali deti v teple predovšetkým hlavu, končatiny a tiež krk. Odmala ich učíme pri prechode zo zimy do tepla vyzliekať si bundičku alebo naopak, dobre si ju zapnúť, ak idú zo školy cez dvor do jedálne na obed. K prevencii patrí aj rýchle a účinné vetranie bytu, aspoň 10 minút denne. Tiež dávame pozor na to, či sa náš malý alebo malá v noci neodkopáva. Ak to robieva, oblečieme mu teplé pyžamko.
Dobre si umyť ruky je základ
Pre všetky vírusy je nepriateľom číslo jeden teplá voda a mydlo. Naučíme deti správne si umývať ruky. Nielen ich len tak ošpliechať, ale dôkladne namydliť vo všetkých záhyboch a okolo nechtov a potom opláchnuť. Malo by to byť samozrejmosťou pred jedlom a po toalete. Vyberieme nejaké nedráždivé mydlá bez konzervantov, najlepšie tekuté. Ich použitie je jednoduchšie a deti viac baví. V škole to s hygienou na toaletách nebýva slávne, neuškodí, ak pribalíme nášmu školákovi do batoha vlhčené obrúsky a papierové vreckovky. Tých menších naučíme správne smrkať, aj to sa občas podceňuje.
Prehnaná hygiena škodí
Strach z vírusov a baktérií vedie mnohých dospelých k tomu, aby proti nim urputne bojovali. Úzkostlivá čistota a dôkladná hygiena však nemusí byť len prínosom. Niektoré mikroorganizmy totiž hrajú dôležitú úlohu pre náš imunitný systém. Preto by pred nimi nemali byť deti úzkostne chránené ako skleníkové rastlinky. Naopak, ak sú im vystavované odmala, budú odolnejšie. Ale nájsť tú správnu mieru, samozrejme, tiež nie je jednoduché.
Zhruba v 90. rokoch minulého storočia sa začala vo vyspelých krajinách presadzovať teória, že ľuďom prospieva žiť v čo najsterilnejšom prostredí. Prehnaná hygiena, kvantá čistej vody, tepelná izolácia obydlí, ale aj dôraz na očkovanie, užívanie antibiotík, to všetko vedie k tomu, že náš organizmus je menej vystavený mikroorganizmom priaznivým pre náš imunitný systém. A potom netradične reaguje na látky, ktoré mu v minulosti neškodili – prach, peľ, roztoče, plesne. Dôsledkom je rozšírenie rôznych typov alergií, astmy, ale podľa vedcov aj obezity a diabetu prvého typu (v Európe nárast o 60 % od roku 2005 do roku 2015 u detí vo veku 0 až 4 roky).
Čítajte tiež:
- Nádcha a zápaly dýchacích ciest u detí
- Nachladnutie a bolesť hrdla u detí
- Najčastejšie choroby detského veku
Hurá na zvieracie farmy?
Zo štúdií tiež vyplynulo, že deti, ktoré ich matky dávajú do jaslí alebo vyrastajú na vidieku, v blízkosti zvierat, menej trpia astmou alebo alergickými ochoreniami. Tehotným farmárkam sa rodí menej alergikov. Vyplýva to z americkej štúdie z roku 2012. Dokonca v niektorých prípadoch aj cisársky rez, samozrejme, ak nie je nevyhnutný, neprospieva detskej imunite. Dnes sa už vie, že prechod dieťaťa vagínou pri prirodzenom pôrode je určujúci a prínosný pre jeho budúcu mikroflóru, teda spoločenstvá mikroorganizmov v rôznych orgánoch.
Aké sú teda rozumné hygienické zásady?
- Sterilizácia dojčenskej fľašky nie je nutná. Stačí len starostlivo umyť všetky jej jednotlivé súčasti kefkou na umývanie fľašiek v teplej mydlovej vode. Samozrejme, okrem prípadov, keď pediater odporučí fľašky sterilizovať, napríklad u predčasne narodených detí.
- Žiadny strach z pieskoviska. Naopak, hra s vedierkom a lopatkou dieťa príjemne zabaví. Po návrate domov mu stačí umyť ruky vodou a mydlom, žiadne ďalšie hygienické opatrenia nie sú nutné.
- Ak dieťa netrpí alergiami na zvieratká, pokojne sa s nimi môže hrať.
- Vyvárať detskú bielizeň nemusíme, ak to neodporučí lekár. Stačí prať na 40 alebo na 60 stupňoch, ak je doma niekto chorý.
- Stop dezinfekciám. Nie je nutné dezinfikovať svoje obydlie, stačí aj menej drastický prostriedok – starostlivé upratovanie. Dieťa nechávame pokojne liezť po štyroch po podlahe. Nebeháme za ním a neutierame mu ustavične ruky vlhčenými obrúskami.
- Cumlík môžu rodičia pokojne oblizovať. Nedávna švédska štúdia potvrdila, že deti, ktorých rodičia oblizujú dieťaťu cumlík, ak mu spadne na zem, trpia alergiami alebo ekzémom menej. Samozrejme si nedávame cumeľ do úst, ak sme sami chorí.
- Hydroalkoholový dezinfekčný gél na ruky používame len v urgentných prípadoch. Pri chrípkových epidémiách sa rozmohlo užívanie tohto dezinfekčného prostriedku, ktorý sa používa bez vody na suché ruky. No pozor. Gél nečistí, on len dezinfikuje. Jeho nadmerné používanie môže viesť k alergiám. Dbáme tiež na to, aby ho dieťa neoblizovalo.
- Obmedziť kontakt s chorými. Upevňovať imunitný systém dieťaťa kontaktom s vírusmi a baktériami, ktoré vyvolávajú ochorenia, rozhodne nebudeme. V prípade zimných epidémií sa pokúsime vyhnúť kontaktu dieťaťa s ľuďmi na rôznych početnejších rodinných stretnutiach, vo verejnej doprave, v nákupných centrách, ale rovnako ho nevystavujeme priateľským objatiam a bozkom.