Vojtova metóda

V povedomí verejnosti je Vojtova metóda reflexnej lokomócie známa ako špeciálne „cvičenie“ s deťmi, ktoré majú narušený pohybový vývin. Problematika mozgových hybných porúch je však natoľko zložitá a závažná, že patrí výhradne do rúk vyškolených lekárov a fyzioterapeutov.

Je známe, že dieťa prechádza v prvom roku života niekoľkými vývinovými stupňami, ktoré sú presne charakterizované určitými reflexmi, polohami a koordinačnými schopnosťami. Mnohí rodičia tieto míľniky veľmi pozorne sledujú a často sa chybne domnievajú, že ak ich bábätko nerobí v stanovenom čase presne to, čo je v knihách, nie je v poriadku.

Dôležitosť časového faktora

Vedci a lekári sa už celé desaťročia pokúšajú odpovedať na otázku, aký bude ďalší osud nápadne reagujúceho novorodenca alebo dojčaťa. Rodičia sa s obavou pýtajú, či ide skutočne o oneskorený vývin v pravom slova zmysle so schopnosťou konkrétne oneskorenie dohnať, alebo či sa pod názvom „oneskorený“ skrýva označenie definitívneho poškodenia so všetkými motorickými a mentálnymi dôsledkami. Väčšina takto nápadne reagujúcich detí sa v priebehu vývoja normalizuje.

Ak sa objaví problém, je preukázané, že rozhodujúcim faktorom úspešnosti terapeutického zásahu do motorického vývoja je časový faktor. Centrálna nervová sústava novorodencov je mnohonásobne tvárnejšia ako u dieťaťa v školskom veku, a preto čím skôr sa začne s bábätkom cvičiť, tým väčšia je nádej na úspešné „naštartovanie“ zdravého motorického vývoja.

Čo je vlastne reflexná lokomócia?

Pod pojmom reflexná lokomócia si môžeme predstaviť akýkoľvek pohyb, ktorý je charakterizovaný automatickým riadením polohy tela (napr. plávanie alebo beh). Ak je táto lokomócia reflexne vybaviteľná v novorodeneckom období, znamená to, že novorodenec ovláda toto automatické riadenie telesného držania. Vieme aj to, že riadiaca úroveň automatického riadenia telesného držania je najvyššou funkčnou rovinou centrálnej nervovej sústavy.
Podstatou metódy je nácvik základného pohybového stereotypu, teda pohybu vpred.

Princíp liečebnej metódy

Bolo by zavádzajúce na tomto mieste presne opisovať presný priebeh cvičenia. Aj tak je ťažké urobiť si aspoň približnú predstavu iba na základe opisu. Je to aktivácia určitých pohybových reťazcov, ktoré sú prítomné hneď po narodení. Je ich možné vyprovokovať alebo spustiť len z určitej polohy tela pod určitou stimuláciou (podnetom, dráždením).

Veľmi zjednodušene povedané: tým, že položíme dieťa do presne stanovenej polohy na brušku, na chrbte či na boku a primeraným tlakom pôsobíme na určité body (tzv. spúšťacie zóny) na jeho tele, vyvolávame v jeho centrálnej nervovej sústave ohlas, ktorý obsahuje svalové súhry vedúce k správnemu motorickému vývinu.

Pri spontánnom pohybe človeka sa s týmito pohybovými vzorcami nestretávame, napriek tomu sú uložené v centrálnej nervovej sústave – existujú ako predloha funkcie, sú teda vrodené a existujú vo vopred pripravenom programe centrálnej nervovej sústavy každého človeka, nezávisle od jeho veku. Spolupráca rodičov a terapeutov je pri využívaní tejto metódy nevyhnutná. Rodičia cvičia s dieťaťom niekoľkokrát denne (nie tesne po jedle) asi 10 – 20 minút čistého času. Cvičenie sa strieda s odpočinkom.

Čítajte tiež:

Čo to teda znamená pre vás ako pre rodičov?

Predchádzajúce riadky treba brať iba ako informáciu o existencii geniálnej liečebnej a diagnostickej metódy českého lekára Václava Vojtu a jej využití v prospech správneho pohybového vývoja ohrozených detí.

Väčšina detských lekárov túto metódu dobre pozná a v prípade potreby by vás určite poslali na odborné vyšetrenie. Ak by ste mali pochybnosti alebo strach, či sa vaše dieťatko správne vyvíja, poraďte sa s odborníkmi.

Ak by vám cvičenie odporučili, nebojte sa a nedajte sa odradiť napríklad rodinnými príslušníkmi, ktorí ich môžu považovať za „zbytočné trápenie dieťatka“. Tisíce rodičov, ktorí cvičia s deťmi „vojta“, by vám potvrdili, že nejde o závažný problém, skôr o prevenciu, a že dieťaťu nikto neubližuje.

11.3.2016 1:43| autor: Kateřina Kmentová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist