Vojtova metóda: pomoc pre deti i dospelých

Keď s deťmi nie je všetko, ako má byť – vývoj zaostáva a telo neposlúcha, tak často pre svojich drobcov hľadáte aj menej tradičné cesty. Medzi jednu z nich určite patrí Vojtova metóda. Je veľkou pomocou, často až záchranou mnohých detí, ale aj dospelých.

shutterstock_1646599021-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Veľa sa o nej nehovorí a vie sa o nej len málo. Vojtova metóda bola pomenovaná po MUDr. Václavovi Vojtovi, ktorý ju vyvinul. Na začiatku pritom myslel na deti, a to aj tie úplne maličké.

ČO JE VOJTOVA METÓDA?

Nazýva sa aj metóda reflexnej lokomócie. Ide o súbor premyslených cvičiacich techník, ktoré vo finálnom efekte pomáhajú pri liečbe pohybových porúch bábätiek, batoliat, predškolákov, starších detí a dnes i dospelých. Podstatou je znalosť centrálneho nervového systému (CNS) človeka a z toho vyplývajúci fakt, že v CNS sú geneticky zakódované vrodené pohybové vzory, teda niečo ako nevedomé návyky.

Tento poznatok sa využíva vo Vojtovej metóde, a to stimuláciou alebo tlakom špecifických (a dôkladnými štúdiami z 50. rokov) daných bodov na tele. Telo pritom následne reaguje určitými vrodenými a nevedomými pohybmi. Tlak a stimulácia smerujú predovšetkým na body v oblasti periostu kostí a fascie.

ČO JE PERIOST?

Periost je okostica, teda väzivový obal pokrývajúci povrch kostí. V niektorých miestach okostica kosť nepokrýva, hlavne v miestach, kde sa upínajú svaly, na plochách pokrytých kĺbovou chrupavkou.

ČO ZNAMENÁ FASCIA?

Fascia je po slovensky pokrývka, čo je de facto tkanivo väzivového kolagénu. K najznámejšiemu typu fascie patrí blanité puzdro svalov. Tam práve okrem okostice smerujú stimulácie a tlaky vo Vojtovej metóde. Povrchová fascia prechádza do väziva vnútri svalu, tam tvorí tvrdšie svalové vlákne, ktoré následne vrastajú do šliach svalov a obmedzujú ich preťaženie či pretrhnutie. Tlak a stimulácia teda vyvolávajú hĺbkovú reakciu.

ČO SA PRI VOJTOVEJ METÓDE DEJE?

Stimuláciou a tlakom na tieto citlivé miesta dochádza okrem samovoľnej pohybovej aktivity aj k fyziologickej aktivácii bránice a svalov brušnej steny, k pravidelnému a prehlbujúcemu sa dýchaniu, upraví sa aj tep a kladne sa stimulujú nervové centrá. V globále dôjde k celkovému zlepšeniu mentálnej aktivity.

PREČO JE VOJTOVA METÓDA TAKÁ ÚČINNÁ?

Vojtova metóda je zložená z troch základných spôsobov stimulácie a liečby.

Sú to

  • reflexné otáčanie
  • reflexné plazenie
  • prvá pozícia

Reflexné otáčanie je spôsob liečby Vojtovej metódy, keď sa CNS aktivuje z polohy na chrbte, reflexné plazenie zasa, naopak, má základ aktivácie z polohy na bruchu a prvá pozícia pre zmenu z polohy na štyroch (na kolenách).

Tieto tri fázy vo Vojtovej metóde na seba voľne nadväzujú, nedajú sa vynechať ani obísť. A hoci sa niekedy zdajú tieto pohyby a cviky primitívne, opak je pravda, lebo sa pri nich využívajú dychové cvičenia, sťahovanie brušných svalov, pozície určitých častí tela a z toho vzniknuté ucelené zostavy cvikov.

Čítajte tiež:

CVIČENIE VOJTOVEJ METÓDY S DEŤMI

Samozrejme, cvičenie s deťmi je špecifické a mnohé z toho, čo vo Vojtovej metóde dospelý človek zvládne sám, sa musí dieťaťu vnuknúť. Detičky sú často ešte primalé, nerozumejú pokynom, a tak ich nedokážu akceptovať. Preto je niekedy cvičenie s deťmi zo začiatku boj a ony sa akciám fyzioterapeutov bránia (niekedy dosť dôsledne).

Napriek všetkému je nutné povedať, že Vojtova metóda nijako nebolí, len je to jednoducho pre telo (a každé dieťa) a organizmus nezvyčajný pohyb. Stáva sa však, že časom dieťa pochopí, čo sa od neho vyžaduje, a potom už aj samo spolupracuje. A z cvičenia sa stáva hra. Alebo keď drobček zistí, že aktivity nebolia, nebráni sa im. Celá anabáza má za následok obrovskú reakciu v telíčku, ktorou je aktivácia oslabených svalov a návrat funkčnosti  doteraz napríklad nefunkčných svalov.

KDE SA VOJTOVA METODA VYUŽÍVA?

Praktizujú ju súkromní fyzioterapeuti, ale Vojtova metóda môže byť aj súčasťou rehabilitačnej a fyzioterapeutickej liečby predpísanej lekárom. Na mnohých rehabilitačných pracoviskách a v ambulanciách sú vyškolení fyzioterapeuti, ktorí prešli kurzom Vojtovej metódy.

VOJTOVA METÓDA POMÔŽE

  • psychike a kvalitnejšiemu spánku
  • zmierňuje bolesti chrbtice, stavy po operáciách chrbtice
  • stavy po operáciách kĺbov – bedier, kolien, ramien
  • eliminuje bolesti hlavy a skoliózy chrbtice
  • pomáha pri detskej obrne a po mozgovej príhode
  • dokáže zlepšiť jemnú a hrubú motoriku
  • efektívne sa využíva pre predčasne narodené deti
  • podporí organizmus pri ľahkej mozgovej dysfunkcii detí
  • pomáha i pri roztrúsenej skleróze
  • a pri ďalších často poúrazových stavoch

Absolvovať fyzioterapiu s Vojtovou metódou však nestačí, je potrebné s deťmi (alebo sami so sebou) cvičiť ďalej a ideálne pravidelne aj doma. Fyzioterapia slúži na osvojenie a navyknutie na cviky a ich využitie v ďalšom živote.

10.1.2024 4:24| autor: Pavla Košík Jelínková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist