Všetko, čo neviete o užívaní liekov

Choroba dieťaťa je sama osebe záťažou a dostať do malého pacienta neveľmi chutný liek dá poriadne zabrať. Často sme bezradní aj v tom, akú konzistenciu lieku zvoliť, či môžeme tabletku podávať po kúskoch atď. Chyba pri podávaní medikamentov totiž môže mať fatálne následky.

shutterstock_1402607189-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Zabudla som liek na slnku. Mám ho vyhodiť?

Určite áno. Škodí mu to rovnako, ako keď ho necháme pri rozpálenom radiátore. Niektorým medikamentom zase nerobí dobre vlhkosť, iné potrebujú priamo uchovávať v chladničke. Keď na špecifikum neupozorní lekárnik, musíme sa prehrýzť zdĺhavým návodom. Všeobecne platí, že by sme mali uchovávať lieky v suchu, tme, pokiaľ možno v chlade a hlavne mimo dosahu detí.

Rozpustíme liek v ovocnej šťave. Dieťa ho skôr prehltne.

Ani mlieko, ani džúsy by sa nemali používať na rozpúšťanie medikamentov. Najlepšia je obyčajná voda. Ak rozpustíme v mlieku niektoré antibiotiká, ich účinnosť sa znižuje alebo priamo sa ruší. Škody môžu napáchať aj džúsy, špeciálne grapefruitový, ktorý môže ovplyvniť vstrebávanie účinných látok. Ani rôzne šťavy a limonády nie sú vhodné. Pokiaľ už liek rozpúšťame, tak v malom množstve tekutiny. V tom väčšom sa, samozrejme, nepríjemná chuť skôr stratí, zase je však riziko, že dieťa všetko nevypije, takže nedostane potrebnú dávku lieku.

Rozpolíme liek pre dospelého, polovica je presne detská davka.

Nejaké polovice alebo štvrtiny od oka, to nie je pre dieťa najvhodnejšie. Ono totiž nie je zmenšenou kópiou dospelého, jeho orgány fungujú inak. Preto existujú aj známe lieky vo forme pre dospelých a pre deti. A ak nie, tak necháme na lekárnikovi, aby nám patričnú detskú dávku pripravil. Pri mnohých liekoch tiež hrá úlohu nielen vek dieťaťa, ale aj jeho hmotnosť, na to treba dávať pozor.

Dieťa liek vyvrátilo. Okamžite mu dám ďalší.

Záleží na tom, aký dlhý čas od podania lieku uplynul. Pokiaľ ho dieťa vyvrátilo okamžite alebo do desiatich minút, môžete skúsiť mu dávku zopakovať. Ak uplynul dlhší čas ako desať minút, je lepšie poradiť sa s lekárom alebo s lekárnikom. Každý liek je originál, účinné látky z neho sa vstrebávajú inak. Pokiaľ ho dieťa nie je schopné opakovane prehltnúť, môže vám pediater predpísať inú konzistenciu či iný liek s obdobou účinnosťou.

Môjmu maličkému už je lepšie, takže už nemá cenu napchávať ho liekmi.

To nie je rozumné rozhodnutie. Už sme si zvykli, že antibiotiká sa musí dobrať, inak by mohla nastať recidíva. Rovnaké je to aj s liekmi proti hlístam, ale aj s ďalšími. Ak zmiznú symptómy choroby, neznamená to automaticky, že všetky baktérie sú zlikvidované. Ani liečba kortikoidmi by sa nemala prerušovať, aby v nej nenastal nepríjemný zvrat. Liek vysadíme, ak má dieťa urgentné problémy, napríklad s dýchaním, pocit pálenia, bolesti brucha. Samozrejme, konzultujeme s lekárom.

Zdá sa, že dcerka má rovnaké choroby, akú mel jej braček. Dám jej liek, ktorý po ňom zostal.

To by bola chyba. Môžu sa objaviť rovnaké príznaky, ale môže ísť o inú chorobu. Ak sa nepodchytí včas alebo sa začne nevhodne liečiť, všetko sa len skomplikuje. Ak nejde o bežne dostupný liek určený deťom a bežnú zdravotnú ťažkosť, lieky sami „nepredpisujeme“. A nedobraté balenie špeciálnych medikamentov vrátime do lekárne.

Paralen, aspirin, ibuprofen môžem deťom „naordiovať“ doma.

Platí to len pre Paralen, ktorý existuje v detskej forme. Pri ostatných dvoch sa automedikácia neodporúča, deťom sa môžu dávať len po porade s lekárom. Aspirín nie je pre najmenších vhodný pre jeho prípadné negatívne účinky (krvácanie, tráviace ťažkosti). Navyše v malej dávke nie je účinný proti horúčke a nezaberá v takom prípade ani proti bolesti. Kontraindikovaný je pri ovčích kiahňach rovnako ako ďalšia stálica v lekárničke, ibuprofen.

Osvedčila sa mi jedna odmerka na tekuté lieky. Budem ju užívať na všetky.

Radšej nie, balenie každého lieku, ktorý je potrebné odmeriavať, má svoj špecifický dávkovač a toho sa treba držať. Niektoré sú dokonca len jednorazové.

Originálny alebo generický liek? Je to jedno.

Nie tak celkom. Generický liek je väčšinou lacnejší, obsahuje rovnaké liečivo v totožnom množstve ako príslušný originál, máva aj rovnakú liekovú formu i rovnakú biologickú účinnosť. Rozdielny býva typ a pomer použitých pomocných látok, napríklad spojív, farbív. Pri určitých formách liečby aj toto môže hrať úlohu, a tak sa treba držať originálu, rovnakej značky a dávky. Ide napríklad o antiepileptiká a imunosupresíva (obmedzujú činnosť imunitného systému).

Čítajte tiež:

Tableta obsahuje deliacu ryhu. Môžem ju teda deliť.

Len ak je to výslovne uvedené v návode. Mnohé tablety sú takto označené, napriek tomu sú však na polenie nevhodné. Výrobca nemôže zaručiť, že v každej polovici lieku je rovnaké množstvo účinných látok.

Obsah kapsuly môžem vysypať a rozpustiť.

Chyba. Aj keď sa taký liek neprehĺta dieťaťu najlepšie, obal na ňom je tam kvôli tomu, aby ochránil obsah pred agresívnymi žalúdočnými šťavami. Ak sa vysype a rozpustí vo vode, je po liečivom efekte.

Oblafneme dieťa tým, že primiešame liek do jedla.

Nie vždy sa to podarí, chuť určitých liekov sa nedá len tak zamaskovať. Na niektoré však platí chlad, ktorý nepríjemnú chuť redukuje. Prebije ju aj aromatická mäta či sladké drievko. U väčších detí zaberie kúsok čokolády pred podaním medikamentu a po ňom. Ideálny je kúsok čokoládovej zmrzliny, ktorá ústa naladí na nepríjemnú procedúru.

16.8.2023 5:54| autor: Helena Chvojková  | zdroj: Lekári a redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist