babyweb.sk > Bábätko > Pre bábätká > Zázračné masáže bábätiek
Zázračné masáže bábätiek
Vedieť dotykmi prejaviť lásku je pre vaše bábätko to najdôležitejšie, čo mu, samozrejme okrem jedla, môžete poskytnúť. Jedným zo spôsobov, ako sa to naučiť správne, sú kurzy masáží bábätiek.
Mgr. Zlatica Jursová-Zacharová (30) je psychologička, pedagogička a teraz aj inštruktorka masáže dojčiat. Keďže má k pochopeniu ľudskej duše veľmi blízko, nie div, že keď sa stala po prvý raz mamou, hľadala spôsob, ako sa svojej ratolesti priblížiť čo najviac. „Ako každá matka snažila som sa spraviť pre svoje dieťa len to najlepšie,“ začína svoje rozprávanie. „Rada by som zdôraznila, že s masážou sa môže začať hneď, keď sa dieťatko narodí. Ja som začala až v synčekovom siedmom mesiaci. Je mi ľúto, že tie najkrajšie chvíle pri masírovaní som si s ním neužila,“ vzdychne si sympatická mamička teraz už devätnásťmesačného Danielka. „Napriek tomu to veľmi rád prijal, i keď nemasírujeme každý deň. Ak má záujem o masáž, vypýta si ju iba vtedy, keď má náladu. Ukáže si na olejček a už viem, že ideme na to. Viete, sú to chvíle, ktoré dávajú veľmi veľa nielen dieťaťu, ale aj rodičovi, ktorý masáž vykonáva. Niekedy si myslím, že pre rodiča je to ešte viac,“ usmieva sa.
Rýchlejšie rastú, lepšie papajú…
Na špeciálnych kurzoch, ktoré organizujú napríklad aj materské centrá, sa rodičia každý týždeň naučia masírovať inú časť tela. „Tie celkom maličké nie sú príliš dlho hore, takže na masírovanie využívame čas, keď nespinkajú. Len čo dieťatko nie je v pohode, masáž neodporúčame, pretože to má byť niečo krásne a príjemné. Niečo, na čo sa navzájom tešia rodičia aj dieťa, pretože samotná masáž je o vzťahu, o učení sa rešpektu, láske voči bábätku.“ Pri masáži prichádza na rad veľa užitočných vecí. „Keď masírujeme bruško, pomáhame tráviacej sústave. To však nie je ani zďaleka všetko. Pomáhame aj dýchacej sústave či lymfatickému systému. Výskumy potvrdili, že tie bábätká, ktoré sú masírované, lepšie rastú, lepšie priberajú na hmotnosti, sú pokojnejšie, stabilnejšie. Okrem toho masáž prispieva aj k zníženiu nepríjemnej hyperaktivity dieťaťa. Rovnako stabilizuje aj nervovú sústavu a deti sú rýchlejšie aj v rečovom vývine.“ Inštruktorky kurzu rodičom odporúčajú, aby pri masáži deťom hovorili a opisovali im, čo robia, hoci sú ešte maličké. „Predtým, ako idete masírovať, vypýtajte si od dieťaťa povolenie a po nej sa mu za ňu poďakujte. Nebojte sa, že vám nerozumie. Po niekoľkých dňoch či týždňoch masírovania – krásne stráveného spoločného času dieťaťa a rodiča, ľahko pochopí, čo od neho chcete. Zvykne si na to.“
Čo všetko sa dozviete
Prvý týždeň kurzu sa rodičia dozvedia, ako masáže vznikli. „Hovoríme o tom, ako treba pri masáži sedieť, aké olejčeky je potrebné používať a aké určite nie. Neskôr hovoríme o základných pravidlách samotnej masáže,“ opisuje pani Zacharová. Potom sa rodičia naučia prvý krok – masáž nožičiek a zadočka. „Nožičkami začíname preto, lebo sa ich pri prebaľovaní najčastejšie dotýkame. Bábätko je na to zvyknuté. O týždeň, keď maminky masírujú každý deň túto telesnú partiu, sa stretneme opäť. Deti sú viditeľne blažené a tešia sa. Radostne reagujú aj na to, keď vidia olejček.“ Potom nasleduje výučba masáže bruška. „Tretí týždeň doplníme o hrudník a ručičky. Na štvrtý sa rodičia zoznámia s masírovaním tváričky, takže bábätko masáže prijíma postupne. Dôležité je, že vždy pokračujeme ďalšou časťou tela až vtedy, keď prijíma predchádzajúcu. Mamičkám neradíme, aby sa venovali tej časti, ktorú dieťa viditeľne neprijíma.“ Vtipné je, že masírovanie hrudníka špecificky nemajú rady práve dievčatká. „Naozaj je len málo dievčatiek, ktoré si to užívajú,“ usmieva sa pani Zlatica.
Všetko má svoj čas
Dieťa má právo na to, aby si vybralo, čo mu najviac vyhovuje, preto aj maximálna dĺžka masáže je taká, akú si zvolí dieťa. Môže to byť od 5 minút do hodiny a pol, a niektoré by sa masírovali aj dlhšie. A kedy je najlepší čas na masáž? „U každého dieťatka je to individuálne. Niektorým vyhovuje ráno po prebudení, ako môjmu synčekovi, a niektorému napríklad popoludní alebo večer.“ Treba teda rešpektovať, kedy si dieťa masáž vypýta. Aj keď možno zo začiatku bude reagovať odmietavo, už o dva mesiace to môže byť jeho najobľúbenejší čas, ktorý strávi spolu s rodičom. „Nemasírujte dieťa, keď nemá záujem,“ zdôrazňuje odborníčka.
Olej si pokojne dajte aj do šalátu
Olejček, ktorý používate na masáž dieťatka, je čisto prírodný zeleninový olej, lisovaný zastudena. Základom je, aby ste olej, ktorý dávate na bábätko, boli ochotní dať si aj do šalátu. V opačnom prípade ním dieťatko nemasírujte, pretože môžu vzniknúť nechcené alergie.
Olejčeky vyrába každá certifikovaná inštruktorka masáže dojčiat sama. Slnečnicovo-olivový olej za celých 30 rokov, čo sa používa, nespôsobil žiadnemu bábätku nijakú alergiu. Ale, samozrejme, každé dieťa je iné, takže matka si vyskúša olej na vlastnom dieťatku. (Používa sa napríklad aj mandľový olej, ale ten nemusí byť vhodný pre všetky deti.)
Spievajte na upokojenie
Masáži pomáha aj hymna – pieseň bengálska uspávanka. Vyučujú ju všetkých rodičov – je to mantrická uspávanka, na ktorú deti reagujú hneď, ako si na ňu zvyknú. Má priam magickú moc a veľmi pomáha pri samotnej masáži.
Výhody masáže
pre dieťa
– podpora bezpečnej oddanosti
– verbálna a neverbálna komunikácia
– kvalitný čas rodiča venovaný dieťaťu
– pocit úcty, lásky a tolerancie
– stimulácia: obehového, tráviaceho, hormonálneho, imunitného, lymfatického, nervového a dýchacieho systému, schopnosti lepšie sa učiť, vývoja reči, svalového tonusu, rastu, vylučovania
– pomoc pri: plynatosti a kolike, pri tráviacich kŕčoch, zvyšujúcej sa bolesti, prerezávaní zúbkov, rozvrate nervového systému
– relaxácia: môže sa preukázať lepším spánkom, znižuje úroveň stresu a stresové hormóny, reguluje správanie, znižuje hyperaktivitu
pre rodičov
– lepšie porozumenie dieťatku, porozumenie a úcta k signálom
– podpora citovej väzby, zlepšené rodičovské schopnosti
– kvalitne strávený čas s dieťatkom
– stimulovanie laktácie a zlepšenie spánku
– znižovanie popôrodnej depresie a mnohé ďalšie
pre celú rodinu
– ainteresovanosť súrodencov, znižovanie prípadnej vzájomnej rivality
– zvýšené prejavenie úcty
– uvoľnené prostredie so zníženým výskytom konfliktov
– lepší spánok
Kde sa začína dotyk, tam je aj začiatok lásky a ľudskosti. Ashley Montague
Nový čas pre ženy