Zázračné ráno: Spôsob, ako začať deň bez stresu

Vstať o hodinu skôr a ešte si to užívať? Keď to niekomu poviete, asi si poklepe na čelo. Podľa americkej metódy Miracle Morning postupovala jedna francúzska mama, ktorá už bola uštvaná kolotočom okolo svojich troch malých detí. Aj napriek počiatočným strastiam sa začala na ráno len pre seba a rituály s ním spojené tešiť.

profimedia-0295489400-1100x618.jpg Zdroj: Profimedia.cz

Metódu Miracle Morning vymyslel americký podnikateľ Hal Elrod. Spočíva v tom, že človek vstane o hodinu skôr, než je zvyknutý, a rozkúskuje si tento čas zhruba na 10- až 20-minútové úseky venované rôznym rituálom: meditácii alebo aspoň chvíľke ticha, spísaniu svojich plánov čo proste len napísanie stránky toho, čo vám napadne, cvičeniu, vysloveniu predsavzatí (napríklad že nechcem kričať na deti), vizualizácii (vidím sa v šťastnom rodinnom kruhu) a krátkemu čítaniu (napríklad kníh o osobnom rozvoji). Redaktorka Estelle Cintas, matka troch malých detí (1, 3 a 6 rokov) počas jedného mesiaca skúšala, aké to je zažívať Zázračné ráno.

Deň 1.: Vitajte v pekle

Keď zazvonil budík o šiestej, myslela som si, že to neprežijem. „Čo mi to napadlo za hlúposť?“ nadávala som si. Vypotácala som sa do obývačky a trvalo mi neskutočne dlho, kým som sa pustila do všetkých troch predpísaných rituálov: Napísať jednu stránku (ale o čom? Mám ešte vôbec nejaký zošit?), trochu si zacvičiť (kde mám karimatku?). S meditáciou sa to ešte dalo, stiahla som si jednu desaťminútovú verziu do telefónu. Bolo to fajn. No na ostatné už nezostal čas. V práci som celý deň zívala a bola som neskutočne neproduktívna.

Deň 2.: Začínam piť

Jedna rada v knihe Miracle Morning mi pripadala naozaj dobrá. Hneď ako som sa prebudila, vypila som veľký pohár vody a vyčistila som si zuby. Normálne toto veľmi nestíham, ráno si síce zakaždým uvarím čaj, ale zvyčajne ho nájdem večer studený a nedotknutý.

Deň 3.: Pribudol malý votrelec

Keď som sa zakrádala okolo detskej izby, prebudila sa naša trojročná dcéra. No nazdar! Ale až tak to zas neprekáža, v knihe sa predsa píše, že deti sa môžu Zázračného rána zúčastniť. Moja napoly spiaca dcéra so mnou v tichu meditovala, čo považujem za zázrak, pretože normálne sa jej ústa nezatvoria. A tiež si zacvičila. S vervou robila sklápačky. Potom celý deň rozprávala o tom, ako s mamou ráno meditovala a cvičila.

Deň 4.: Konečne pokoj

Nikto sa neprebudil. Počúvam vtáky, kdesi v diaľke prešlo auto. Prichádzam tomu stíšeniu na chuť. Vyslovujem svoje predsavzatie: „Chcem sa viac hrať so svojimi deťmi.“ Opakujem to ako mantru a vyvolávam si obraz toho, ako sa s nimi hrám. Zdá sa mi to trochu uletené.

Deň 5. až 10.: Na ceste k partnerovi

V zozname mojich predsavzatí sa objavilo aj to, že by som chcela oprášiť pekné chvíľky s mojím mužom. Každý večer sa o to snažím, ale jednoducho mi to nevychádza. Sme v jednom kole, striedame sa v zaháňaní detí do postele.

Keď sa to konečne podarí, zaparkujeme vyšťavení pri nejakom seriáli. Toto teda nie je kvalitné trávenie spoločného času.  A tak som si objednala na jeden večer nasledujúci týždeň opatrovateľku. Už sa teším, ako vyrazíme len vo dvojici ako kedysi.

Deň 10. až 15.: Dostalo sa mi to pod kožu

Už sa to zlomilo. Ráno vstávam o šiestej bez budíka. Teším sa na ten čas, ktorý mám iba pre seba. Cez deň už nebývam ospalá, zvykla som si chodiť spať skôr. Cítim sa menej unavená a výkonnejšia. Fakt to funguje.

Deň 16.: A je tu víkend

Odkrútim si svoje obvyklé ranné rituály a zaleziem znova do postele. Je to blaho. Kniha radí rodičom, ktorých deti ich nenechajú v noci vyspať, aby ešte po tej svojej rannej hodinke skúsili zaspať.

Deň 17. až 20.: Pohroma je tu

Ráno som sa nemohla vyhrabať z postele. Zázračné ráno ma nenakoplo a do práce som sa doplazila s vypätím všetkých síl. Niečo na mňa lezie. No nič, skúsila som to vyležať, podarilo sa. Porušila som však svoj režim. Týždeň mi potom trvalo, kým som si zase zvykla bez problémov vstávať o šiestej.

Deň 21. až 25.: Lepšia mama

Každý večer, len čo uložím deti, si idem aj ja ľahnúť, zvyčajne okolo desiatej. Asi raz do týždňa si pozriem nejaký film, no na druhý deň idem zase spať skoro. Pripadám si oddýchnutejšia, menej sa rozčuľujem na deti. Každé ráno si prečítam kúsok z knihy o výchove detí. Dozvedela som sa, ako krotiť svoju zlosť a správať sa k nim vľúdne. S deťmi sa teraz viac hráme, zvyčajne po večeri, napríklad rôzne spoločenské hry, alebo sa len tak rozprávame. Vyzerajú spokojne. Ja som sa priblížila o kúsok viac k tomu, čo som si predsavzala, keď som sa rozhodla mať tri deti – byť dobrou mamou.

Čítajte tiež:

Deň 26.: Jem inak

Cítim sa vo forme. Hydratácia, cvičenie, aj keď ide hoci len o malé pretiahnutie tela, meditácia, ranné písanie, tým všetkým si príjemne vymývam hlavu. Cez deň mi potom lepšie funguje. Tiež som prišla na chuť zdravým raňajkám: miske cereálií s ovocím.

Deň 27. až 30.: Stačí aj málo

Test sa končí. Nepočítala som s tým, že mi to toľko dá. No ako pracujúca mama musím povedať, že čas, ktorý mám len pre seba, je niečo úžasné. Priznávam, a to som skutočne nečakala, že je pre mňa Miracle Morning niečo ako droga. Som jednoducho závislá. Jediné, s čím mám stále trochu ťažkosti, je cvičenie. Takže mám úlohu do budúcnosti. A inak môžem vám poradiť jeden trik: Ak sa vám nedarí vstávať o hodinu skôr, nájdite si aspoň pár minút na cvičenie. Dajte si šesť cvikov, na každý z nich si vyhraďte minútu, a určite sa budete cítiť o čosi lepšie.

3.11.2022 3:45| autor: Helena Chvojková 
Viac o téme: chuťdetimatka

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist