babyweb.sk > Sex a vzťahy > Antikoncepcia > Ženská sterilizácia: netreba sa obávať
Ženská sterilizácia: netreba sa obávať
Ste si isté, že viete, čo sa skrýva za slovom sterilizácia? Nežijete v zajatí mnohých poloprávd a mýtov, ktoré ho obklopujú? Vysvetlíme vám, ako a za akých podmienok sa vykonáva, pre koho je vhodná a aké sú jej výhody a nevýhody.
Je až neuveriteľné, ako málo sa táto forma antikoncepcie u nás využíva. Vzhľadom na jej nezvratnosť je pochopiteľné, že len zriedka prichádza do úvahy u mladších žien, no i tak je počet zákrokov v porovnaní s vyspelým svetom nízky. Podobne ako pri mužskej sterilizácii – vazektómii. Je to možno spojené s pocitom, že so stratou plodnosti žena prichádza aj o časť sexuality.
Sterilizácia je tiež opradená mnohými mýtmi. Ľudia si ju často zamieňajú s kastráciou, ale pri tej sa odstraňujú vaječníky. Sterilizácia znamená prerušenie vajíčkovodov, pri ktorom nie je žiadnym spôsobom narušená činnosť vaječníkov, takže zostáva plne funkčný menštruačný cyklus, ako aj produkcia hormónov.
V súčasnosti je možné robiť sterilizáciu zo zdravotných dôvodov alebo na základe žiadosti ženy.
Sterilizácia zo zdravotných dôvodov
Sterilizáciu zo zdravotných dôvodov je možné urobiť na základe odporúčaní gynekológa ženám starším ako 18 rokov, ktoré spĺňajú nasledujúce podmienky:
- Žena by bola tehotenstvom a pôrodom vážne ohrozená na zdraví alebo živote.
- Hrozba ťažkého poškodenia zdravia a života dieťaťa.
Ak žene lekár odporučí sterilizáciu a žena súhlasí s jej výkonom, musí podpísať záznam o tom, že bola o zákroku informovaná. Záznam, ktorý zároveň podpíše lekár a svedok, sa následne stáva súčasťou zdravotnej dokumentácie ženy. Definitívny písomný súhlas dáva žena tesne pred zákrokom. Aby sa predišlo unáhleným rozhodnutiam, výkon je možné uskutočniť najmenej 7 dní od podania informácií. Výkon hradí zdravotná poisťovňa.
Sterilizácia na základe žiadosti ženy
Na Slovensku možno sterilizáciu vykonať zásadne len na základe písomnej žiadosti, ktorá sa podáva poskytovateľovi, ktorý sterilizáciu vykonáva. Žiadosť môže podať každá osoba plne spôsobilá na právne úkony . Svoj súhlas následne musí ešte o 30 dní potvrdiť. Výkon si v tomto prípade musia ženy uhradiť samy.
Čítajte tiež:
- Nepodceňujte antikoncepciu po pôrode
- Sterilizácia po dvoch cisárskych rezoch
- Antikoncepcia? Áno, ale..
Ako prebieha sterilizácia?
V súčasnosti je možné vykonávať sterilizáciu dvoma spôsobmi – laparoskopicky a hysteroskopicky. Laparoskopická sterilizácia sa robí v celkovej anestézii, keď je žene malým rezom v pupku zavedená do brušnej dutiny brušná optika a pomocou nástrojov sú prerušené oba vajíčkovody.
Aj keď ide o jednoduchý výkon, vždy je nevyhnutné zdôrazniť všetky riziká spojené s operáciou a anestéziou. Predovšetkým ide o alergickú reakciu na lieky podané počas anestézie, tromboembolickú príhodu, zápal, poranenie orgánov v brušnej dutine či krvácanie. Laparoskopickú sterilizáciu vždy sprevádza hospitalizácia, ktorej dĺžka sa pohybuje medzi 24 – 48 hodinami.
Hysteroskopická sterilizácia
Robí sa ambulantne bez nutnosti celkovej anestézie. Pomocou optiky zavedenej do dutiny maternice sa žene zavedú do vajíčkovodov drobné špirálky. Tie následne v priebehu troch mesiacov spôsobia, že vajíčkovod v mieste ich zavedenia zarastie tkanivom. Počas tohto prechodného obdobia musia ženy použiť ešte inú formu antikoncepcie, aby nedošlo k nechcenému otehotneniu.
Hysteroskopická sterilizácia je teda veľmi šetrná a bolo by ideálne vykonávať ju i pri sterilizácii zo zdravotných dôvodov. Tam však nastáva problém s úhradou výkonu zdravotnou poisťovňou. V súčasnosti ju hradí len jedna zdravotná poisťovňa. Ceny pre samoplatkyne si každé pracovisko stanovuje samo, preto sa môžu líšiť.
Pre koho je sterilizácia vhodná a pre koho nie?
Sterilizácia na vlastnú žiadosť je optimálnym riešením pre ženy, ktoré nemôžu užívať hormonálnu antikoncepciu (vek nad 35 rokov, fajčenie, obezita) alebo nemajú dobré skúsenosti s vnútromaternicovým telieskom. Aj keď zákon povoľuje výkon sterilizácie plnoletej žene bez ohľadu na to, či má, alebo nemá deti, tento spôsob antikoncepcie sa u mladých bezdetných dievčat považuje za úplne nevhodný.
Kedy uvažovať o sterilizácii na vlastnú žiadosť?
Vzhľadom na cenu sterilizácie nemá zmysel výkon uskutočňovať pár rokov pred prechodom. Ideálne je o sterilizácii začať premýšľať v čase, keď sa žena definitívne rozhodne, že už neplánuje tehotenstvo a má svoje vlastné deti.
Čo ak sa žena rozhodne mať ďalšie dieťa a je po sterilizácii?
Po vykonanej sterilizácii je možné otehotnieť výlučne metódou IVF, teda mimotelovým oplodnením. Je dokázané, že úspešnosť mimotelového oplodnenia uskutočneného z dôvodov sterilizácie ženy má vysokú úspešnosť.
Existuje síce možnosť navrátenia plodnosti, a to pomocou mikrochirurgického spriechodnenia vajíčkovodov. Ide o náročnejšiu operáciu, než je samotná sterilizácia, a jej úspešnosť nie je veľmi vysoká, udáva sa 43 až 88 %, preto sa na ňu nemožno spoliehať.
Ďalšou možnosťou je dočasná sterilizácia. Ide o relatívnu novinku, pri ktorej sa vajíčkovody upchajú gélovou zátkou, ktorá je vyrobená z rovnakej látky ako kontaktné šošovky. Tieto zátky sa vložia do ústia vajíčkovodov a po napučaní ich upchajú. Súčasťou každej zátky je tenké monofilové vlákno, pomocou ktorého je možné ju odstrániť a vrátiť vajcovodom pôvodnú funkciu.
Je sterilizácia na 100 % účinná?
Sterilizácia patrí medzi najspoľahlivejšie formy antikoncepcie. Jej zlyhanie sa uvádza medzi 0,05 – 0,1 % a môže nastať v prípade, že prerušenie vajíčkovodov nebolo dostatočné a došlo k ich opätovnému spriechodneniu.
Ako prebieha menštruačný cyklus po sterilizácii?
Sterilizácia nemá na menštruačný cyklus nijaký vplyv. Tento zákrok iba znemožní stretnutie spermie a vajíčka tým, že sa preruší vajcovod. Uvoľnené vajíčko telo po ovulácii vstrebe rovnako ako milióny ďalších buniek každý deň.
Sterilizácia po opakovaných cisárskych rezoch
Opakovaný cisársky rez je častým dôvodom na uskutočnenie sterilizácie zo zdravotných dôvodov. Miesto jazvy na maternici je po opakovanom cisárskom reze oslabené a hrozí prasknutie maternicovej steny. Mnohé ženy o fakte, že na sterilizáciu majú nárok, nevedia. Viacero pracovísk robí obidva výkony súčasne, čo je pre ženy najšetrnejšie, pretože sa vyhnú ďalšej operácii.
Ideálne je, ak ošetrujúci gynekológ žene tento variant včas ponúkne, aby mala možnosť sterilizáciu dobre zvážiť. Samotná sterilizácia uskutočnená počas sekcie predĺži operáciu len o zopár minút.
Vzhľadom na nenávratnosť sterilizácie nepatrí tento druh antikoncepcie medzi najobľúbenejšie. Pre ženy so zdravotnými problémami však býva často jediným riešením, ako sa spoľahlivo ochrániť pred nechceným či rizikovým otehotnením. V súčasnosti už ženy nemusia zložito žiadať komisiu o schválenie sterilizácie, postačí, keď všetko dôkladne preberú so svojím gynekológom.