babyweb.sk > Dieťa > Zdravie dieťaťa > Žltačka typu A – aktuálna hrozba alebo mediálna bublina?
Žltačka typu A – aktuálna hrozba alebo mediálna bublina?
Žltačka typu A, nazývaná aj choroba špinavých rúk, je tradične častým problémom ciest do niektorých exotických krajín.
U nás patrila a dá sa povedať, že stále patrí, žltačka tohto typu medzi ochorenia, ktoré sa vyskytujú sporadicky. V niekoľkoročných periódach sa však môže táto choroba z najrôznejších dôvodov rozšíriť medzi ľuďmi až do podoby menšej či väčšej epidémie.
Ako prebieha ochorenie
Vírusový zápal pečene typu A je akútne zápalové ochorenie spôsobené vírusom (Hepatovírus z čeľade Picornaviridae). Postihuje deti aj dospelých. Pôvodca choroby, vírus žltačky, sa vylučuje stolicou chorých 1 – 3 týždne pred objavením prvých príznakov choroby. Pri nedokonalej hygiene dochádza k prenosu prostredníctvom neumytých rúk alebo kontaminovaných predmetov, potravín a tekutín.
Prevencia
Šírenie vírusu možno zastaviť dodržiavaním pravidiel osobnej aj všeobecnej hygieny, zaistením zásobovania neškodnou pitnou vodou a ochranou potravín pred ich zamorením vírusom. Nedostatočné hygienické podmienky napomáhajú šírenie žltačky. Obdobie od nákazy k prvým príznakom choroby je dlhé, trvá 15 dní až 2 mesiace (v priemere 30 dní).
Príznaky
Chorý má pocit nechutenstva, nútenie na vracanie, zvýšenú teplotu, niekedy aj horúčku. Koža zožltne, ale hlavne u detí to nie je pravidlom. Moč stmavne a stolica je svetlá. U malých detí je priebeh často bezpríznakový. Liečba je zdĺhavá a pre pacienta znamená dodržiavanie diéty a izoláciu od kolektívu.
Bežné ochorenie trvá 2 – 6 týždňov. Zápal pečeňového tkaniva, ktorého známkou sú vyššie hladiny pečeňových testov, môže trvať aj niekoľko mesiacov. Napriek tomu žltačku typu A na rozdiel od typu B a C možno vyliečiť bez následkov. Zápal pečene neprechádza do chronického ochorenia. Ochorenie prebieha hlavne u detí obvykle bez komplikácií. V každom prípade vyžaduje hospitalizáciu na infekčnom oddelení.
Príčiny epidémie
Rizikovými faktormi rozšírenia žltačky sú mimoriadne situácie, v ktorých môže dôjsť ku kontaminácii pitnej vody ľudskými výkalmi (záplavy, nedodržiavanie hygienických pravidiel v kempoch, táboroch a pod.), rozšírenie nákazy medzi bezdomovcami, narkomanmi a inými problematickými skupianmi obyvateľov, ktoré sú potom zdrojom nákazy pre ďalšie osoby, hlavne vo veľkých mestách.
Ďalším rizikovým faktorom je zavlečenie nákazy z krajín s vyšším výskytom choroby (v našich podmienkach hlavne z krajín bývalého sovietskeho bloku, kde je v niektorých oblastiach výskyt žltačky A niekoľkonásobe vyšší než u nás).
Ako sa chrániť pred žltačkou typu A
Je to jednoduché:
1. Dodržiavaním základných hygienických návykov a pravidiel. Umývaním rúk pred jedlom, po odchode z toalety, umývaním ovocia a zeleniny…
2. Očkovaním.
- Vakcína proti žltačke typu A (napríklad Havrix) sa očkuje v dvoch dávkach. Druhá dávka sa podáva 6 – 12 mesiacov po prvej z dôvodu zosilnenia a predĺženia účinku tohto očkovania.
- Vzhľadom na rýchly nástup imunity po podaní prvej dávky možno očkovať aj človeka, ktorý bol v styku s nákazou a u ktorého by mohlo ochorenie prepuknúť, pretože je pravdepodobne nakazený. Včasné očkovanie zabráni ochoreniu. Platí to však maximálne do 14 dní po nákaze.
- Odhaduje sa, že obdobie ochrany po vakcinácii je minimálne 10 – 15 rokov. Potom je užitočné podať jednu posilňujúcu dávku očkovania.
- Existuje aj kombinovaná vakcína proti žltačke A + B (Twinrix). Podáva sa v troch dávkach, a to v intervale 0 – 1 – 6 mesiacov.
Autor: MUDr. Martin Gregora