30. týždeň tehotenstva: Vývoj plodu a tehotenské zmeny

Vaše dieťatko už zapĺňa väčšinu maternice. Od tohto týždňa budete na vyšetrenie do prenatálnej poradne chodiť minimálne každé dva týždne.

Ako rastie vaše dieťatko

Dýchacie pohyby vášho bábätka sú rytmické a jeho kostra je čoraz pevnejšia. Od temena po zadoček meria už asi 27 cm a váži 1,3 kg. Kostná dreň plodu prevzala krvotvorbu. Dieťatku silnejú vlásky a stále rastú nechty. Mizne prvotné ochlpenie (lanugo). Červené krvinky sa už netvoria v pečeni, ale v kostnej dreni. Kosti silnejú a kostnatejú, dozrievajú svaly, pľúca aj mozog. Pod rebrami môžete cítiť bolestivé kopance. Zväčšil sa aj tlak na podbrušok a panvové dno. Prečo a ako treba posilňovať panvové dno? Prevažná časť dieťatiek je teraz už uložených v správnej polohe, teda hlavičkou dole. Je to najbežnejšia a najmenej riziková poloha pre pôrod. Aj v prípade, ak je vaše bábätko v polohe panvovým koncom dole, je stále šanca, že môžete rodiť normálne.

PRE VÁS: plud2.jpgKaždý týždeň emailom informácie o vašom bábätku a tehotenstve CHCEM DOSTÁVAŤ

Čo sa deje s vami?

Hmotnosť bruška a zmena zaťaženia chrbtice vám spôsobuje bolesti chrbta. Viac oddychujte a snažte sa cvičiť. Mali by ste navštevovať lekcie cvičenia pre mamičky v treťom trimestri. Ak také vo svojom okolí nemáte, povedzte cvičiteľke, v ktorom ste mesiaci. Určite vám cviky prispôsobí. Ktoré športy sú vhodné v tehotenstve? Pozrite sa, aké cvičenie by sa vám páčilo – cvičenie pre tehotné s overballom, pilates pre tehotné, gravidjoga, relaxačné a dychové cvičenia…

Aké vyšetrenie vás čaká

Čaká vás vyšetrenie v prenatálnej poradni a vyšetrenie titra erytrocytárnych protilátok u žien Rh negatívnych a s krvnou skupinou 0 (nula), vyšetrenie krvného obrazu (stanovenie hematokritu a počtu erytrocytov, leukocytov, trombocytov a hladiny hemoglobínu) a sérologické vyšetrenie protilátok proti syfilisu. V najbližších dvoch týždňoch pôjdete aj na druhý ultrazvukový screening plodu (možno ísť až do 30. týždňa), ktorého hlavným cieľom je zhodnotiť rast plodu. Ak z nejakého dôvodu zle pracuje placenta pri transporte živín, prejavuje sa to spomaleným rastom. Súčasťou vyšetrenia je teda meranie hlavičky, bruška a stehennej kosti. Ďalej sa hodnotia proporcie placenty a množstvo plodovej vody. Pozrite si kompletný prehľad vyšetrení v tehotenstve.

Viete, čo je placenta praevia?

Placenta je zvyčajne prichytená v hornej časti maternice. V niektorých prípadoch však môže byť umiestnená dole v maternici alebo dokonca blokovať pošvu. Tento jav sa nazýva vcestná placenta (placenta praevia) a je častý v ranej fáze tehotenstva. V treťom trimestri väčšinou sám zmizne. Ak tomu tak nie je, môže spôsobiť krvácanie alebo brániť zostupu maternice. Ak placenta zostane dole, lekár pravdepodobne navrhne cisársky rez.

Na Babywebe tiež nájdete:

Tento týždeň nezabudnite

Spíšte si na papier všetky svoje obavy a otázky týkajúce sa pôrodu. Môžete si už pripraviť aj pôrodný plán. Pozrite si návod. Práve teraz je vhodný čas všetko prekonzultovať v prenatálnej poradni s vaším gynekológom alebo pôrodníkom.

Tip pre mamu

Každý deň relaxujte. Zamerajte sa na dychové cvičenia. Trénujte podrepy, ktoré rozširujú panvu a hrádzu. Kožu v oblasti hrádze si masírujte špeciálnym olejčekom, preventívne tak predchádzate nutnosti nastrihnúť hrádzu pri pôrode.

Otecko je v tom tiež

Rozmýšľate, ako priložiť ruku k dielu? Práve sa začína ponúkať masáž hrádze. Prečítajte si, ako na to.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist