6 hier pre rozvoj mozgu bábätka

Deti sa majú, pretože sa stále hrajú. Uvedomujeme si však, že pre dieťa je hra vlastne školou a prácou zároveň? Dieťa sa za prvý rok svojho života naučí niekoľkonásobne viac ako za ktorýkoľvek ďalší rok vo svojom živote. A je na rodičoch, aby mu vytvorili primerané podmienky, pretože už v tomto ranom veku môžu ovplyvniť, aj keď len do istej miery, jeho schopnosti.

Synapsie, ktoré sú zodpovedné za odovzdávanie informácií a vzruchov v mozgu, sa dnes považujú za akúsi „mozgovú jednotku“. Vznikajú stimuláciou podnetmi z okolia, takže čím viac podnetov prijímame, tým viac synapsií vyrábame. Detský mozog sa motivuje veľmi ľahko a našou úlohou je to, aby sme ho všemožne podporovali.

Výskumy, ktoré sa zaoberali vplyvom hier a pohybu na intelektuálny rozvoj bábätiek, ukázali, že na prirodzený vývoj rozumových funkcií je nevyhnutný pohyb a bez hier sa zvyčajne správne nevyvíjajú motorická a časová koordinácia. Pohyb podporuje nielen telesný rozvoj, ale všetky kľúčové oblasti mozgu. Okrem toho sa pri hre motorické a zmyslové zážitky prenášajú priamo do centier slasti.

U detí sa najskôr rozvíja časť zodpovedná za zmysly a pohyb, pričom pohybová časť je súčasťou procesu výučby. Preto by sme mali deťom poskytovať čo najviac príležitostí na hranie a aktívnu zábavu. Ak si pre ne urobíme čas a budeme ich viesť k hre, podporíme u nich rozvoj intelektu a následne možno aj vyššie IQ.

Prinášame vám pár hier, ktoré môžete vyskúšať aj s najmenšími deťmi. Dokonca bývajú často prirodzeným repertoárom rodičovských kratochvíľ s bábätkami bez toho, aby sme si uvedomovali, čo znamenajú pre budúci vývoj nášho potomka.

Hojdanie bábätka

Keď bábätko pestujeme na rukách, inštinktívne ho hojdáme a kolíšeme. Tento upokojujúci pohyb spolu s našimi dotykmi bábätko upokojuje a zároveň podporuje vývoj mozgu, predovšetkým jeho vizuálne schopnosti a zmyslové vnímanie.

Kotúľaj sa, dieťatko, kotúľaj

Prvé pohyby detí sú mimovoľné a kotúľanie z bruška na chrbátik je prvým pohybom celého tela. Motivuje ho to na ďalšie výkony, napríklad tak, že mu podržíte nad hlavou hračku a keď ju zaregistruje, pomaly ju posúvate na jednu stranu, aby ju sledovalo očami, hlavou i celým telom.

Čítajte tiež:

Bubliny

Zoberte si bublifuk a snažte sa vyfukovať nádherné bubliny nad hlavou dojčaťa. Keď je už dosť vyspelé, povzbudzujte ho, aby ho nielen sledovalo očami, ale po nich aj načahovalo ručičky. Táto hra podporuje vizuálne schopnosti a koordináciu oka a ruky.

Oli, oli, Janko

Riekanky ako Oli, oli, Janko majú úspech u mnohých generácií detí. Táto riekanka patrí k najstarším rytmickým riekankám. Sú úžasné v tom, že umožňujú sociálnu interakciu, napodobovanie, dotyky, rytmické zručnosti a navyše sú pre dieťa ďalšou príležitosťou, aby počulo váš hlas.

Tá voda je zábavná!

Keď už dieťa zvládne samo sedieť, môžete skúsiť vodné radovánky. Položte na zem igelit alebo vinylový obrus a svoje dojča naň pohodlne posaďte. Postavte pred neho nerozbitnú misku s teplou vodou a povzbudzujte ho, aby na vás striekalo vodu z misky. Táto hra výborne precvičuje koordináciu oka a ruky a trénuje pohyb hornej časti trupu.

Malý pomocník

Dieťa si pri svojich prvých krôčikoch rado vypomáha nábytkom či ochotnými ľuďmi, ktorých má okolo seba. Vo chvíli, keď zvládne bezpečný pohyb po dvoch samo, dajte mu niečo nosiť alebo tlačiť. Určite bude nadšené možnosťou pomôcť, navyše si tak rozvíja pohybové schopnosti a pomáha mu to chápať príčinu i to, čo nasleduje.

21.9.2017 2:30| autor: Jana Truksová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist