babyweb.sk > Po pôrode > Novorodenec > Budem sa vedieť starať o svoje bábätko?
Budem sa vedieť starať o svoje bábätko?
Každá nastávajúca mamička zháňa dlho pred narodením dieťatka informácie o tom, čo všetko si pre svoje bábätko pripraviť a ako sa oň postarať čo možno najlepšie.
Ženy, ktoré nikdy nemali možnosť starať sa o malé dieťa, by určite mali navštevovať kurzy predpôrodnej prípravy, ktorých súčasťou je aj poskytovanie informácií o starostlivosti o novonarodené dieťatko. Tu sa naučí základné zručnosti zaobchádzania s novorodencom a dozvie sa, čo a v akom množstve potrebuje mať doma pripravené a čo si má vziať do pôrodnice.
V pôrodnici môže mamička získať cenné rady od detskej sestry, a to dvadsaťštyri hodín denne. Až po návrate domov sa pre mamičku a otecka začína rituál činností starostlivosti o novorodenca.
Výživa
Pre novorodené dieťatko je najvhodnejšia potrava materské mlieko. Treba ho dojčiť sedem- až desaťkrát denne, pričom čas dojčenia závisí od toho, ako často dieťatko papá. Zvyčajne je to každých dvadsať až tridsať minút. Ak mamička z najrôznejších dôvodov dojčiť nemôže, dieťa dostáva špeciálne upravené mlieko. Po každom naplnení bruška by si malo vo vhodnej polohe odgrgnúť. Niektoré deti v prvých dvoch až troch mesiacoch po jedle vracajú a takmer všetky niekoľkokrát denne štikútajú.
Vylučovanie a prebaľovanie
Novorodené dieťatko by malo mať šesť až osem pocikaných plienok denne. Mali by byť zárukou toho, že dostáva dostatok tekutín. Dojčení novorodenci mávajú stolicu tri- až osemkrát denne, deti na umelej výžive jeden- až trikrát. Pravidelné umývanie a ošetrovanie zadočka a jeho okolia je samozrejmosť pri každom prebaľovaní.
Starostlivosť o pokožku, kúpanie
Pred kúpaním vždy dobre zateplite miestnosť. Väčšina detí je pri kúpaní veľmi spokojná, teda aspoň v prípade, že je v kúpeľni teplo, nie sú hladné a vo vani je dostatočné množstvo vody. Dieťatko netreba umývať každý deň, každý druhý úplne postačí, a to najmä kožné záhyby za ušami, na krku, pod pažami a slabinami. Mydlo použite raz, prípadne dvakrát týždenne.
Po kúpeli mu poriadne vysušte uši a všetky kožné záhyby. Ak budete pokožku dieťatka ošetrovať olejmi a krémami, voľte radšej rastlinné a ekologické výrobky, aby ste na začiatku života malé telíčko nezaťažovali chemikáliami, konzervačnými látkami a arómami. Do šiestich mesiacov veku dieťaťa si vystačíte s olejom (slnečnicovým, olivovým, marhuľovým, makovým) a krémom na ošetrovanie zadočka (rybia masť).
Čítajte tiež:
- Pomôcky na dojčenie
- Spi, dieťatko, spi alebo Spánok novorodencov a najmenších detí
- Prebaľovanie a zapareniny
Spánok
Potreba spánku sa u detí veľmi líši. Niektoré z nich obdobie od dojčenia k dojčeniu prespia a iné akoby stále poplakávali a vrtia sa. Je dôležité naučiť sa dieťatku a jeho potrebám načúvať. Nepokojní novorodenci určite nie sú rozmaznaní!
Ak malé dieťatko plače a krúti sa, určite ho niečo trápi. Môže to byť tlačiaci vzduch v žalúdku alebo v črevách, peristaltika, mliečko zo žalúdka mu špliecha do pažeráka alebo sa možno len málo napapalo. Novorodenca nikdy nenechávajte v postieľke plakať viac než desať minút. V náručí sa určite upokojí skôr.
Polohu dieťatka meňte. Nejaký čas môže spať na ľavom či pravom boku, ak si po jedle odgrglo, môže ležať aj na chrbte. V poslednom čase sa neodporúča ukladať ho na spánok do polohy na brušku, čo však neznamená, že by dieťa nemalo ležať na brušku vôbec! Aspoň dvakrát denne by malo počas bdenia ležať pod dozorom rodičov v tejto polohe, pretože takto si posilňuje zadné a šijové svaly.
Nebojte sa prejavovať dieťatku lásku, spievajte mu, rozprávajte sa s ním, objímajte ho a budete prekvapení, aké pokroky v jeho vývoji zaznamenáte!