babyweb.sk > Pôrod > Prirodzený pôrod > Otec pri pôrode – áno alebo nie?
Otec pri pôrode – áno alebo nie?
Chcem byť so svojou ženou pri pôrode? Otázka, ktorú si kladie väčšina nastávajúcich otcov. Odpoveď jednej časti je jednoduchá – áno, chcem byť pri narodení svojho dieťaťa. Tí druhí v tom majú jasno tiež – nie, neznesiem bezmocnosť a pohľad na bolesť a krv. Čo je správne?
Niektorí odborníci tvrdia, že prítomnosť otca pri pôrode rodičke i dieťaťu prospieva, niektorí z nich mužov v pôrodných sálach nevidia radi. Prečo je to tak?
Otec na to musí mať predpoklady
Prítomnosť otcov pri pôrode sa v ostatnom čase stala taká módna, je že skôr výnimkou nebyť pri pôrode. Aj preto niektorí muži, ktorým sa veľmi nechce byť pri pôrode, napokon aj tak skončia v pôrodnej sále. Samozrejme, ani rodičke, ani dieťaťu vtedy nič kladné neprinášajú. Tí, ktorí napríklad neznesú pohľad na krv, by si mali prítomnosť v sále rozmyslieť. Pôrod totiž nie je veľmi estetická záležitosť a muži, ktorí o sebe už dopredu vedia, že tam pôjdu s nechuťou, si môžu odniesť negatívne následky v intímnom živote. Dajú sa však podľa sexuológov s úsilím oboch partnerov bez väčších problémov odstrániť.
Muž sa musí rozhodnúť sám
Muž, by sa mal nad tým, či bude pri pôrode, naozaj dôkladne zamyslieť a odpovedať si na dôležité otázky. Muž pri pôrode často prospeje svojej žene, svojmu dieťaťu a pravdaže – na to sa niekedy zabúda – aj sebe samému. Samozrejme, jeho emočná či praktická pomoc žene i potomkovi je veľmi dôležitá, ale v motivácii, či sa zúčastniť na pôrode, by nemal zabúdať na seba. Môže ho lákať zvládnutie nezvyčajnej situácie, silný zážitok alebo vstup do otcovstva. Ak vnútorná motivácia chýba a muž len chce vyhovieť tlaku svojej partnerky alebo spoločenskej norme, jeho život a správanie to môže poznačiť. Účasť pri pôrode by mala byť jeho vlastná voľba a určite aj výsledok partnerskej dohody. Pri rozhodovaní by mal mať na pamäti, že ak túto možnosť nevyužije, nie je o nič horším otcom. Príležitostí, ako svoju otcovskú rolu hrať aktívne, bude mať ešte dosť.
Mal by vedieť, do čoho ide a pripraviť sa na to
Rozhodnutie, že váš partner bude s vami pri pôrode, je iba začiatok. Mal by začať brať rovnako vážne ako vy. Muž musí mať pojem o tom, čo pôrod vlastne je. Ak bude mať predstavu, čo ho čaká, má viac ako dobrú šancu, že pôrod bude preňho i pre partnerku prínosom. Pre otcov, ktorí budú pri pôrode, sú preto veľmi užitočné (a odporúčané) predpôrodné kurzy, kde sa naučia robiť masáže v prvej časti pôrodu, dozvedia sa, čo sa s partnerkou pri pôrode deje a všetko im zrozumiteľne vysvetlia.
Päť dôvodov, prečo byť či nebyť pri pôrode
Prečo áno
- Väzba otca k dieťaťu býva po pôrode podľa výskumov väčšia, otec má k malému iný vzťah, ako keď príde „na hotové“.
- Pretože vidí celý proces, má k nemu rešpekt a úctu. Váži si svoju ženu, pretože videl všetku tú „drinu“, ktorú pre malé stvorenie podstúpila.
- Ak muža pri pôrode partnerka chce a partner jej bude oporou, má to pre ženu nepredstaviteľný význam. Potrebuje podporu a porozumenie.
- Spoločne prežitý pôrod môže partnerov zblížiť, je to predsa situácia, ktorá nie je každodenná, je to zážitok, ktorý im nikdy nikto nevezme.
- Koľko budete mať detí? Jedno či dve? Viac možností byť pri pôrode svojho dieťaťa muž mať nebude. Rozmyslite si preto, či o tento zážitok naozaj chcete prísť.
Prečo nie
- Niektorí muži môžu byť priveľmi citliví, pôrod pre nich môže predstavovať psychickú traumu.
- V mužoch, ktorí neznesú pohľad na krv a rodiace sa bábätko, môže pôrod vyvolať sexuálnu traumu.
- Pôrod bol odpradávna výhradne záležitosťou žien, prečo to teraz pre módnu vlnu zo Západu meniť?
- Ženy, pre ktoré je najdôležitejší partner, sa môžu namiesto toho, aby sa sústredili na pôrod, zajímať väčšmi o to, či ich partner znáša pôrod dobre. Prítomnosť muža v pôrodnej sále teda priebeh pôrodu narušuje.
- Niektorí muži nevydržia pocit bezmocnosti, vyvoláva v nich menejcennosť či paniku.
Desať vecí, ktoré by mal muž urobiť, kým vkročí do pôrodnej sály
- Ubezpečiť sa, že jeho partnerka ho pri pôrode naozaj chce.
- Úprimne si priznať, či bude pre partnerku prínosom.
- Zadovážiť si o pôrode čo najviac informácií – šťastie praje pripraveným.
- Čo najviac o pôrode hovoriť so svojou partnerkou, podporovať ju a rozobrať s ňou jej obavy.
- Vedieť, ako jeho žena chce rodiť, mať spoločnú predstavu o pôrode.
- Navštevovať pôrodné kurzy, kde mu všetko odborne vysvetlia.
- Naučiť sa relaxačné techniky, pri ktorých môže partnerke pri pôrode pomôcť.
- Uvedomiť si, že pre partnerku je jeho prítomnosť dôležitá, nie je zbytočný.
- Zmieriť sa s faktom, že rodiť bude musieť jeho žena, on môže len pomôcť a byť jej oporou.
- Ak si muž nie je istý a má obavy, či zvládne byť pre ženu prínosom, môže kontaktovať dulu.
Boli ste pri pôrode?
Ján, 25 rokov, dcéra Nikol: Nebol, aj tak by som tam bol nanič.
„Partnerka odo mňa síce chcela, aby som s ňou pri pôrode bol, ale napokon pochopila, že pôrod naozaj nie je pre mňa. Mm ju rád, ale pôrod je podľa mňa ženská záležitosť. Čakal som 8 hodín na chodbe a v duchu som bol s ňou, ale vidieť ju zakrvavenú, spotenú a modré bábätko, to som si odpustil. Oveľa lepšie bolo, že som mal prvý zážitok s ňou a s bábätkom, keď im už obom bolo dobre.“
Daniel, 32 rokov, syn Lukáš: Nenechal by som ju tam samotnú ani za milión.
Partnerka mi v siedmom mesiaci tehotenstva povedala, aby som sa rozhodol sám, takže som mal voľné ruky. Napokon som pri pôrode bol a bol to najemotívnejší zážitok, aký som kedy zažil. Vidieť ju, ako bojuje a trpí za nás oboch, bolo niečo neuveriteľné. V živote by som to nezvládol. Cítim k nej odvtedy naozaj veľký rešpekt, zamiloval som sa do nej v nemocnici ešte viac.“
Maximilián, 42 rokov, syn Karol a dcéra Adela na ceste: Nie je to len vec ženy, je to vec nás oboch.
„Je pravda, že rodiť musí fyzicky moja žena, ale to neznamená, že ju nemôžem psychicky podporovať. Uvedomujem si, že väčšinu práce urobí ona, ale ja ju budem podporovať, držať za ruku a hovoriť jej, aká je úžasná, že to všetko tak zvláda.“
Čítajte tiež:
- Bude môj partner dobrým otcom?
- Predpôrodné kurzy a cvičenie v tehotenstve
- Desať otázok pre otca pri pôrode
Mali ste partnera pri pôrode?
Andrea, 31 rokov, dcéry Alena a Katarína: Áno, bol mi veľkou oporou.
„Môj muž sa pri pôrode nadrel rovnako ako ja. Spoločne s pôrodnou asistentkou ma podopieral, držal ma v sprche, chodil so mnou po miestnosti a komunikoval s doktormi. Bolo krásne mať pri sebe niekoho blízkeho a prežívať to celé spolu, neviem si predstaviť, že by som tam bola sama.“
Lucia, 23 rokov, syn Alex na ceste: Nie, nezniesla by som vedľa seba chlapa
„Môj priateľ Marek sa chce síce na pôrode zúčastniť, dokonca sme mali obdobie, keď ma každý deň prehováral, ale viem, že pôrod je moja vec, ja tam trpím, toto vidím jednoznačne. Moja myseľ a telo sa na pôrod musia sústrediť. Nechcem si dávať pozor, či veľmi nekričím, či pred ním nevyzerám hlúpo, či nebude mať doživotnú traumu z pohľadu na moje zakrvavené prirodzenie. Bez neho pre mňa bude pôrod ľahší.“