babyweb.sk > Žena > Pre ženy > Poznáme vôbec svoje vlastné telo?
Poznáme vôbec svoje vlastné telo?
„Množstvo dievčat vôbec nevie, ako sú ich intímne partie vlastne usporiadané. Potom majú skreslené predstavy napríklad o vkladaní tampónu či pri používaní rôznych foriem antikoncepcie,“ vysvetľuje MUDr. Dagmar Makalová, gynekologička pre deti i dospelých. Začneme u mamičiek
„Začať by sme mali u mamičiek, ktoré samy veľakrát nemajú úplne presnú predstavu o svojich orgánoch. Ťažko potom môžu poradiť dcéram,“ dodáva MUDr. Makalová.
Žena sa napríklad až po pôrode dcéry v pôrodnici dozvie, že má genitálie len zľahka otierať. V opačnom prípade sa totiž môže stať, že dôjde k synechii, teda k zrastu malých pyskov ohanbia. „Práve dnes som mala v ordinácii tri prípady. Zrasty je potrebné odstraňovať. Buď v celkovej narkóze chirurgicky, väčšinou sa však zákrok zvládne ambulantne,“ dodáva lekárka.
„Sklon k zrastom je úplne individuálny. U niekoho nastáva synechia napriek dodržiavaniu správnej hygieny. Aj v týchto partiách sa totiž odlupuje odumretá koža, ktorej bunky môžu k vzniku zrastov výrazne prispievať. Dochádza k nim ešte pred pubertou, keď telo neprodukuje žiadne estrogény.“
Panenská blana
Všetci mladí ľudia skúmajú svoje telo, nie je to nič nezvyčajné. Ide o to, do akej miery a hĺbky. Dievčatá zaujíma najviac panenská blana – kde je, ako vyzerá, ako ju nepoškodiť, trebárs používaním tampónu ešte pred začiatkom pohlavného styku. „Vždy sa im snažím vysvetliť, že vyzerá ako nariasená záclona okolo okrúhleho okienka. V puberte je ešte elastická, ľahko roztiahnuteľná, otvor je v nej od narodenia. Preto môžu tampóny používať bez obáv,“ hovorí MUDr. Makalová.
Mýty okolo tampónov
Aj okolo zavádzania tampónov panuje mnoho mýtov a neprávd. Dievčatá sa obávajú, že im vypadne alebo že si ho zavedú nesprávne. Majú totiž pocit, že pošva je trubica s nejakým nemenným otvorom, ktorá je umiestnená zvisle dolu.
Je to úplne inak. Pošva je orgán za bežných okolností pomerne nepriechodný, jej steny k sebe priliehajú. V polohe v stoji smeruje pošva šikmo dozadu nahor od pošvového vchodu, preto vypadnutie správne zavedeného tampónu rozhodne nepripadá do úvahy.
Kŕčok maternice
Keď si dievčatá nahmatajú v pošve hrčku, veľakrát ju považujú za nádor. Nie je to však tak. Ide len o kŕčok maternice, ktorého veľkosť sa u žien značne líši. Niekedy má uprostred priehlbinku, čo je vonkajšia bránka maternice. U niektorých mladých žien môže byť pootvorená, inokedy zas zatvorená. Je to znova úplne individuálne a záleží na fáze menštruačného cyklu.
Rodidlá
Ďalšie povery a mýty panujú okolo vonkajších rodidiel. Nie všetky dievčatá vedia, že názvy veľkých a malých pyskov ohanbia sú pomerne zavádzajúce. V skutočnosti je to opačne – veľké sú síce silnejšie, ale plošne sú oveľa menšie než malé pysky. Sú rôzne tvarované.
Dievčatá zaujíma aj to, kde sa nachádza dráždec (klitoris). Je umiestnený vpredu pod sponou ohanbia, kde sa spájajú pysky ohanbia. Je to veľmi citlivé, veľmi prekrvené a niekedy i značne bolestivé miesto. V ordinácii preberáme aj to, kde ústi močová trubica. Je to skutočne tesne nad pošvou.
Prvýkrát na gynekológii
„Všetci by sme mali poznať svoje telo a vedieť sa oň dobre postarať. Detská gynekológia rieši zdravotné problémy. Ak dievčatá netrápia žiadne starosti, nie je potrebné chodiť na preventívne prehliadky, a to až do veku pätnástich rokov.
Prvá návšteva by však rozhodne mala prebehnúť pred začiatkom pohlavného života, aby som dievča prehliadla a prebrala s ňou antikoncepciu a najrôznejšie možnosti ochrany pred nechceným otehotnením či nákazou pohlavnými chorobami.“
Ak nemá dievča ťažkosti a začne menštruovať, je dobré navštíviť gynekológa najneskôr do veku osemnástich rokov, keď by už mali byť v organizme vyvážené hormonálne hladiny, a prípadné hormonálne dysbalancie sa tak môžu začať riešiť včas. Dôležité sú pravidelné preventívne kontroly krčka maternice ako prevencia vzniku rakoviny.
„Každé dievča či ženu vo veku do dvadsiatich šiestich rokov informujem o očkovaní proti rakovine krčka maternice a genitálnym bradaviciam. Včasné očkovanie môže totiž zaistiť nielen to, že neochorie už zmienenou rakovinou, ale nenastanú ani závažné zmeny na krčku maternice. Žena sa tak vyhne aj veľmi častým stresujúcim kontrolám,“ upozorňuje lekárka.
Na Babywebe tiež nájdete:
Vyvarujte sa mýtov pri starostlivosti o genitálie dievčatiek
Krvácam kvôli antikoncepcii
Kedy si mám urobiť tehotenský test?