babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Rizikové tehotenstvo: Čo presne to znamená?
Rizikové tehotenstvo: Čo presne to znamená?
Rizikové tehotenstvo je všeobecný názov pre všetky tehotenstvá, kde predpokladáme, že sa plod nenarodí úplne zdravý. Do tejto skupiny patrí napríklad hrozba potratu alebo predčasný pôrod, krvácanie v tehotenstve, nízko položená placenta, podozrenie na vývojovú chybu plodu, Rh inkompatibilita či podozrenie na nedostatočnú funkciu placenty.
Pri rizikovom tehotenstve nemusí byť chyba iba na strane plodu, príčinou môžu byť aj faktory pochádzajúce z matkinej strany. Úlohu tu zohráva dedičná záťaž, vek matky, jej zdravotný stav a predchádzajúci priebeh tehotenstva. Za rizikové sa považujú aj viacpočetné tehotenstvá, tehotenstvá po umelom oplodnení alebo liečená neplodnosť.
Patologické tehotenstvo znamená, že je vážne chorá matka alebo plod, alebo obaja súčasne. Stav ženy, ktorá trpí nejakým chronickým ochorením, sa môže počas tehotenstva výrazne zhoršiť. Ide napríklad o ochorenie ľadvín, srdca, pľúc a cukrovku.
Aj u zdravých žien sa môžu počas tehotenstva vyskytnúť vážne komplikácie ako tehotenská cukrovka a preeklampsia. Medzi vážne ochorenia plodu patria vrodené vývojové chyby, nedostatočná placentárna výživa plodu, prejavy Rh inkompability atď…
Príčiny rizikového tehotenstva
Príčiny rizikového a patologického tehotenstva sú väčšinou somatické, čiže telesné. Existujú však aj komplikácie, na ktorých sa podieľa psychika ženy (psychosomatické). Pod vplyvom hormónov sa psychika ženy v tehotenstve zásadne mení. Žena môže byť neurotická, úzkostná, depresívna, ale, naopak, aj veľmi radostná a optimistická. U tehotných žien je častým javom úzkosť.
Ženy majú najväčší strach z toho, že sa im narodí dieťa s vrodenou vývojovou poruchou, nasledujú obavy z pôrodného poranenia, aplikácií injekcií a zo sebakontroly na pôrodnej sále. Na rizikovom a patologickom tehotenstve sa môžu podieľať aj niektoré psychické faktory. Patria sem neúspechy v predchádzajúcich graviditách, úmrtie dieťaťa v anamnéze, konfliktné vzťahy s partnerom či rodinou, stres, nízka životná úroveň, užívanie návykových látok, problémy v zamestnaní či neprimeraný pohlavný styk.
Medzi tehotenské komplikácie, ktoré môžu byť spôsobené psychosomaticky, teda uvedenými psychickými faktormi, patria nadmerné tehotenské vracanie, samovoľný potrat, predčasný pôrod, vysoký tlak, preeklampsia, vnútromaternicové oneskorenie rastu (IUGR) alebo rozkolísaná tehotenská cukrovka.
Nadmerné vracanie
Príčiny nadmerného vracania dosiaľ neboli presne vysvetlené. Okrem hormonálnych príčin má veľkú úlohu psychika, čo potvrdzuje fakt, že ťažkosti rýchlo prechádzajú po prijatí ženy do nemocnice. Nadmerné tehotenské vracanie sa častejšie vyskytuje u neurotických, nezrelých žien, ktoré zle znášajú stres a vyššiu telesnú záťaž.
Čítajte tiež:
- Krvácanie počas tehotenstva a pri pôrode
- Lekárska starostlivosť počas tehotenstva (prenatálna starostlivosť)
- Infekčné ochorenia v tehotenstve
Samovoľný potrat
Pri samovoľnom potrate sú psychické príčiny druhotné. Ženy, ktoré začnú krvácať v ranej fáze tehotenstva a majú v anamnéze umelé prerušenie tehotenstva, môžu túto komplikáciu chápať ako trest za svoj predchádzajúci čin a cítia vinu. Ženy, u ktorých opakovane dochádza k potratu, majú pocit nespravodlivosti oproti ženám, ktoré už dieťa majú. Žena sa môže cítiť menejcenná a obáva sa o svoj partnerský vzťah.
Predčasný pôrod
Hlavnou príčinou predčasného pôrodu je infekcia. Štúdie však dokazujú, že predčasný pôrod sa častejšie vyskytuje u žien, ktoré sú bez partnera, u fajčiarok a žien s nízkou životnou úrovňou.
Vnútromaternicová rastová retardácia plodu (IUGR)
Na vzniku tejto komplikácie sa podieľa fajčenie a užívanie návykových látok. IUGR sa častejšie vyskytuje u slobodných a mladistvých žien a tých, ktoré sa pokúsili o samovraždu alebo boli znásilnené.
Tehotenská cukrovka
U žien, ktoré trpia tehotenskou cukrovkou, môže pod vplyvom stresu dôjsť k rozkolísaniu hladiny cukru v krvi.