babyweb.sk > Bábätko > Pre bábätká > Za exotikou s dojčaťom
Za exotikou s dojčaťom
V prípade, že sa chystáte na cestu do exotických krajín s dieťaťom starším ako šesť mesiacov a mladším ako jeden rok, je vhodné, aby ste ho dali zaočkovať proti záškrtu, tetanu a dávivému kašľu (minimálne 3 dávky), proti tuberkulóze (s overením pomocou tuberkulínového testu), proti vírusovej hepatitíde typu B (dnes už v rámci povinného očkovania) a proti Haemophilus influenzae typu B.
Minimálne ( čiastočné) očkovanie proti záškrtu, tetanu a dávivému kašľu, požadované pre „krátkodobú“ ochranu pred týmito infekčnými ochoreniami sa dá docieliť podaním už prvých dvoch dávok. Ak treba dosiahnuť ochranu dieťaťa skôr ako v šiestich mesiacoch, treba ho zaočkovať najskôr vo veku od 6. týždňa, podaním troch dávok v intervale jedného mesiaca.
Ďalšie očkovanie, ako je očkovanie proti detskej prenosnej obrne, je možné podať aspoň v dvoch základných dávkach (optimálne 3 dávkach) aplikovaných v intervale 1-2 mesiace (mimo rámca kampane).
Materské protilátky
Deti mladšie ako šesť mesiacov bývajú ešte chránené materskými protilátkami, a preto u nich očkovanie proti kiahňam, príušniciam a podobne, nie je v tomto veku nutné. Vo veku od 6 – 12 mesiacov materské protilátky chránia deti čiastočne ( individuálne, navyše v závislosti od dĺžky dojčenia).
Vzhľadom na charakter týchto infekčných ochorení treba buď vykonať sérologické vyšetrenie alebo radšej podať očkovaciu látku, a to najskôr v 9. mesiaci. V tomto veku sa musí počítať so vzájomným pôsobením materských protilátok s vakcinačnými vírusmi, a preto sa znovu takto očkované deti očkujú vo veku 12 – 15 mesiacov s posilňujúcim očkovaním vo veku 21 – 25 mesiacov.
Rizikové oblasti
Ďalšie očkovanie závisí od cieľovej krajiny, typu cesty a druhu pobytu. Očkovanie proti žltej zimnici sa vykonáva najskôr v šiestom mesiaci života dieťaťa. Očkovanie proti cholere je u detí do jedného roka zbytočné. Očkovanie proti meningokokovým infekciám je u detí do jedného roka podstatné len pri cestách do rizikových oblastí.
Bohužiaľ, očkovanie proti brušnému týfusu je u detí mladších ako dva roky úplne neúčinné, a preto sa nerealizuje. Očkovanie proti vírusovej hepatitíde typu A je nadbytočné, pretože materské protilátky do jedného roka eliminujú vakcinačné antigény, a tým sa toto očkovanie stáva neúčinné. Niekedy je možné previesť profylaktické podávanie špecifického imunoglobulínu proti vírusovej hepatitíde typu A.
Očkovanie proti besnote závisí od cieľovej krajiny, štýlu pobytu a predovšetkým od miestnej dostupnosti vhodnej vakcíny a protibesnotových imunoglobulínov.
Výživa dojčaťa
Najvhodnejšou detskou výživou pre deti do šiestich mesiacov zostáva materské mlieko. Avšak pri extrémne teplom počasí môže dôjsť k provokácii vylučovania materského mlieka a prekrveniu bradaviek. Preto sa dojčiace matky musia pripraviť na zvládnutie tohto problému.
Niekedy sa odporúča si nazhromaždiť materské mlieko do fľašiek a ukončiť prirodzené dojčenie. Pripravené fľašky sa musia správne skladovať. Odporúča sa uchovávať v chlade alebo v pramenitej vode (ak ide o pobyt v prírode). Fľašky aj cumlíky je nutné minimálne 30 minút nechať vo vriacej vode, aby sa sterilizovali, alebo treba použiť sterilizačné tabletky (ak nie je možnosť previesť sterilizáciu varom). Niekedy stačí použiť aj horúcu vodu z termosky. Pred odchodom si treba zistiť, či je v cieľovej krajine dostupné napríklad sušené mlieko či plienky.
Pred cestou je dôležité preveriť podľa dostupných informácií zdravotnícke možnosti v cieľovom mieste a navyše si uvedomiť, že deti sú veľmi ľahko zraniteľné.
Na Babywebe tiež nájdete:
Sex a dovolenka
Odkedy môžem ísť s dojčaťom k moru?
Pozor na detské úrazy v lete!