babyweb.sk > Žena > Zdravá a fit > Umenie odpočívať
Umenie odpočívať
Umenie odpočívať? Niet času. Čoraz viac ho potrebujeme na prácu, na svoje náročné záujmy, ďalšie vzdelávanie a podobne. A na odpočinok už nezostáva.
Trend doby nám podsúva, že v našej spoločnosti má svoje miesto iba človek vysokovýkonný, úspešný, vzdelaný a fyzicky príťažlivý. Nehovorí sa o človeku, ktorý je fyzicky i psychicky v pohode, vie, koľko je schopný zvládnuť, pracuje len toľko, koľko zvládne, a vie si odpočinúť, keď cíti únavu.
Napriek tomu, že naše telo nám vysiela jasné signály v podobe choroby, bolestí pohybového aparátu, psychickej nepohody alebo dokonca neurózy, nemáme čas zaoberať sa nimi a radšej ich umlčíme liekmi proti bolesti alebo liekmi na „upokojenie“. Náš organizmus však, našťastie, nie je stroj, ak ho preťažíme tak, že zlyhávajú jeho funkcie, stačí mu dať jediné – čas. „Opraví“ sa samo.
Odpočinok
Treba sa zamyslieť nad pojmami aktívny a pasívny odpočinok, relaxácia a regenerácia. Aktívny odpočinok zahŕňa telesné a duševné aktivity, ktoré nás bavia a prinášajú nám potešenie. Rozhodne sem nepatrí šport a telesné cvičenie, ak ho vnímame ako drinu a nutnosť s cieľom udržať si krásnu postavu. Pasívny odpočinok je predovšetkým spánok, ale napríklad aj sledovanie televízie alebo počúvanie hudby v polohe, ktorá naše telo nijako nezaťažuje.
Azda najlepším spôsobom, ako si naozaj odpočinúť a nabrať sily, je cielená relaxácia. Prvým krokom k tomu, aby sme sa naučili odpočívať, je schopnosť rozpoznať telesné a duševné napätie. Jedným z najlepších pomocných ukazovateľov je dýchanie – plytké, nerovnomerné hrudníkové dýchanie je známkou stresu a môže sa objaviť i v celkom bežných situáciách, napríklad v dopravnej zápche alebo vtedy, keď sa o niečom rozhodujeme.
Dýchanie je unikátny spôsob priameho ovplyvňovania neuvedomených procesov v tele, pretože zo všetkých funkcií, ktoré riadia autonómny, čiže vegetatívny nervový systém, je najľahšie kontrolovateľné vôľou. Každý môže zmeniť spôsob svojho dýchania, a tým aj ďalšie časti nervového systému, pretože to umožní kontrolovať celkovú úroveň uvoľnenia alebo napätia v tele.
Relaxáciou pomocou dychu sa zaoberá predovšetkým joga. Ak venujeme v bežnom živote pozornosť svojmu dýchaniu, začneme si všímať stresové momenty. Kedykoľvek sa počas dňa pristihneme pri hrudníkovom dýchaní, zhlboka sa nadýchnime a veľmi pomaly vydychujme. Pri výdychu by sme mali cítiť, ako sa nám v celom tele uvoľňujú napnuté svaly.
Každodenné relaxačné asi štvrťhodinové cvičenie by malo veľmi pomôcť pri prekonávaní stresu a pri obnove fyzických a psychických síl.
Čítajte tiež:
- Máte chuť na masáž? Vyskúšajte čokoládu, med, škoricu a zázvor
- Objavte regeneračné účinky domácich pílingov a masiek
- Prečo je dôležité relaxovať
Učíme sa dýchať
Nájdite si tiché miesto, kde vás nikto nebude rušiť, uvoľnite si tesný odev, ľahnite si trebárs na podlahu, nohy mierne od seba, hlava, krk a chrbát sú v priamke. Zavrite oči a dýchajte bránicou, s jednou rukou zľahka položenou na bruchu, aby ste mali kontrolu, že sa pohybuje bránica a nie hrudné svaly. Sústreďte sa na rytmus dýchania, aby bolo pravidelné a plynulé bez páuz. Pri tomto pravidelnom rytmickom dýchaní vnímajte chlad vzduchu, ktorý vdychujete a teplotu vzduchu, ktorý vydychujete. Ak vám v hlave preskočia nejaké myšlienky, nevšímajte si ich, nechajte ich voľne prúdiť a odísť.
Za necelých desať minút by ste mali mať hlavu čistú a telo odpočinuté. Postupne nechajte doliehať na seba zvuky zvonka a pomaly otvárajte oči. Až na to budete pripravení, pomaly vstaňte.
Táto opísaná technika je len jedným z mnohých príkladov, ako si rýchlo a efektívne uvoľniť telo a myseľ a ako si účinne odpočinúť. Návod znie jednoducho, relaxáciu a dýchanie sa však musíme cielene a opakovane učiť. Pri prvých pokusoch môžete mať pocit, že vám „to nejde“ alebo že dokonca zaspávate. To je úplne v poriadku – len treba vytrvať!
Veľmi prínosné je naučiť sa relaxovať pod vedením skúseného terapeuta alebo cvičiteľa. No spoliehajte sa hlavne na seba a na svoje telo, ktoré už odpočívať vie.