Pri podozrení, že je dieťa týrané, máte ohlasovaciu povinnosť. Ako spoznáte, že je v ohrození?

Týranie, zneužívanie a zanedbávanie je akékoľvek vedomé (prípadne aj nevedomé) konanie rodiča, vychovávateľa alebo inej osoby voči dieťaťu, ktoré je v danej spoločnosti neprijateľné a odmietané a ktoré poškodzuje fyzický, duševný a spoločenský stav dieťaťa a jeho vývin, prípadne spôsobuje jeho smrť.

Týranie môže byť aktívne, čo znamená rovno bitku alebo úmyselnú otravu liekmi. Obmedzovanie jedla, tepla, šatstva, vzdelávania, či dokonca aj zanedbávanie očkovania sa radí medzi pasívne týranie.

„Vyskytuje sa aj vykorisťovanie detí prácou,“ hovorí pediater MUDr. Peter Polakovský. Ak sa dozvieme alebo priamo vidíme alebo z indícii máme dôvodné podozrenie, že sa na niekom pácha bezprávie, zanedbávanie, týranie alebo zneužívanie, máme bezodkladnú povinnosť oznámiť to orgánom činným v trestnom konaní: policajnému orgánu, vyšetrovateľovi, súdu.

Oznamovaciu povinnosť je potrebné splniť bezodkladne, ak máme dôvodné podozrenie zo spáchania trestnej činnosti. Je potrebné uviesť fakty, o ktoré podozrenie opierame – dôkazy zabezpečuje vyšetrovateľ a prokurátor. Trestným činom je aj neoznámenie alebo neprekazenie trestného činu, o ktorom vieme, že sa deje.

Čo si všimnúť

Pri fyzickom týraní si všímame hlavne stopy prstov, rôzne jazvy, popáleniny, zlomeniny, opuchy, odreniny, podvýživu a nervové príznaky,“ hovorí pediater MUDr. Peter Polakovský.

Dieťa býva plačlivé, nervózne, cmúľa si prsty, je chronicky unavené, u väčších detí sa zhoršuje školský prospech, je väčší sklon ku konfliktom so spolužiakmi.

„Menšie dieťa sa túli ku každému, len nie k tomu, kto mu ubližuje. Dieťa môže byť agresívne, všade vidí nebezpečenstvo alebo je, naopak, utiahnuté. Týrané deti často neudržujú čistotu,“ opisuje ďalej odborník.

Sexuálne zneužívanie bábätka prezradia predovšetkým stopy na pohlavných orgánoch dieťaťa po manipulácii s nimi, teda modriny, drobné krvácania v okolí genitálií prípadne krvácanie z genitálií. Takto sa dá odhaliť zneužívanie rodičom napríklad pri prebaľovaní, najčastejšie však na lekárskej prehliadke.

Trvalé následky

Psychika i telesná schránka dieťaťa sú veľmi krehké. Prakticky všetky týrané deti sú mentálne, fyzicky a rečovo zaostalé.

„Silné údery môžu natrvalo poškodiť životne dôležité orgány a v najextrémnejšom prípadne viesť až k úmrtiu. Týranie môže v neskoršom veku viesť až k samovražde,“ vysvetľuje skúsený pediater.

S bábätkami je všetko ešte krehkejšie. Vzhľadom na jemnú štruktúru sa na detskej pokožke oveľa ľahšie robia modriny. „Pri manipulácii s bábätkom si musíme dávať pozor hlavne na hlavičku, ktorá je najzraniteľnejšie miesto pri úderoch a pádoch. Zvýšená opatrnosť je nutná hlavne pri prebaľovaní, kúpaní, dôležité je odstrániť ostré predmety z dosahu detí,“ hovorí lekár s tým, že treba myslieť na riziká a hlavne myslieť dopredu.

Z generácie na generáciu

Psychické dôsledky sú vždy a čím dlhšie je dieťa týrané, tým je to horšie. Často pretrvávajú až do dospelosti.

„Zle sa formuje osobnosť v období dospievania, psychika je veľmi labilná. Týrané dieťa sa postupne zosobňuje s agresívnym rodičom a má tendenciu uplatňovať tie isté metódy aj na svojich deťoch, čím sa problém prenáša z generácie na generáciu,“ hovorí odborník s tým, že dieťa, ktoré je týrané a nevytvorilo si citové puto k rodičom, nebude schopné kvalitného citového vzťahu ani s inými dospelými.

S fyzickými trestmi opatrne

Dôležité je prihliadať aj na vek dieťaťa. „Aj psychológovia pripúšťajú „capnutie“ po zadku dieťaťu v predškolskom veku, lebo ono ešte rozumovo nie je schopné pochopiť, že vykonalo niečo zlé a vlastne takto mu stanovujeme určité mantinely správneho konania.

V školskom veku pokladám telesné tresty za nevhodné, lebo sa dajú nahradiť správnym vysvetľovaním alebo inými nie fyzickými trestmi. U dospievajúcich sú telesné tresty veľmi škodlivé pre citlivú psychiku v dôsledku pubertálnych zmien organizmu,“ vystríha lekár.

Emociálne týranie

Násilie nemusí znamenať len bolestivé bitky. Psychické týranie je jeden z bežných javov, ktoré sa ťažko hodnotí, skoro nikdy neohlasuje a možno si ani neuvedomujeme, že ho často praktizujeme.

„Patrí sem aj kričanie, ponižujúce poznámky, odmietanie, ignorovanie, izolovanie, nadávanie, bezdôvodné obviňovanie, ponižujúce gestá, zastrašovanie, zabraňovanie spánku, neustále rozkazovanie, bránenie v návšteve príbuzných či priateľov, sledovanie telefonátov, prenasledovanie, nečakané návštevy, vydieranie, vyhrážanie, a teda akékoľvek konanie, ktoré bráni vytvoreniu priaznivých životných podmienok pre dieťa,“ hovorí MUDr. Polakovský.

28.5.2009 12:06| autor: Džamila Csonková
Viac o téme: detidieťakrvácanie

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist