Vyriešia problémy s erekciou potravinové doplnky?

Erekcia alebo tvrdosť penisu predstavuje pre muža závažný problém v tej najintímnejšej oblasti. Muži strácajú sebavedomie, sú nervózni a nespokojní, ale zdráhajú sa zveriť lekárovi. Erektilná dysfunkcia sa však vyskytuje čoraz častejšie.

25-shutterstock_2072414141-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Napriek tomu, že erektilná dysfunkcia môže byť sprievodcom iného ochorenia (napríklad vysokého krvného tlaku, cukrovky, ochorenia srdca a ciev, nedostatočnej hladiny testosterónu či príznakom roztrúsenej sklerózy), stále mnoho mužov volí zdanlivo jednoduchšiu cestu samoliečby pomocou rôznych potravinových doplnkov. A pritom v mnohých prípadoch je vyliečenie erektilnej dysfunkcie veľmi jednoduché a až 80 % mužov vyjadruje úplnú spokojnosť so svojím obnoveným sexuálnym životom.

Klamlivá reklama?

Je asi prehnané tvrdiť, že by neexistovala prírodná látka, ktorá by nemala spoľahlivý účinok na erekciu. História medicíny je plná pozitívnych príkladov, kde ako liek bol využitý rastlinný či iný prírodný prostriedok. Mnoho liečebných prípravkov má svoj pôvod aj v bylinách. V sexuológii je to napríklad alkaloid yohimbin. Je to však alkaloid, ktorý má celý rad nežiaducich účinkov, a preto sa musí užívať v presne stanovených dávkach a pod dohľadom lekára.

Ak sa má prírodná látka podávať a odporúčať ako alternatívny spôsob riešenia problému s erekciou, musí byť jej účinok preukázaný adekvátnym výskumom. Zatiaľ pri žiadnej z voľne predajných rastlinných drog, ktoré majú mať blahodarný účinok na erekciu, nebol vykonaný seriózny klinický kontrolovaný pokus, aj keď niektoré preparáty túto skutočnosť na svojich príbalových letákoch uvádzajú!

Pri potravinových doplnkoch sa v súčasnosti testuje iba to, či ľudskému organizmu neškodia a ich účinok teda nie je preukázaný podľa štandardných medicínskych kritérií. Potravinové doplnky tiež na rozdiel od liekov na predpis široko propaguje reklama, ktorá zdôrazňuje ich veľký prínos pre pacienta, i keď je prinajmenšom diskutabilný, ak nie celkom nulový.

Placebo efekt

Potravinové doplnky využívajú takzvaný placebo efekt. Každá látka podaná pacientovi – či už účinná, neúčinná, či sporná – bude približne v 25 % (niekedy i viac) prípadov z krátkodobého hľadiska účinná.

Pacient totiž uverí, že mu látka pomôže, a to sa skutočne stane. Z ekonomického hľadiska – teda z hľadiska predajnosti prípravku – je toto číslo dostačujúce. Zo sto ľudí, ktorí si preparát kúpia, bude 25 ľudí veľmi spokojných a kúpi si ho znovu.

Zdalo by sa teda, že ak potravinové doplnky fungujú ako placebo, je možné ich odporúčať, pretože aspoň niektorým ľuďom pomôžu. Proti tomuto tvrdeniu existujú dve zásadné námietky – po prvé, erektilná dysfunkcia môže byť príznakom inej choroby, a tak je veľmi dôležité, aby pacient navštívil lekára.

Účinok? Žiadny

Po druhé, placebo je jednoznačne definované ako neúčinná látka. To znamená, že je pri nej preukázané, že žiadnym iným než psychologickým či placebo-biologickým mechanizmom nefunguje. Použitie placeba inde než v klinickom výskume je eticky sporné, ale ak sa preň lekár rozhodne, musí byť pacient o tejto možnosti informovaný a musí s týmto faktom súhlasiť.

V súčasnej vede je opísaných niekoľko psychologických mechanizmov, akým spôsobom placebo efekt funguje. Primárne placebo znižuje pacientovu úzkosť, pacient má pocit, že sa jeho problém začíná riešiť. V druhom rade sugestívnym spôsobom vplýva na pacientovo očakávanie a vieru, že práve tento liek (podaný týmto lekárom) bude pre neho účinný. Tiež je možné placebo efekt vysvetliť na základe podmieňovania. Tieto mechanizmy, naopak, vyvolávajú fyziologické odpovede, ktoré môžu zlepšiť priebeh choroby.

Nebezpečná útecha

V žiadnom prípade sa za placebo nemôže vydávať potravinový doplnok, ktorý sa navyše veľmi draho predáva. Potravinový doplnok je vlastne pseudoplacebom a pacient je podvedený. Pri pseudoplacebe ďalej hrozí, že pacientovi nepomôže, ale navyše môže v mnohých prípadoch viesť i k nežiaducim účinkom. Je evidentné, že prírodný nemusí vždy znamenať to isté ako bezpečný a celkom určite nie to isté ako účinný.

Preparát možno s čistým svedomím pacientom odporúčať, ak sa preukáže jeho účinnosť. V súčasnosti sa však pri žiadnom takom preparáte účinnosť nepreukázala.

Čítajte tiež:

Čo robiť s erektilnou dysfunkciou?

Je to veľmi jednoduché: nebáť sa zveriť svojmu lekárovi. Môže to byť praktický lekár, urológ, sexuolóog či psychiater, ale i ostatní lekári vám isto poradia, na koho vo svojom okolí sa možno obrátiť. Zdravotné poisťovne hradia sexuologické vyšetrenia, a tak môžu muži (ale i ženy) bez väčších nákladov získať kvalifikovanú radu ešte skôr, než začnú vydávať peniaze za potravinové doplnky, ktoré sa tvária ako skutočne účinné lieky.

Lekár zhodnotí celkový stav pacienta, zistí, z akých príčin sa u neho porucha erekcie vyskytuje, a nasadí liečbu tak primárnej príčiny poruchy, ako i liečbu samotnej erekcie pomocou účinných liekov. Lieky prvej voľby sú PDE-5 inhibítory v tabletkovej forme. Jedinou ich absolútnou kontraindikáciou je súčasné užívanie nitrátov – teda liekov na choroby srdca. Ale aj keď pacient s erektilnou dysfunkciou nitráty užíva, možno mu pomôcť.

22.3.2024 4:45| autor: Kateřina Hollá | zdroj: Barada JH, Fawzy A – Sexual medicin society – Nutraceutical Commitee – dep. Of urology – Michigan, Goldstein I, Lue TF, Mulhall JP, PMID 14986781. Moyad MA, USA, Weihrauch Tr
Viac o téme: ženy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist