babyweb.sk > Žena > Pre ženy > Chcú dieťa, ale bez partnera
Chcú dieťa, ale bez partnera
Na matky, ktoré chcú vychovávať svoje dieťa samy, sa v predchádzajúcich obdobiach pozeralo „cez prsty“. Dnes, naopak, žien, ktoré chcú dieťa bez partnera, pribúda. Prečo je to tak? A čo to bude znamenať pre ich deti?
Ženy, ktoré chcú samy vychovávať dieťa, môžu mať negatívnu skúsenosť z domu alebo pochádzajú z neúplnej rodiny. Alebo ich rodinné zázemie síce bolo dobré, no takmer systematicky si vyberajú zlých partnerov. Takže u nich postupne vzniká názor, že chlapi sú „nanič“.
Všeobecne ide o ženy, ktoré sú pracovne veľmi aktívne a do tejto ich aktivity muž akosi nezapadá. Jednoducho nedokážu skĺbiť prácu a partnerstvo. Niekedy okolo tridsiatky „precitnú“ a zistia, že je najvyšší čas mať dieťa… ale nie je partner.
Hľadá sa darca spermií
Riešenie? Dieťa, respektíve tehotenstvo, si privezú z dovolenky alebo si vytypujú kamaráta „darcu spermií“. Nie je však žiadnou výnimkou, že „ockovi darcovi“ sa časom všetko rozleží v hlave a začne prejavovať aktívny záujem o svoje dieťa.
Ako predísť výberu „zlého partnera“?
Keď zistíte, že si stále vyberáte rovnaký typ chlapov, odporúčam nasledovné: pokúste sa zamyslieť, v čom vás rovnaký muž priťahuje. Hneď ako nájdete odpoveď, máte šancu svoj výber zmeniť.
Dieťa potrebuje oba svety
Aby dieťa vyrastalo v harmónii, potrebuje tak ženský, ako aj mužský faktor. V podstate nie je dôležité, či je to chlapček, alebo dievčatko. Dôležité je, aby dieťa videlo, ako pristupuje k životu a k riešeniu problémov žena a ako rozdielne k tomu istému pristupuje muž. Aby sa samo mohlo rozhodnúť, ktorý z daných prístupov mu je bližší.
Čo dieťa stráca?
Čo rozhodnutie ženy „byť slobodnou matkou“ znamená pre dieťa? Treba vziať do úvahy faktor sociálny a emocionálny. Čo sa týka prvého, je bežné, že rodinu tvorí muž, žena a deti. Deti slobodných matiek získavajú akoby skreslený pohľad na skupinu, v ktorej vyrastajú. Ak dieťa prijme ako normu to, že vyrastá iba s matkou a je to napríklad dcéra, tak s najväčšou pravdepodobnosťou urobí jednu rovnakú chybu. Zvlášť keď matka má negatívnu skúsenosť s mužmi a neustále dcére opakuje, že chlapi sú nanič a je lepšie žiť bez nich.
A emócie? Matky samoživiteľky sú mnohokrát neprirodzene závislé od svojich detí, sú precitlivené a následne vychovávajú precitlivené deti. Všelijako im zametajú cestu životom, čo nie je dobré pre rozvoj ich samostatnosti a sebauvedomenia.
Otec
Už v brušku dieťa vníma, či tam otec je, počuje jeho hlas. Keď je otec pri pôrode, získa k dieťaťu vzťah okamžite, nie až vo chvíli, keď mu ho prinesú. Iný hlas má matka, iný hlas má muž. Rovnako tak sú iné dotyky oboch rodičov. To všetko dieťa odmalička vníma.
Dieťa slobodnej matky je tiež pripravené o celú vetvu príbuzných zo strany otca. Všetko je len z matkinej strany. Samozrejme, že v živote ženy sa časom môže objaviť partner, ale – nebudeme si nič nahovárať – oveľa bližšie je mužovi vlastné než cudzie dieťa.
Čítajte tiež:
„Náhradný“ muž
Je lepšie, keď sa slobodným matkám narodí dievčatko, pretože predsa len má matka celý život bližšie k dcére. Ak má slobodná matka syna, je fajn, ak v rodine funguje napríklad jej brat alebo otec, teda starý otec dieťaťa. Je dobré umožniť im čo najčastejšie kontakty, pokojne zveriť ročné dieťa dedkovi, aby „chlapi“ boli spolu.
Ak ste slobodná matka, snažte sa:
- Nájsť v rodine skvelý vzor muža, s ktorým sa váš potomok bude často stretávať – váš otec, brat, strýko a pod.
- Berte svoje dieťa veľa medzi kamarátov, kde funguje normálna rodina – len tu dajte pozor na žiarlivosť a schopnosť vysvetliť, prečo to u vás tak nie je.
- Snažte se pred dieťaťom nehovoriť negatívne o mužoch – hľadajte na mužoch ich pozitívne stránky.
- Ak máte možnosť, pripodobňujte niektoré jeho vlastnosti nejakému mužovi vo vašej rodine.
Byť slobodnou matkou je vaše rozhodnutie, preto jeho následky sú iba vaša vec, a nie dieťaťa.