Mám strach mať dieťa

Je to prirodzená, normálna a bežná vec – mať dieťa. Od každej z nás sa to očakáva, mnohé z nás to tiež už od skorej mladosti nejak plánujú.

21-shutterstock_1702566826-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Počítame s tým a zrazu to na nás padne: strach, úzkosť.

Čo ak to nezvládnem?

Čo keď sa niečo stane? Čo ak bude dieťa choré? Ako zvládnem pôrod, čo keď tá bolesť bude neznesiteľná? Ako budem pri pôrode vyzerať? Čo ak už nikdy nebudem tak pekná a štíhla? Čo keď sa už nedokážem vrátiť späť do práce? Čo ak ma partner už nebude mať rád? Čo ak bude dieťa zlé? Čo ak ho nedokážem dobre vychovať? Čo keď …

Zbavme sa úzkosti

So strachom a úzkosťou je potrebné nejak naložiť. Málokomu sa ale chce ísť hneď za psychológom. Jedna z prvých vecí, ktorú môžeme proti úzkosti urobiť, je pokúsiť sa ju pomenovať a tým pádom previesť na strach. Strach je totiž emócia už určitá, spojená s konkrétnym objektom. Čo s týmto strachom môžeme urobiť?

So strachom a úzkosťou pracujeme na troch úrovniach psychiky – na úrovni myšlienkovej, emocionálnej a na úrovní správania.

Strach z pôrodu

Neexistuje snáď žena, ktorá by sa pôrodu nebála. Na úrovni myšlienkovej pracujeme s týmto strachom tak, že sa snažíme obstarať si všetky dostupné a overené informácie. Je dobré hovoriť s lekárom či sestrou, ktorá bude pri pôrode, získať k nim dôveru.

Na úrovni správania môžeme navštevovať predpôrodné kurzy, kde nás zoznámia s prostredím nemocnice, nacvičujú sa polohy pri pôrode, je možné zaujímať sa o rôzne alternatívy pre uľahčenie pôrodu a bolesti, o to, ako si pôrod spríjemniť.

Emocionálna úroveň sa priamo ovláda veľmi ťažko, ale napríklad okľukou cez telo sme schopní zvládať emócie. Pomôžu rôzne relaxačné techniky, práca s dychom, práca s imagináciou, meditácie. Týmito prostriedkami môžeme strach naozaj potlačiť.

Obava z neznámeho

U určitej časti žien úzkosť pretrváva, tam žiadna zo spomínaných techník neplatí. Je to vlastne základná obava z neznámeho, kedy nie sme schopné eliminovať všetky riziká a mať úplnú istotu. Naučiť sa žiť s určitou mierou neistoty je však veľmi ťažké. Veľa ľudí pre túto základnú neistotu potrebuje nejakú duchovnú či spirituálnu oblasť, ktorú „odovzdajú“ Bohu, osudu, prírode, či niečomu inému, čo ich presahuje.

Čítajte tiež:

Radšej bez dieťaťa

Veľa ľudí je však k tomu, že ich niečo presahuje, skeptických, táto životná neistota je pre nich veľmi zaťažujúca. Niektoré ženy sa naozaj rozhodnú radšej dieťa nemať, ako žiť v permanentnej neistote. Každý však túto životnú neistotu vnímame ináč. Biologicky podmienená úzkostnosť, teda nastavenie človeka mať obavy, predurčuje niektoré ženy k tomu, že ich strachy sú naozaj veľmi intenzívne a pomocou vlastnej vôle nezvládnuteľné. Potom je na rade lekárska a farmakologická pomoc, ktorá je tiež vo väčšine prípadov úspešná.

Strach z opustenia kariéry

Každý strach má svoj reálny základ. Dieťa naozaj do určitej miery kariéru ohrozuje. Väčšina žien sa nedokáže po pôrode okamžite vrátiť. Je však veľa spôsobov, ako dieťa a kariéru prepojiť.

Je možné mať flexibilnú pracovnú dobu, pracovať z domova, najať si opatrovateľku. A k tomu, na materskej sa toho veľa naučíme a v budúcom zamestnaní z toho môžeme ťažiť. V Rakúsku dokonca zaviedli certifikáty pre ženy po materskej, akési „manažérske“ vysvedčenie. Naučíte sa efektívne využívať čas, veci plánovať, organizovať a riadiť.

Strata slobody

Strach z dieťaťa je často strachom zo závislosti na manželovi a teda strachom zo straty slobody, straty voľného času, ale aj finančnej nezávislosti. Dieťa tiež definitívne potvrdzuje partnerstvo – manželstvo, kedy sa z dvoch „ja“ stane „my“.

Dieťa by pre ženu na materskej nemalo znamenať, že si pripadá menejcenná a finančne závislá od svojho muža. Veď zabezpečuje chod domácnosti a s peniazmi, ktoré muž nosí domov, majú nakladať spoločne.

S dieťaťom sa nám samozrejme totálne zmení svet. Vzdať sa však dobrovoľne detí len kvôli nejakému strachu je povrchné a sebecké. Riešenie sa nájde vždy.

10.5.2024 3:25| autor: Redakcia Baby-webu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist