babyweb.sk > Pôrod > Príprava na pôrod > Ako si pripraviť pôrodný plán
Ako si pripraviť pôrodný plán
Budete so mnou iste súhlasiť, že prírodný proces, ako je pôrod, sa do detailov naplánovať nedá. To je pravda, no predstava sa môže od skutočnosti líšiť. Ale aj tak je dôležité si svoj pôrodný plán pripraviť.
Vlastne to je akýsi súpis prianí, ako by mal náš pôrod ideálne prebiehať. Keď sa žena na svoj pôrod pripraví, zbaví sa strachu z neznámeho a bude lepšie komunikovať so zdravotníkmi. Aj pre nich je informovaná rodička prínosom a pôrodný plán dobrým komunikačným nástrojom.
Je to tu!
Pomôže nám ujasniť si priority a doplniť chýbajúce vedomosti. Možno až počas príprav si poriadne uvedomíte, že materstvo je tu. Ak k zostavovaniu pôrodného plánu prizvete aj partnera, pravdepodobne prežijete veľmi zbližujúci rituál, či už pôrod strávite spolu, či nie.
Pre zostavenie pôrodného plánu sú dôležité najmä kvalitné a spoľahlivé informácie. Môžete ich čerpať z kníh, na predpôrodnom kurze pôrodnej asistentky, na internete či v časopisoch pre rodičov. Zdrojom by mali byť spoľahlivé výskumy a odporúčania, aké predkladá napríklad Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Výber pôrodnice
Je dobre navštíviť vybranú pôrodnicu alebo pôrodnice ešte v tehotenstve, väčšinou ponúkajú informačné hodiny pre budúcich rodičov. Zoznámite sa s prostredím a budete mať možnosť prebrať svoj pôrodný plán dopredu.
Môžete položiť aj nasledujúce otázky:
- Aké zákroky a vyšetrenia obvykle ženám ponúkate?
- Aké percento cisárskych rezov pôrodnica dosahuje?
- Koľko je, naopak, pôrodov normálnych, do ktorých sa nijak nezasahuje?
- Aká je štatistika nástrihu hrádze?
- Ponúkate nadštandardnú izbu, v ktorej môže prespať aj partner novopečenej matky?
- Kto väčšinou ženu pôrodom sprevádza – lekár, lekárka alebo pôrodná asistentka? Ako pomáha žene znášať pôrodné bolesti okrem použitia liekov?
Ako to vidím ja?
Na ďalšie otázky by si mala tehotná žena odpovedať sama:
- Koho si prajem mať pri svojom pôrode ako doprovod?
- Čo mi zvyčajne pomáha dodať energiu a radosť? (Počúvanie obľúbenej hudby? Určitý aromaterapeutický olej? Kúsok čokolády? Krátka prechádzka? Teplá vaňa?)
- Aký je môj postoj k jednotlivým zákrokom, ktoré mi v pôrodnici môžu ponúknuť?
- Ako si predstavujem zoznámenie s bábätkom?
- Keď žena očakáva narodenie prvého dieťaťa, na vyjasnenie vlastných postojov pomôžu aj rozhovory s podobne premýšľajúcimi matkami, ktoré už majú vlastnú pôrodnú skúsenosť.
Čo sa nedá naplánovať
Záleží len na rodiacej žene, ktoré ponúkané zákroky absolvuje a ktoré nie. Je ideálne, že má okolo seba odborníkov, ktorým dôveruje, a podľa ich odporúčania sa môže zodpovedne rozhodovať – samozrejme za predpokladu, že pôrod prebieha normálne, prirodzene. Jedinou vecou, ktorú si matky v Slovenskej republike oproti praxi v iných krajinách zvoliť nemôžu, je cisársky rez na želanie. Je vyhradený len pre núdzové situácie, kedy nie je možné rodiť normálne.
Aj napriek všetkému plánovaniu je potrebné v deň D počítať s tým, že možno bude všetko iné. Neostáva nič iné, len sa spoľahnúť na prírodu a zdravotníkov a tešiť sa na bábätko. Pozitívny prístup je koniec koncov tá najdôležitejšia položka dobrého pôrodného plánu.
Čítajte tiež:
Otázky, o ktorých môžete premýšľať:
Ktoré osoby si prajem u svojho pôrodu ako doprovod?
„Keď moja priateľka otehotnela, s rozpakmi mi povedali, že má strach z mojej prítomnosti pri pôrode. Mala strach, že sa o ňu budem báť a že nebude schopná sa uvoľniť. Mrzelo ma to, dokonca rozčuľovalo. Ku koncu tehotenstva sme ale absolvovali prepôrodný kurz, ktorý nás veľmi zblížil. Vzájomne sme si veľa vecí ujasnili. Ja som svojej partnerke začal oveľa viac rozumieť, uznal som, že mohla mať pravdu. Pôrod sme nakoniec aj tak prežili spolu, snažil som sa neprekážať a len počúvať jej potreby a pre oboch to bola krásna skúsenosť.“
Ondrej
„Vybrali sme si s mužom pôrodnicu neďaleko nášho bydliska. Pretože sme sa chceli obaja na pôrod sústrediť, rozhodli sme sa vziať so sebou dulu. S jej prácou sme veľmi spokojní. Opierala som sa o svojho muža, ale dula mi pomáhala psychicky. Vysvetlila mi niektoré procedúry a podporila ma v mojich rozhodnutiach. Prostredie pôrodnice bolo síce celkom pekné, ale pre nás cudzie. Jej prítomnosť nás oboch upokojovala.“
Saša
Ako môžem pracovať s bolesťou?
„Pôrod naozaj veľmi bolí, tá bolesť mi vyrazila dych! To, čo mi naozaj veľmi pomohlo sa s ňou vyrovnať, bolo vedomie, že dcérku čoskoro uvidím. Predstavovala som si, že maternica je ružový púčik, ktorý rozkvitá viac a viac, až sa moje bábätko vylúpne do sveta. Bolelo to, ale tá bolesť bola priateľská.“
Karolína
Budem schopná prítomných zdravotníkov pre svoje predstavy získať?
„Nemala som strach z pôrodu, bála som sa skôr toho, že moje predstavy narazia na odpor pôrodných asistentiek v nemocnici. Pri predpôrodnej návšteve sa pri mojich skúmavých otázkach netvárili veľmi nadšene. Rozhodla som sa, že si pôrod nenechám pokaziť, a to ani agresívnym vyjednávaním z mojej strany. Trpezlivo a s úsmevom som počas pôrodných bolestí opakovala svoje priania – a fungovalo to! Nakoniec sa z našej Julky radovali aj tie pôvodne zamračené tváre!“
Nina
Ako by som rada strávila chvíle po pôrode?
„Počas pôrodu som sa cítila častokrát veľmi vyčerpaná, som presvedčená, že nič tak náročného som zatiaľ nezažila. Na svojho chlapčeka som sa ale veľmi tešila, hneď som si ho vzala do náručia a úplne automaticky ho k sebe pritisla. Všetka vyčerpanosť zmizla. Vítali sme sa spolu skoro dve hodiny, dívali sa na seba, dojčila som ho a hladkala. Príjemná lekárka ho vyšetrila niekedy v tejto dobe, veľmi jemne, skoro som to nespozorovala. Potom sme obaja pokojne zaspali. Mala som svoje dieťa neustále v náručí, v bezpečí, a ako silná matka tigrica by som ho nikomu nedala!“
Denisa
Nezabúdajme, že pôrodný plán je naša predstava ideálu. K samotnému pôrodu by sme mali pristupovať otvorene, s pokojom a vedomím, že sme pre jeho úspešný priebeh urobili všetko. Možno bude nakoniec prebiehať trošku ináč, ako sme čakali. Aj náhoda by mala mať v našom pôrodnom pláne svoj priestor.