Akého psa vybrať k malému dieťaťu

Uvažujete o kúpe psa k svojmu dojčaťu, batoľaťu či k predškolákovi? Máme pre vás desať rád, ako vybrať práve to najvhodnejšie zvieratko:

1. Zbierajte názory skúsených psíčkarov, sledujte diskusie na internete – pýtajte sa kamarátov, susedov, kolegov, ktorí vlastnia psa a majú malé dieťa, ako im táto symbióza funguje.

2. Zvážte predpokladaný charakter a temperament psa – existuje veľa odborných kníh, časopisov a internetových portálov, kde nájdete podrobné informácie o rase, po ktorej túžite. Populárny Facebook ponúka odkazy na kluby psíčkarov rôznych rás.

3. Nezabudnite na veľkosť a srsť – na veľkosti záleží. Dajte pozor, aby vám roztomilé malé šteniatko, až vyrastie, nezabralo polovicu bytu. Ak máte alergické dieťa, existujú aj rasy špeciálne vyšľachtené pre alergikov, ako je portugalský vodný pes, ktorého okrem iného vlastní americký prezident Barack Obama, alebo mexickí naháči. Rovnako čistokrvný kríženec rasy obľúbeného labradorského retrievera a pudla, tzv. labradoodl, je vhodný pri alergii na psiu srsť.

Prečítajte si

Pes priateľ dojčaťa?

4. Pes na gauč aj do búdy – ak hľadáte domáceho miláčika k dieťaťu a zároveň strážcu, uvažujte napr. o veľkom švajčiarskom salašníckom psovi, leonbergerovi, atď.

5. Vyberte si nenáročného psa – nezabudnite, že starosť o psa padne skôr či neskôr len na vaše bedrá, preto vyberte rasu, ktorá nepotrebuje podnikať denne dvojhodinové túry, nech sa deje čokoľvek, nebude vám nadmerne slintať na vášho potomka a dokáže zvládnuť aspoň základné povely potrebné pre harmonické súžitie.

6. Pýtajte sa na gény – pri výbere šteňaťa sa u chovateľa zaujímajte o charakter jeho rodičov. Ak je otec psa silný obranca a nemá rád deti, poobhliadnite sa radšej niekde inde.

7. Pripravte si priestory – dôležité je pripraviť pre chlpatého člena rodiny pelech. Vyberte pokojné miesto, kde si pes bude môcť od vystrájania s vaším potomkom poriadne oddýchnuť.

8. Informujte sa o šteňacom výcviku – teraz sú v kurze výcviky formou motivácie, učia psa premýšľať a nie len bezmyšlienkovite plniť povely.

9. Zvážte finančnú náročnosť – počítajte s jednorázovými nákladmi, ako je vodítko, obojok, misky, pelech, ale tiež dlhodobé výdaje na stravu, veterinára, výcvik a pod.

10. Obrňte sa svätou trpezlivosťou – počítajte, že si do rodiny zaobstarávate ďalšie bábätko, preto buďte trpezlivá, bude to ako s malým dieťaťom, niekedy lepšie, niekedy horšie, ale nezabudnite, trpezlivosť ruže prináša.

Na Babywebe tiež nájdete:

Kedy zadovážiť dieťaťu psa?
Pes ochranár – dobre alebo zle?
Máme psa – čo musí vedieť moje dieťa?

16.5.2014 12:56| autor: Pavla Benešová
Viac o téme: otec

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist