babyweb.sk > Dieťa > Výživa dieťaťa > Nutričná terapeutka radí (1)
Nutričná terapeutka radí (1)
MAMI, POMÓC, SOM TUČNÁ! Problémov so stravovaním, s ktorými sa stretávajú rodičia malých i väčších detí, je veľa. A názory na to, čo je a čo nie je pre malé deti vhodné, sa menia. Alena Strosserová, nutričná terapeutka, ktorá pripravuje zdravé jedálne lístky pre Terezku z nášho projektu, odpovedá aj na otázky súvisiace s jedálnym lístkom vašich ratolestí.
Rada by som sa opýtala, aké množstvo (vody, čaju atď.) môže vypiť dvojročné dieťa (asi 11 kg) za deň. Momentálne vypije aj viac ako 1,5 litra denne. Koľko jej môžem maximálne dať? Bojím sa, aby som dcére príliš nezaťažila obličky a či veľké množstvo vypitých tekutín neukazuje na nejakú chorobu.
Pitný režim sa odvíja od veku dieťaťa. Množstvo je vyjadrené v tabuľke:
Vek dieťaťa ………….. Denná potreba tekutín
6 mesiacov – 1 rok ………… 900 – 1 200 ml
1 – 2 roky …………………… 1 200 – 1 500 ml
3 – 4 roky …………………… 1 500 – 1 800 ml
5 – 7 rokov ……………………… 1 800 – 2 000 ml
8 a viac rokov………………… 2 000 ml
Dôležitý je správny výber tekutín: Základom vášho pitného režimu by mala byť čistá voda. Je to jednoduchá rada, ale deti nie je ľahké presvedčiť, aby ju pili. Nie je nutné kupovať balenú vodu, voda z vodovodu z verejných zdrojov je hygienicky vyhovujúca a kontrolovaná. V prípade vlastných zdrojov treba vodu pravidelne kontrolovať, ale to je nutné nielen z hľadiska pitného režimu, ale aj pre každodenné používanie.
Ďalej môžeme deťom ponúknuť ľahko mineralizovanú minerálnu vodu. Minerálky im nedávajte denne a v celom objeme pitného režimu. Vhodné je tiež vody striedať. Pri ochutených minerálkach treba sledovať obsah cukru. Nápoje sladené náhradnými alebo umelými sladidlami sú pre deti úplne nevhodné (to platí pre všetky nápoje, nie iba pre minerálky).
Pitný režim môžete doplniť o ovocné a zeleninové šťavy vyrobené z čerstvého ovocia. Musia sa riediť a vypiť hneď po príprave, aby sa zachovali všetky prospešné látky, hlavne vitamíny. Kupované džúsy, najmä tie 100-percentné, treba deťom riediť.
Veľmi vhodný nápoj pre deti je aj čaj, hlavne ovocný a zelený. Môžete im dať aj slabý čierny čaj s citrónom.
Čaje pripravované doma je dobré podávať nesladené alebo sladiť mierne. Výhodou takto pripravovaných nápojov je, že si množstvo cukru môžete sami regulovať. Cukor možno nahradiť medom, ale z hľadiska sladkej chuti a energie je efekt skoro rovnaký. Na rozdiel od cukru je med lepšie stráviteľný a má viac ochranných látok, preto je vhodný hlavne pri chorobe. No pozor, med môže spôsobovať alergie! Z hľadiska obsahu cukru treba pozorne sledovať zloženie instantných čajov. Aj keď sa vyrábajú priamo pre deti, často obsahujú veľké množstvo cukru.
Čo sa týka pitného režimu, dôležitá je pravidelnosť. Malé deti často necítia smäd alebo si nevedia pitie vypýtať, preto im treba nápoje pravidelne ponúkať a dohliadať na to, aby ich vypili. Zvýšenú pozornosť musíme pitnému režimu detí venovať pri chorobe, hlavne pri teplote. Pri zanedbaní pitného režimu môže ľahko dôjsť k dehydratácii. Rovnako je potrebné zvyšovať tekutiny pri vyšších teplotách prostredia, či už vonku, alebo v prekúrených miestnostiach. Tekutiny treba dopĺňať aj pri vyššej pohybovej aktivite.
Prečítajte si tiež:
Obezita v detskom veku? Alarmujúci problém
Z denníčka obéznej Terezky (1)
Terezkin jedálny lístok (1): Málo ovocia a zeleniny a zlé načasovanie
Moja päťročná dcérka úplne miluje sladké. Nie je to na nej síce vidieť, pretože sa veľa hýbe (chodí okrem iného na detský aerobik a veľmi rada pláva), ale aj tak sa bojím kupovať jej čokolády a nanuky, nehovoriac o tom, že sa obidve naše babičky priam pretekajú v tom, ktorá jej prinesie lepšiu čokoládu. Snažila som sa ich teda „naočkovať“ aspoň tým, aby kupovali kvalitné čokolády, ale veď poznáte to… Problém je v tom, že keď idem s dcérou na nákup (občas sa tomu nevyhnem), tak odo mňa veľmi urputne žiada, aby som jej kúpila čokoládu alebo aspoň cukríky a je schopná pre to vyrobiť príšernú scénu. Zaujímalo by ma, či existuje nejaká zdravá alternatíva sladkostí, ktoré by deťom chutili rovnako ako tie nezdravé. Mám trochu obavy z toho, až keď dcéra zasadne do školskej lavice a bude sa menej hýbať, mohla by sa chuť na sladké prejaviť na jej hmotnosti.
Táto otázka je skôr pre psychológa než pre nutričného terapeuta. Všetky deti milujú sladkosti a keď sa už raz naučia konzumovať čokolády a cukríky, je veľmi ťažké im ich odoprieť. Rodičia sú navyše v ťažkej situácii, pretože reklamy na všetky možné sladkosti (a iné nezdravé potraviny) útočia na našich potomkov zo všetkých svetových strán. Len si skúste spočítať, koľkokrát denne vidíte reklamu na niečo nezdravé. A koľkokrát ste videli reklamu na zdravé strukoviny?
Existuje množstvo variantov zdravého maškrtenia, ide len o to, či ich dieťa bude akceptovať. Najlepším variantom je výmena sladkostí za ovocie a zeleninu. Začať môžete napríklad so sušeným ovocím, je sladké a pripomína sladkosti. Ale pozor, kupované sušené ovocie, ako sú napríklad ananás, papája či mango, je plné cukru. Preto je lepšie pripraviť si vlastné. Budete mať istotu, že ovocie je bez akéhokoľvek pridaného cukru a navyše nie je sírené. Časom začnite vymieňať sušené plody za čerstvé ovocie.
Najhoršie je asi presvedčiť babičky, aby dieťaťu kupovali zdravé maškrty. Môžete sa pokúsiť vysvetliť im, že namiesto čokolády môžu priniesť napríklad mandarínky, ale nebude to ľahké.
Myslím, že je skoro nemožné dnešným deťom vyradiť sladkosti, ale môžeme ich skúsiť aspoň regulovať. Najlepším riešením celej situácie je asi strážiť množstvo. Určiť si nejaké (podľa možnosti malé) množstvo sladkostí a to potom prísne dodržiavať.
Od akého veku sa smie dávať deťom mak? Môžem 14-mesačnému dieťaťu dať cestoviny s makom? Mak vraj okrem iného obsahuje železo, navyše, ja aj manžel máme toto jedlo veľmi radi. Ešte ma zaujíma, čím je najlepšie malým deťom sladiť: je vhodný med? Alebo nejaké iné sladidlo?
Čo sa týka maku, odporúča sa až okolo druhého roku. S pridávaním maku do jedla malého dieťaťa buďte opatrní, pretože mak je veľký alergén. Treba ho zaraďovať postupne od malého množstva, a keď ho bude dieťa dobre znášať, zvyšovať dávku až na obvyklé množstvo. To isté platí aj pre kupované hotové výrobky (buchty, koláče a pod.), je dobré vyskúšať ich v malom množstve. Dôležité je používať čerstvo mletý mak, pretože mak pomerne rýchlo zhorkne.
K sladeniu – ideálne by bolo deťom nedosladzovať a podľa možnosti čo najdlhšie. Hlavne nápoje je vhodnejšie podávať nesladené. Sušené mlieko sa dá dosladzovať aj Glukopurom, je rovnako sladký ako cukor, ale je lepšie stráviteľný. Je však niekoľkonásobne drahší.
Podobne je na tom med. Je lepšie stráviteľný a obsahuje aj ochranné látky. Ale pozor, podobne ako mak môže byť pre citlivých jedincov alergénom, preto ho najprv vyskúšajte v malom množstve. Ak ho dieťa bude znášať bez problémov, môžete ho na dosladzovanie používať. Najvhodnejšie je používať med pri chorobe.
Mohli by ste, prosím, uviesť, aké jedlá sú vhodné na raňajky pre rok a štvrť staré dieťa? Snažíme sa doma stravovať zdravo, takže aj synovi dávam rovnaké jedlo ako nám: čerstvé syry, jogurty, suchú kuraciu šunku, niekedy chlieb s maslom a k tomu zeleninu (má rád uhorky a papriku). Ale už mi nejako dochádza fantázia.
Myslím, že uvedený jedálny lístok je pre dieťa vhodný. V tomto veku môžeme začať pomaly uplatňovať pravidlo, že najlepšie jedlo je pestré jedlo. Takže pomaly postupne začíname zaraďovať ďalšie potraviny a rozširujeme dieťaťu jedálny lístok. Opatrne pridávame pre dieťa neznáme potraviny a učíme ho ich prijímať. Dieťa niekedy potrebuje, aby ste mu dané jedlo ponúkli viackrát, pretože na začiatku neznámu potravinu odmietne. Časom si však zvykne, hlavne keď uvidí, že aj dospelí tieto potraviny konzumujú.
Odporučila by som vám rôzne mliečne kaše – ryžovú, ovsenú, pšenovú, krupicovú – doplnené ovocím. Ďalej mliečne výrobky, pudingy a podobne. Môžete tiež začať s nátierkami, najlepšie s tvarohovým základom, a doplniť ich zeleninou. Neskôr ich rozšírte o syrové, z nátierkového masla, vaječné, rybacie – skrátka, postupne rozširujte jedálny lístok tak, aby bol čo najpestrejší.
Dopĺňajte čerstvou zeleninou (zdobenie) – je dobré, že má dieťa zeleninu rado – a pomaly zasa sortiment dopĺňajte. Keď pôjde dieťa do materskej školy, bude aspoň na nátierky zvyknuté. Je prekvapivé, že veľa detí v škôlkach nátierky nepozná a väčšina z nich ich odmieta.
Čo sa týka inšpirácie, je to ťažké, ale možností je veľa – od kuchárskych kníh po internet. Receptov je všade veľké množstvo, niektoré sa len mierne upravia, aby boli vhodné aj pre takéto malé deti.
Ako je to s údeninami u detí predškolského veku? Môžem skoro šesťročnej dcére raz za týždeň dať kvalitnú salámu alebo párky (väčšinou nakupujeme na farmárskych trhoch), prípadne údené mäso? A zaujímalo by ma aj to, či môže dieťa v takomto veku dostávať aj iné ako biele pečivo – všade sa píše, že biele pečivo je nezdravé, ale na druhej strane sa malým deťom celozrnné pečivo nemá dávať. A do tretice otázka: Je lepšie dávať dieťaťu napríklad pšenično-ražný chlieb alebo klasickú bielu žemľu či rožok?
Začnem pečivom, rozhodne by som dala dieťaťu chlieb. Pri výbere pečiva je to v podstate rovnaké ako s celým jedálnym lístkom. Dôležitá je pestrosť – preto je najvhodnejšie pečivo striedať a občas zaradiť aj celozrnný výrobok.
Problematickejšie je to s údeninami. Tie by sa na detskom jedálnom lístku mali vyskytovať čo najmenej. Jedenkrát týždenne je skoro maximum. A naozaj záleží na ich výbere a podávanom množstve. Najlepšie je používať údeninu vyrobenú špeciálne pre deti (detská šunka alebo párky) a potom skutočne mäsové údeniny – šunka od kosti, suché údené mäso, moravské údené a podobne.
Údeniny majú veľa nevýhod, preto by sme mali ich konzumáciu obmedziť. Nevýhodou sú vysoký obsah tukov (a s tým spojený cholesterol), vysoký obsah soli, ďalšie látky, ktoré vznikajú údením, a tým zdraviu veľmi neprospievajú. Existuje pritom len veľmi málo dôvodov, prečo údeniny jesť.
To, že nakupujete údeniny na farmárskych trhoch, nemusí byť vždy zárukou, že ide o zdravú potravinu. Pri údeninách vlastne ani taká záruka nebude. Ani údeniny v biokvalite nie sú zdravšie iba preto, že majú nálepku bio. Ešte vždy obsahujú cholesterol, soľ a ďalšie látky, ktoré vznikajú pri údení. A pri nákupe na trhoch hlavne dajte pozor, aby boli údeniny uložené v chlade, inak je oveľa bezpečnejšie nakupovať mäsové výrobky v kamenných obchodoch, kde ich skladujú v predpísanej teplote.
Mimoriadne teda záleží na množstve, ktoré dieťaťu dáte. Môžete mu dať občas na desiatu šunku alebo šunkovú nátierku. Ďalej môžete niekedy použiť údeniny alebo údené mäso do rôznych jedál (zapečené cestoviny, zemiaky, plnené guľky, detský párok k strukovine a podobne). Večera typu ohriaty párok s kečupom a rožok by sa však na detskom tanieri vyskytovať naozaj nemala.
Treba umývať kupované sušené ovocie ako hrozienka alebo slivky?
V posledných rokoch stúpa množstvo sušeného ovocia pripraveného na okamžitú konzumáciu. Toto ovocie musí byť pre konzerváciu skladované v hermeticky uzatvorených obaloch a nie je bezpodmienečne nutné ho umývať, pretože stykom s vodou úplne mení svoj charakter.
Voľne predávané ovocie rozhodne odporúčam umývať, hlavne deťom, pretože kým sa dostane k spotrebiteľovi, prechádza dosť dlhým procesom spracovania, počas ktorého sa môže kontaminovať prakticky čímkoľvek.
Bc. Alena Strosserová
Nutričná terapeutka od roku 1985, od roku 1994 pracuje ako metodička pre školské jedálne. V roku 1985 sa stala členkou Spoločnosti pre výživu, od roku 2009 vedie redakčnú radu Spravodajcu pre školské stravovanie, ktorý je súčasťou časopisu Výživa a potraviny, odborného časopisu o výžive, ktorý vychádza od roku 1945.
Na Babywebe tiež nájdete:
Deti priberajú, naše návyky však veľmi nemeníme!Recepty z biopotravín, recepty pre zdravie
Ovocné príkrmy a kaše