babyweb.sk > Žena > Zdravá a fit > Čo (ne)vieme o čaji
Čo (ne)vieme o čaji
Pravý čaj, to sú rôznym spôsobom spracované výhonky, listy, kvety a jemné časti zdrevnatených stoniek vždyzelených subtropických krov alebo stromov čajovníka čínskeho (Camellia sinensis).
Čaj obsahuje rad účinných a zdraviu prospešných látok, predovšetkým kofeín, triesloviny, polyfenoly (antioxidanty), fluoridy, taníny, katechíny, éterické oleje, vitamíny A, C, E, minerálne látky zinok a selén. Zelený čaj navyše vitamíny skupiny B (B1 B2 ), P, K a železo s fosforom.
Kofeín v čaji sa nazýva aj teín a podporuje srdcovú činnosť, rozširuje mozgové cievy. Znižuje únavu a bolesti hlavy.
Triesloviny posilňujú činnosť kapilár a výborne pôsobia na tráviaci trakt. Môžu však spôsobiť zápchu (predovšetkým silné čierne čaje). Polyfenoly patria k oxidantom, ktoré zvyšujú imunitu organizmu, viažu voľné radikály. Bránia tým starnutiu a vzniku rakoviny.
Fluórové zlúčeniny prospievajú zubom, spevňujú zubnú sklovinu. Katechíny podporujú činnosť ochrannej črevnej mikroflóry a zamedzujú hnisavému procesu v tráviacom trakte. Taníny – horké látky – majú upokojujúce účinky. Éterické oleje – voňavé a aromatické látky – vyvolávajú eufóriu a zlepšujú náladu. Vitamíny C a P posilňujú odolnosť organizmu proti infekčným chorobám.
Osem účinkov čaju:
- Posilňuje koncentráciu, povzbudzuje.
- V zime zahreje, v horúčave osvieži.
- Pri chrípkach, teplotách a chorobách dýchacieho ústrojenstva vyvolá potrebné potenie.
- Pôsobí preventívne pri kardiovaskulárnych ochoreniach – zelený čaj udržuje zdravé tepny, znižuje hladinu cholesterolu. Ale pozor! Väčšie množstvo čierneho čaju zvyšuje krvný tlak.
- Pri kožných ochoreniach mierni opuchy.
- Spomaľuje proces starnutia.
- Má antibakteriálne účinky.
- Bylinné čaje pomáhajú pri bolesti, sú vhodné na upokojenie, proti prechladnutiu, sú dobré na čistenie atď.
Venujte pozornosť príprave
Veľmi záleží na kvalite vody, najvhodnejšia je pramenitá, určite by sa nemala používať minerálna, destilovaná alebo teplá z vodovodu. Vodu len ľahko prevarte, keď prejde varom, na päť minút ju odstavte. Každý druh čaju má odporučenú ideálnu teplotu na zaliatie. Čierny 95 ºC, polozelený 80 – 90 ºC a zelený 60 – 90 ºC.
Čítajte tiež:
- Proti horúčke a chorobám detí pomôžu bylinky a zábaly
- Keď bábätko stále plače
- Kúzla na ľahší pôrod a popôrodné hojenie
Ďalší dôležitý faktor je množstvo čaju. To sa riadi druhom a akosťou čaju a obľúbenou chuťou toho, kto si nápoj pripravuje.
Výslednú kvalitu ovplyvňuje vylúhovanie, ideálna dĺžka je 3 – 5 minút. Po troch minútach sa uvoľňujú aromatické a chuťové látky, po štyroch minútach triesloviny a antioxidanty.
Čím čaj dochutiť? Najlepšie ničím, aby vynikla charakteristická chuť. Ľudia si radi pridávajú cukor, med, citrón, smotanu, použiť možno i pomaranč, ananás, šľahačku, ovocné šťavy a v horúcich letných dňoch lístky mäty.
Keď preferujete med, nemala by byť teplota čaju vyššia než 50 ºC, pretože sa v mede ničia enzýmy, ktoré pozitívne pôsobia na ľudský organizmus.
Druhy čaju
- Zelené: nefermentované, najviac rozšírené v Číne a Japonsku
- Biele: najpodobnejšie čerstvému prírodnému čaju, ľahko fermentované, skutočné delikatesy
- Polozelené (žltozelené): líšia sa stupňom fermentácie (sú dodatočne ľahko fermentované)
- Čierne: najvýraznejšia farba a aróma, prechádzajú celým procesom fermentácie
- Tmavé: s dvojitou fermentáciou, zvláštne druhy čaju z veľmi silných listov
- Bylinné: z časti bylín (kvetov, listov, plodov, semien atď.) či ich zmesi s pravým čajom alebo ovocím (obsah bylín musí byť minimálne 50 %)
- Ovocné: zo sušeného ovocia a častí sušených rastlín (podiel ovocia vyšší než 50 %).
Pitný režim
Všeobecne sa odporúča u dospelého človeka v priebehu 24 hodín doplniť až 3 litre tekutín. Množstvo by malo zodpovedať fyzickej záťaži, počasiu. Vyššia spotreba je pri horúčkovitých ochoreniach. V nápojoch by sme mali telu dodať 1,5 – 2 l tekutín. Rovnako ako strava by mal byť pestrý i pitný režim, napríklad:
0,5 l čaju, 0,5 l minerálnej vody, 0,5 l ovocných štiav, 0,5 l bylinného čaju.