Proti horúčke a chorobám detí pomôžu bylinky a zábaly

Najprirodzenejším typom liečby detských ochorení je prírodná cesta pomocou byliniek, ktoré sa popíjajú, vdychujú, používame ich na obklady a zábaly. Ich telíčku na rozdiel od chemických prípravkov neškodí. O tom, ako a kedy používať na liečenie detí prírodné postupy, si povieme v dnešnom článku.

7-shutterstock_366049238-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Malý pacient potrebuje láskyplnú starostlivosť

Počas choroby dieťa obzvlášť potrebuje pocit istoty a bezpečia. Najlepšie, samozrejme, je, keď sa oň stará mama, prípadne iný blízky človek. Pri láskyplnej starostlivosti o choré dieťa sa vzťah rodiča či iných členov rodiny k nemu zintenzívni. Pre všetkých zúčastnených je to dôležitý čas učenia. Buduje sa nová istota a vzrastá dôvera.

Pri domácom liečení bez obáv pristúpme na zvláštne požiadavky dieťaťa. Ak potrebuje našu prítomnosť, uložíme ho na nerušené miesto vo svojej blízkosti (obývačka, kuchyňa), aby sme mohli pracovať, ale aby zároveň dieťa nebolo samo a bolo pokojné. Nemusíme sa báť, že nám to naruší vybudovaný režim, len čo bude dieťaťu lepšie, môžeme vo svojich zvyklostiach pokračovať ako doposiaľ.

Keď hospitalizácia, tak jedine spoločná!

Ak si ochorenie dieťaťa vyžaduje hospitalizáciu, mali by s ním zostať matka alebo otec podľa možností po celý čas jeho pobytu v nemocnici. Je veľmi dôležité, aby rodičia sprevádzali svoje dieťa do cudzieho prostredia a podporovali ho medzi cudzími ľuďmi, pretože sa potom nebude cítiť osamelo. Z náhleho osamotenia totiž vznikajú obrovské traumy, ktoré dieťa môžu sprevádzať celý život!

Nezabúdajme na pitný režim!

Deti s horúčkou väčšinou nemajú chuť do jedla, tomu môžeme pokojne ustúpiť. Nesmieme však zabúdať na pitný režim, ktorý je dôležitejší ako potrava. Príjem tekutín rozdelíme do menších dávok, napríklad 1 polievkovú lyžicu tekutiny každých 10 minút. Mimoriadne vhodné sú ovocné šťavy (najlepšie doma odšťavené), 5 minút prevarená voda a bylinné čaje. Lipový kvet a kvety bazy čiernej sú dobré vždy, do úvahy prichádzajú aj harmančekový, žihľavový, šípkový, rakytníkový alebo medovkový čaj. Najlepšie je piť ich nesladené, prípadne ochutené medom.

Ľahké diétne jedlá

Ak dieťa počas horúčky mierne stratí na váhe, pri rekonvalescencii to normálne rýchlo naberie späť. Dieťaťu nedávame mlieko ani mliečne výrobky a sladkosti. V prípade, že dieťa predsa len dostane hlad, odporúčajú sa ryžový vývar alebo ryža, nastrúhané jablko, celozrnné sucháre, mrkvová polievka (olúpeme 500 g mrkvy, varíme v litri vody približne pol hodiny domäkka. Následne mrkvu prepasírujeme cez sitko a dolejeme vodou na 1 liter. Pridáme štipku morskej soli a štipku morských rias nori.

Vôňa rastlín prinesie pacientovi značnú úľavu

V miestnosti, kde malý pacient leží, musíme pravidelne vetrať. Pritom je však dôležité, aby bolo dieťa v teple. Pozor na prievan! Na zmiernenie príznakov chorôb veľmi dobre pôsobia arómolampy s éterickými olejmi. Čistia a zvlhčujú vzduch a podľa vône buď osviežujú, upokojujú, alebo rozveseľujú. Do lampy kvapneme 2-3 kvapky éterického oleja na 3 lyžice vody. Pre deti sú vhodné tieto oleje: levanduľový (čistí vzduch od baktérií a vírusov, upokojuje), eukalypt (výborný čistič vzduchu), medovka (znižuje horúčku, podporuje potenie, upokojuje).

Na dokonalú dezinfekciu vzduchu je výborná táto zmes: do 3 lyžíc vody kvapneme 2 kvapky levandule, 2 kvapky čajovníka a 2 kvapky eukalyptu. Arómolampu zapaľujeme 2-krát denne na 25 minút.

Pozor na chemické lieky!

Užívanie chemických liekov je určite jednoduchšie ako príprava čajov, sirupov a tinktúr, no nie každé jednoduché riešenie je to najsprávnejšie. Syntetické lieky by sme mali skutočne používať len v nutných prípadoch po konzultácii s lekárom. Jedine tak sa môže u dieťaťa rozvinúť silný imunitný systém. Niektoré nešetrné liečebné postupy môžu na dieťati zanechať trvalejšie následky, ako sú napríklad dysfunkcia ľadvín a pečene, ktoré sa obvykle začnú prejavovať až v neskoršom veku. Výhodou kombinácií rôznych prírodných liečebných metód je ich súčinnosť s ľudským organizmom, ktorý je rovnako súčasťou prírody ako všetko ostatné. Vďaka nim sa zbavíme zdravotného problému, zabránime komplikáciám a chronickému opakovaniu choroby a navyše posilníme imunitu. Nie je to skvelé?

Horúčka

Naša telesná a duševná výkonnosť závisí od telesnej teploty, ktorej optimum je okolo 37,0 stupňa Celzia. Ak je nám zima a musíme vyrábať teplo alebo sa potíme, aby sme teplo vydali, nemôžeme sústredene myslieť a konať. Teplo ovplyvňuje aj priebeh látkovej premeny v tele. Od telesnej teploty závisí, či niečo prúdi, alebo stagnuje, ukladá sa alebo či niečo spálime a vylúčime.

Horúčka je pre deti veľmi dôležitá!

Vzostup teploty podporuje prelom a skok v duševnom vývoji dieťaťa, ktorý bol už možno dlhšie potrebný. Deti po horúčke urobia v telesnom a psychickom vývoji dosť veľký pokrok. Vyvinú sa nové črty tváre, niekedy aj nové charakterové vlastnosti a schopnosti. Dieťa je teda po horúčke zdravšie a stabilnejšie ako predtým. K pokroku vo vývoji môže dôjsť len vtedy, keď si telo dieťaťa môže prežiť horúčku samostatne, bez chemických znižovačov teploty, ktoré len potláčajú symptomatiku, ale neliečia chorobu ako príčinu horúčky. Tieto opatrenia by sme mali schovávať len na absolútne urgentné prípady.

S témou tiež súvisí: Bylinky pomáhajú i deťom

Čítajte tiež:

Bylinky a zábaly

Bylinné prípravky rovnako ako studené zábaly a omývanie studenou vodou podporujú detský organizmus v jeho snahe prekonať chorobu a tým podporujú telesný a duševný rozvoj dieťaťa. Horúčka je najúčinnejší prostriedok, ktorý má detský organizmus pri potieraní choroby k dispozícii. Týmto zvýšením telesnej teploty sa urýchľujú všetky procesy látkovej premeny. Tak môžu byť vírusy, baktérie a ďalšie jedovaté látky spálené a vylúčené. V tomto okamihu vykonáva telu vlastný obranný systém vysoko kvalifikovanú prácu.

Čaj na zníženie horúčky

Potrebujeme: 1 diel kvetu lipy a 1 diel kvetu bazy
Postup: Bylinky premiešame, čaj si pripravíme tak, že 1 polievkovú lyžicu zmesi prelejeme pollitrom vriacej vody a necháme 10 minút lúhovať. Potom precedíme, nalejeme do termosky a popíjame po dúškoch. Môžeme prisladiť medom.

Pre deti používame nasledujúce riedenie:
do 2 rokov veku – 1 čajovú lyžičku už hotového čaju zriedime s 2 dl čistej vody
od 3 do 5 rokov – 2 čajové lyžičky už hotového čaju zriedime s 2 dl čistej vody
Potom už riediť nemusíme.

Na horúčku sú účinné zábaly!

Vysokú telesnú teplotu spoľahlivo znižujú zábaly studenou vodou. Na inšpiráciu uvádzame niekoľko spôsobov tejto procedúry.

Mokré ponožky pri zvýšenej teplote

Pri horúčke pomáhajú deťom studené mokré ponožky na nohách, ktoré po 15 minútach znovu namočíme. Mokré ponožky používame pri zvýšenej teplote do 38,5 stupňa Celzia.

Zábaly lýtok

Aj lýtkové zábaly zo studenej vody znižujú horúčku a uvoľnia tlak v hlave. Používame ich pri zvýšenej horúčke do 38,5 stupňa Celzia. Lýtkový zábal by mal siahať od lýtok až po predkolenie. Pripravíme si ho tak, že si napustíme studenú vodu, pridáme do nej trošku octu alebo citrónovej šťavy. Namočíme do nej 2 bavlnené plienky alebo dlhé bavlnené podkolienky, vyžmýkame, pevne ich ovinieme okolo lýtka alebo navlečieme a pripevníme uterákmi. Necháme 15 minút pôsobiť a zopakujeme 3-krát po sebe.

Zábal do mokrej plachty pri vysokej horúčke
Zábal do mokrej plachty je v podstate obklad celého tela s radom účinkov, ktoré pôsobia podľa dĺžky zábalu. Používame ho pri veľmi vysokej horúčke – nad 38,5 stupňa Celzia.
Pri liečbe horúčky rozlišujeme tri štádiá. V prvej fáze dochádza k znižovaniu horúčky, druhé štádium je neutrálne a pomáha pri nespavosti. V tretej fáze dochádza k samotnému liečeniu potením.

Potrebujeme:
– posteľ alebo stôl na ležanie
– dve prikrývky
– plachtu a uterák

Ako správne postupovať:
Na posteľ či stôl si položíme dve prikrývky, najprv dvojitú, potom jednoduchú.
Na vrchnú prikrývku umiestnime suchú plachtu.
Ďalšiu plachtu ponoríme do studenej vody a riadne ju vyžmýkame.
Mokrú plachtu umiestnime na priloženú suchú plachtu.
Pacienta položíme na lôžko a jeho telo zabalíme do prestieradla.
Následne cez neho prehodíme prikrývku.
V zábale ho necháme hodinu, potom ho omyjeme vlažnou vodou a osušíme.

Vysokú horúčku znižuje aj sprcha

Ak je horúčka skutočne vysoká, teda nad 38,5 stupňa Celzia, pomôže nám aj sprchovanie. Dieťa sprchujeme asi 10 minút, pričom postupujeme od vlažnej vody po studenú a následne ho zabalíme do teplej deky. Pri týchto procedúrach musíme dieťaťu kontrolovať ruky, ak začínajú byť studené, zabalíme drobčeka do teplej deky a so zábalmi už nepokračujeme.

Keď horúčka dosiahne svoj vrchol, dostaví sa liečivý spánok, pri ktorom sa dieťa začína intenzívne potiť a teplota klesá. Potom prichádza aj chuť do jedla. Dieťa, ktoré prekonalo horúčku a chorobu, potrebuje ešte niekoľko dní pokojného režimu, kým bude úplne fit.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist