Psoriáza: Otravné ochorenie, s ktorým sa dá žiť

Toto nepríjemné autoimunitné ochorenie, ktoré v súčasnosti trápi okolo 3 % populácie, je jedným z radu civilizačných chorôb, ktorého prejavy napriek tomu, že nie je úplne vyliečiteľné, možno aplikáciou správnej liečby minimalizovať a chorý môže viesť samostatný život. To znamená, že môže i počať dieťa. Do akej miery je psoriáza dedičná? Aká je pravdepodobnosť, že i vaše dieťa bude postihnuté touto chorobou? Poďme sa na to pozrieť zblízka.

Čo je to vlastne psoriáza?

Už jej latinský názov Psoriasis vulgaris napovedá, v čom spočíva podstata tejto choroby. „Psora“, v preklade odlupovanie, vystihuje proces, ku ktorému dochádza na koži. V súvislosti s autoimunitným ochorením sa na pokožke postihnutej lupienkou totiž množia kožné bunky až 7-krát rýchlejšie ako u zdravého človeka a tým vznikajú zápalové ložiská zrohovatenej kože, ktoré svrbia, bolia, odlupujú sa.

Toto ochorenie je chronické a prejavy sa v jeho priebehu menia. Zvyčajné je striedanie pokojnejšej fázy, keď má chorý minimálne ťažkosti, s obdobím, keď je pokožka zapálená, červenkastá a bolestivá. Psoriáza je choroba neinfekčná, a teda neprenosná.

Presnú príčinu vzniku zatiaľ nepoznáme, spúšťačom spravidla býva oslabený organizmus. Psoriázu môžu vyvolať najrôznejšie ochorenia, ako napríklad infekcia dýchacích ciest alebo hormonálne zmeny, poranenia, ale často zafungujú i vonkajšie vplyvy.

Silným podnetom býva aj podceňovaný stres, poranenie kože, spálenie pokožky slnkom či priveľmi suchý vzduch.

Svoju rolu v prípade tejto choroby zohráva i dedičnosť. Dokazujú to štúdie zaoberajúce sa výskytom psoriázy v rodinách postihnutých jedincov. Hoci má dedičnosť svoj podiel na vzniku choroby, nie každé dieťa takto postihnutých rodičov musí touto chorobou trpieť. Ak má psoriázu len jeden z rodičov, ich potomok má 30-percentnú šancu, že sa uňho vyvinie tiež. V prípade postihnutia oboch rodičov sa pravdepodobnosť zvyšuje na 70 %.

Ako lupienku liečiť, keď prepukne, a na čo si dať pozor?

Zvonka sa na liečbu lupienky používajú masti, krémy alebo rôzne roztoky a gély. Najúčinnejšie sú prípravky s obsahom kortikoidov, ktoré majú silné protizápalové účinky. Predovšetkým v akútnej fáze sú pre chorého tou najlepšou voľbou. Na druhej strane však majú i nežiaduce účinky, preto treba podstupovať pravidelné kontroly u lekára. Ten môže ďalej nasadiť i ďalšiu liečbu, napríklad fototerapiu (UV žiarenie). Tu možno postupovať ako pri hospitalizácii, buď ambulantne, alebo v kúpeľnom zariadení. Ďalej sa používajú prípravky s obsahom dechtu či salicylátu.

Vnútorná liečba prebieha podávaním liekov orálne alebo injekčne (cytostatiká a retinoidy). Opäť nastupuje celý rad vedľajších účinkov, a preto sú pravidelné lekárske prehliadky nutnosťou. Samozrejmosťou sú pri tejto liečbe kontrolné laboratórne testy.

U pacientov, ktorí trpia ťažkou ložiskovou psoriázou a u ktorých zlyhali dva predchádzajúce spôsoby liečby, sa v poslednom čase aplikujú liečivá zvané biologiká. Cielene vstupujú do imunologických procesov a zvyčajne majú dobrú znášanlivosť. Spôsob podania je v tomto prípade výlučne injekčný (podkožná aplikácia alebo vnútrožilovo infúziou). Pri akútnych fázach sa predpisujú antibiotiká, ďalej vápnik, sedatíva a antihistaminiká, ktoré pôsobia proti svrbeniu.

Veľmi pozitívne pôsobí pobyt pri mori, slnko má na chorých na lupienku priaznivý vplyv, naopak v zime často dochádza k zhoršeniu stavu.

Pozor by si psoriatici mali dať na niektoré ďalšie choroby, pretože práve pre svoje ochorenie sú viac v ohrození. Náchylní sú predovšetkým na vznik cukrovky 2. typu, ktorá rovnako patrí do skupiny autoimunitných ochorení, a mali by si dávať pozor na srdce, krvný tlak a cholesterol. Tabu by pre nich malo byť fajčenie, alkohol a iné návykové látky, ktoré psoriázu ešte zhoršujú.

Ako prebieha liečba v tehotenstve?

Dobrá správa pre nastávajúce matky je, že v priebehu tehotenstva spravidla nedochádza k zhoršeniu stavu psoriázy. Naopak, môže sa stať, že sa prejavy zmiernia alebo takmer ustúpia. Po pôrode sa však väčšinou predchádzajúci stav obnoví.

Ak je tehotná žena psoriázou postihnutá lokálne, vystačí si zvyčajne so zvláčňujúcimi krémami či masťami a gélmi s nízkym obsahom steroidov. Ďalšou fázou je fototerapia, ktorá využíva úzkopásmové ultrafialové žiarenie. V ďalších, závažnejších prípadoch psoriázy hľadá lekár najlepšiu možnú a vhodnú liečbu presne na mieru tehotnej žene s ohľadom na jej stav.

So psoriázou môže tehotná (a nielen ona) bojovať aj pomocou prírodných látok. Postihnutej koži urobí veľmi dobre napríklad odvar z nechtíka lekárskeho. Ložiská psoriázy možno odvarom potierať a vhodný je aj na kúpele. Z nechtíka je tiež vynikajúci čaj, ktorý so psoriázou bojuje zvnútra.

Ďalším pomocníkom v snahe zmierniť prejavy psoriázy je Aloe vera. Vďaka výborným detoxikačným účinkom prospieva celému tráviacemu systému, predovšetkým pečeni a slinivke brušnej, čo sú orgány, ktoré tiež úzko súvisia so psoriázou. Starostlivosť o ne sa teda rozhodne vyplatí. Aloe vera je však vhodná aj na vonkajšie použitie, gélom z tejto rastliny sa potiera zasiahnutá koža.

Prečítajte si tiež:

Veľký vplyv na stav psoriázy má aj zloženie stravy a celková životospráva. Nastávajúca matka sa nemusí obmedzovať v konzumácii zeleniny, ovocia a rýb, vyhnúť by sa však mala vnútornostiam, hovädziemu mäsu a ťažkým smaženým jedlám.

Aké formy psoriázy rozlišujeme?

Ložisková

Je typická červenými, ohraničenými ložiskami, na ktorých sa tvoria striebristé alebo biele šupinky. Najviac sa objavuje na hlave vo vlasoch, na lakťoch, na kolenách, na stehnách a napáda i nechty. Tie majú zvyčajne žltú farbu alebo sú preliačené. Všeobecne sa tento typ psoriázy vyskytuje na tele na miestach, ktoré sa mechanicky viac namáhajú. A hoci takto zasiahnutá koža nepôsobí veľmi pekne, ložiská väčšinou veľmi nesvrbia ani nebolia.

Kvapkovitá

Táto forma nemá také silné prejavy, zmeny na koži sú malé (vyzerajú ako malé dažďové kvapky) a objavujú sa predovšetkým na tele alebo končatinách. Postihuje hlavne deti, mladistvých a prepukne spravidla náhle.

Inverzná

Poznávacie znamenie tejto psoriázy je jej umiestnenie na tele. Mokvavé ložiská, alebo naopak suché, veľmi červené sa totiž objavujú v kožných záhyboch. Krk, podpazušie, miesto pod prsami, oblasť slabín a prirodzenia, ale aj konečník a pupok, všade tam sa môže psoriáza prejaviť.

Pustulózna

Nepríjemná forma, ktorá sa od predchádzajúcich úplne odlišuje. Okrem bielych hnisavých pľuzgierikov (ale neinfekčných, pretože sú tvorené bielymi krvinkami) na dlaniach či chodidlách ju zvyčajne sprevádza horúčka a zimnica a pri tomto stave je nevyhnutná hospitalizácia.

Generalizovaná a erytrodermická

Pri tejto najzávažnejšej forme psoriázy je tiež nevyhnutná hospitalizácia. Sprevádzajú ju svrbivé a bolestivé vyrážky po celom tele a navyše chorého sužujú teploty striedajúce sa so zimnicou. Hrozí dehydtratácia, úbytok bielkovín a opuchy.

Kĺbová psoriáza

Postihuje kĺbový aparát, a to ako malé kĺby, na rukách a nohách, tak aj veľké. Psoriáza môže napadnúť ramená, kolená, chrbticu a dokonca i mäkké tkanivá, ako sú väzy a šľachy. Liečba takto postihnutého pacienta patrí do rúk reumatológa.

31.8.2015 1:35| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist