babyweb.sk > Dieťa > Výživa dieťaťa > Nutričná terapeutka radí (3)
Nutričná terapeutka radí (3)
MAMI, POMOC, JÁ PRIBERÁM! Pitný režim a mlieko, šunka a ryby v jedálnom lístku malých detí – nutričná terapeutka Alena Strosserová, ktorá pripravuje zdravý stravovací režim pre obéznu Terezku z nášho projektu, odpovedá na ďalšie otázky
Môj ročný syn je odmalička bez problémov, s jedlom ani s pitím sme nikdy žiadne ťažkosti nemali. Zdá sa mi však, že toho skutočne veľa vypije, hlavne odvtedy, čo dokáže piť sám zo svojho hrnčeka. Za deň bez problémov vypije okolo dvoch litrov aj viac – z toho asi tri štvrtiny predstavuje nesladený čaj a dojčenská voda plus ráno po prebudení (okolo 6. hod.) a večer pred spaním (okolo 19. hod.) 150 ml umelého mlieka.
Nie je to preňho veľa? Syn váži 12 kg a meria 77 cm. Prvé krôčiky začal robiť už v ôsmich mesiacoch, denne chodíme na prechádzky, pohybu má dosť aj doma – celý deň sa nezastaví… Kedy bude možné vynechať to ranné a večerné mlieko? A odkedy mu budem môcť dávať kravské mlieko?[
Pitný režim sa odvíja od veku dieťaťa. Množstvo je vyjadrené v tabuľke:
- Vek dieťaťa ………….. Denná potreba tekutín
- 6 mesiacov – 1 rok ………… 900 – 1 200 ml
- 1 – 2 roky …………………… 1 200 –1 500 ml
- 3 – 4 roky …………………… 1 500 –1 800 ml
- 5 – 7 rokov ……………………… 1 800 –2 000 ml
- 8 a viac rokov ………………… 2 000 ml
Čo sa týka ranného a večerného mlieka, to sa do pitného režimu nepočíta. Mlieko je pre batoľa pokrmom, ktorý v podstate ani smäd nehasí.
Pitný režim vášho dieťaťa vyzerá veľmi rozumne, a tak si myslím, že mu nemôže ublížiť. Aby ste však boli pokojnejšia, môžete obmedziť jeden hrnček mlieka – a keď odčítate mlieka, tak je pitný režim prakticky v norme. Overte si aj to, či sa dieťa nepohybuje v prekúrenom prostredí, čo by mohlo jeho pocit smädu zvyšovať. Je tiež možné, že ide o prechodný jav, keď si užíva novú hračku – hrnček, o ktorý pravdepodobne časom stratí záujem a potreba piť sa opäť dostane do normy. So zvyšujúcim sa vekom bude stúpať aj odporúčaná spotreba.
Prečítajte si tiež:
Príčiny obezity detí: Kde sa berú?
Obezita v detskom veku? Alarmujúci problém
Na otázku o zavedení kravského mlieka do jedálneho lístka dieťaťa možno odpovedať tak, že vaše dieťatko je práve vo veku, keď mu môžete kravské mlieko začať podávať. Deťom pred 9. mesiacom veku pediatri neupravené kravské mlieko ani mliečne výrobky vo väčšom množstve neodporúčajú.
Už od 6. mesiaca však môžu byť v malom množstve použité pri príprave príkrmov. Medzi 9. a 12. mesiacom veku môžu byť kravské mlieko a mliečne výrobky postupne zaraďované do stravy dojčaťa, najlepšie ako doplnok k dojčeniu, prípadne pri nedostatku materského mlieka alebo ak sa rodina rozhodne, ako doplnok k umelému mlieku pre dojčatá.
So zavádzaním kravského mlieka a mliečnych výrobkov začínajte opatrne. Kravské mlieko má trochu iné zloženie a oproti upraveným dojčenským mliekam je ťažšie stráviteľné. Dieťaťu môže spočiatku spôsobovať tráviace ťažkosti. Preto je vhodné začať s malým množstvom mlieka a postupne dávku zvyšovať. Množstvo kravského mlieka by sa v tomto veku malo pohybovať okolo pol litra denne, pretože je sýte a mohlo by obmedzovať príjem ďalšej potravy. Rovnakým spôsobom môžeme do stravy postupne zaraďovať ďalšie mliečne výrobky, predovšetkým kyslomliečne.
Súvisí s témou:
Nutričná terapeutka radí (2)
Nutričná terapeutka radí (1)
Mám 1,5- ročnú dcéru, ktorá miluje detskú morčaciu šunku. Dostáva ju asi 2-krát do týždňa, nie veľa, ale aj tak mám obavy, aby som jej nejako neuškodila. Bolo by lepšie šunku nejako tepelne upraviť?
Ak podávate šunku občas, v malom množstve a kvalitnú, nie je to zas taký problém. V prípade detských šuniek ma občas zarazí, že sú dosť slané, preto je vhodné výrobok vyskúšať pred tým, ako ho dáme deťom. Základom jedálneho lístka je pestrosť, preto doň môžete chudú šunku občas zaradiť, odporúčala by som tak raz do týždňa. Variť šunku je zbytočné, ak ju nechcete použiť ako teplý pokrm k zemiakovej kaši, tak netreba.
Môžem 18-mesačnému dieťaťu zaradiť do stravy rybu, ak áno, akú a ako upravenú?
Áno, dieťa v tomto veku by už mohlo ryby jesť pravidelne. Dôležité je vyberať si ryby bez kostí – na našom trhu je ich dostatok. Môžete striedať morské i sladkovodné. Najvhodnejšia je dusená, s prídavkom zeleniny, syra, alebo zapekaná. V podstate ju môžete používať postupy a úpravy ako v prípade iných druhov mäsa. Vynechajte smaženie, ale predpokladám, že to sa u takých malých detí nepoužíva. Pri varení si dajte pozor, aby sa vám ryba nerozpadla, najlepšie je variť ju v pare, je to napokon najšetrnejšia príprava. Na dochutenie môžete začať používať rascu, cesnak, bylinky či cibuľku.
Na Babywebe tiež nájdete:
Riešite doma problémy s jedlom? Chce to trpezlivosť
Aká má byť detská strava
Zeleninové príkrmy