babyweb.sk > Dieťa > Zdravie dieťaťa > Deti a opaľovanie alebo aby leto nebolelo
Deti a opaľovanie alebo aby leto nebolelo
Slnečné lúče a letné teploty lákajú deti a dospelých, aby trávili čas vonku. Aby sa však radovánky na slnku u našich najmenších nezvrhli na zdravotné ťažkosti, treba dbať na niekoľko pravidiel.
1. Dojčatá na slniečko nepatria
Deti do jedného roku veku slnku vôbec nevystavujeme. Ich pokožka je tenšia ako koža dospelých a obsahuje menej pigmentu, preto je proti pôsobeniu slnečných lúčov prakticky bezbranná. Bábätká navyše nemajú naplno vyvinuté potné žľazy, preto im hrozí zvýšené riziko prehriatia a úpalu.
Problém teda môže nastať nielen v prípade pobytu na slniečku, ale napríklad aj pri prechádzke v kočiariku pri tridsaťstupňovej horúčave alebo ako následok pobytu v rozpálenom aute. Ak sa ortuť teplomera šplhá k tropickým teplotám, vydajte sa radšej na prechádzku až podvečer (alebo, naopak, veľmi skoro ráno). Nikdy nenechávajte kočiarik s bábätkom stáť na slniečku, strieška pred horúčavou nechráni, naopak, veľmi ľahko sa rozohreje a teplota vnútri kočiarika potom môže byť ešte vyššia ako vonku.
2. S batoľatami opatrne
Deti do troch rokov veku by sa mali na slniečku pohybovať len minimálne. Vždy by ste ich mali chrániť vhodným oblečením a pokrývkou hlavy. Rozhodne by nemali byť vystavené priamym slnečným lúčom počas popoludňajších hodín. Opaľovanie (tak, ako ho majú v obľube dospelí) sa u malých detí obzvlášť neodporúča.
3. Bez krému na opaľovanie to nejde
Asi od pol roka veku bábätka je vhodné používať špeciálne prípravky na opaľovanie určené pre deti. Kvalitné prípravky pre citlivú detskú pokožku by mali byť hypoalergénne a nemali by upchávať póry. Podľa spôsobu, akým látky obsiahnuté v opaľovacích krémoch či v emulziách chránia pred UV žiarením, rozlišujeme dva typy filtrov – chemické a fyzikálne (niekedy sa označujú ako minerálne). Tie prvé sa vsakujú do kože, kde pohlcujú UV žiarenie.
Fyzikálne filtre sa oproti tomu správajú ako akési malé zrkadielka a UV žiarenie odrážajú. Pre deti dermatológovia odporúčajú opaľovacie prípravky s obsahom fyzikálnych filtrov, pretože na rozdiel od chemických nevsakujú do pokožky, a so samotnou pokožkou teda nereagujú (a teda ju ani nedráždia). Pri výbere opaľovacieho prípravku sledujeme okrem zloženia (dbať by sme mali predovšetkým na absenciu konzervatntov, parabénov a parfumov) aj číslo ochranného faktory.
Pre malé deti by sa hodnota ochranného faktora (OF, SPF) mala pohybovať medzi 30 a 50. Všeobecne platí, že krémy sú účinnejšie ako ľahké opaľovacie mlieka, ktoré o niečo horšie držia UV filter. Pri výbere textúry prípravku tiež treba zhodnotiť typ pleti – napríklad suchšia pokožka viac ocení olejový či masťový základ, mastnejšej pleti budú viac vyhovovať jemné emulzie.
Viete, že…?
Nie všetky časti slnečného žiarenia sú pre človeka škodlivé. Najnebezpečnejšie sú ultrafialové lúče typov A a B. UVA žiarenie preniká hlboko do pokožky, kde poškodzuje kolagénové a elastické vlákna a spôsobuje predčasné starnutie pleti, tvorbu pigmentových škvŕn a stratu pružnosti pokožky. Je príčinou tvorby voľných radikálov, ktoré môžu poškodiť DNA buniek a tým spôsobiť rakovinové bujnenie.
UVB žiarenie spôsobuje opálenie pleti, môže byť však aj príčinou spálenia, alergií či poškodenia buniek, ktoré opäť môže viesť až k vzniku rakoviny. Opaľovacie produkty preto musia chrániť pred oboma typmi žiarenia.
Čítajte ďalej
4. Natierať, natierať… a zase natierať
Výberom správneho ochranného prípravku sa to nekončí, ale skôr začína. Dôležité je používať ho tak, aby pred škodlivým UV žiarením skutočne chránil. Prípravky s minerálnymi (fyzikálnymi) filtrami netreba nanášať s predstihom, fungujú takmer okamžite po aplikácii. V prípade chemických filtrov je vhodné prípravok naniesť asi dvadsať minút pred opaľovaním.
Pri používaní opaľovacích prostriedkov neplatí zlatá rada, že menej je viac – naopak, v tomto prípade sa nevyplatí šetriť, ako na množstve, tak ani na frekvencii natierania. Lekári odporúčajú naniesť súvislú vrstvu krému tak, aby bola koža biela, a nechať ju vstrebať. Nezabúdajte natrieť najohrozenejšie partie – ušné lalôčiky, pery, nos a priehlavky. Po opaľovaní obnovte vrstvu opaľovacieho prípravku, a to aj vtedy, ak je označený ako vodoodolný.
5. Priame slnko nie je vhodné (nielen) pre deti
Medzi 11. a 15. hodinou by dieťa (ale ani dospelý) nemalo byť vystavené na slnku vôbec. V tomto čase pobyt na slnku zdraviu škodí. Neznamená to, že v tom čase musí byť dieťa zatvorené doma, no v poludňajších hodinách je mimoriadne dôležité dozrieť na to, aby sa držalo v tieni. Ochrana vhodným oblečením a opaľovacím krémom je nevyhnutná aj v prípade, že je dieťa ukryté pred slnečnýmí lúčmi pod slnečníkom. Nezabúdajte na to, že UV žiarenie sa odráža aj do zatienených plôch a cez mraky dokonca preniká do pokožky 70 – 80 % žiarenia.
6. Dbajte na pitný režim
Pri pobyte na slnku, šantení vo vode alebo hre na pláži dieťa ľahko zabudne na pocit smädu. Predovšetkým v letných horúčavách je nevyhnutné, aby sa dieťa naučilo napiť ešte pred tým, ako si telo tekutiny vypýta samo. Batoľa by malo vypiť približne liter tekutín denne, predškolák dokonca jeden a pol litra.
Majte fľašu s pitím neustále poruke a dieťaťu pravidelne pripomínajte, že má piť. Pomôcť môže ľahké ovocné občerstvenie, ktoré dodá energiu a zároveň dopraje detskému organizmu potrebné tekutiny.
7. Bez pokrývky hlavy na slniečko nevychádzajte
Samotný krém na opaľovanie na ochranu pred slnečnými lúčmi nestačí. Odhalená detská hlava sa môže nielen nepríjemne spáliť (najmä ak je vaše dieťatko vo fáze, keď má na hlavičke päť vlasov v troch radoch), ale predovšetkým môže byť príčinou úpalu. Na trhu je široký výber slušivých a zároveň praktických klobúčikov a čiapočiek so šiltom. Dobré sú aj také, ktoré majú predĺženú zadnú časť chrániacu zátylok.
Pri pobyte vo vode dieťaťu namočte vlásky alebo mu hlavu prikryte mokrým (a vyžmýkaným) klobúčikom. Aj to ich príjemne ochladí.
8. Chráňte si oči slnečnými okuliarmi
Slnečné lúče môžu vážne poškodiť zrak. Na to treba dať pozor zvlášť u malých detí, ktoré majú oči citlivejšie ako dospelí. Spočiatku vaše dieťa zrejme nebude z nosenia slnečných okuliarov nadšené, no možno ho nalákate na veselé obrúčky s motívmi jeho obľúbených kreslených postavičiek.
Pri výbere by ste okrem dizajnu a pohodlnosti mali starostlivo dbať aj na kvalitu okuliarových šošoviek a na to, aby pohlcovali 100 % škodlivého UV žiarenia. Už preto sa vyplatí kupovať okuliare v optike, kde vám zabezpečia aj prípadný servis a opravu okuliarov (pretože zo skúsenosti vyplýva, že priemerné batoľa je schopné v priebehu dvoch dní zdeformovať na nepoznanie aj okuliare s „nerozbitnými“ obrúčkami).
Prečítajte si tiež:
Ako s bruškom prežiť leto?
Plávame s bábätkami
9. Deti vhodne obliekajte
Väčšina detí by zrejme ocenila, keby mohli na slnku behať úplne nahé. Ich krehká a citlivá koža by však dlhodobé vystavenie slnečným lúčom nezniesla, preto je dobré chrániť deti pred slnkom aj vhodným oblečením. Ideálnym spojením príjemného s užitočným sú ľahké rýchloschnúce odevy s obsahom UV filtra (fotoprotektívne oblečenie), v ktorých deti môžu šantiť vo vode i na suchu.
Pri kupovaní tohto oblečenia sa rovnako ako v prípade krémov riadime hodnotou ochranného filtra, v tomto prípade na etikete označovaného ako UPF – ultrafialový ochranný faktor.
Náš tip: Matky dojčiat niekedy majú tendenciu obliekať bábätká príliš. Predovšetkým v horúcich dňoch tak u svojich drobčekov riskujú prehriatie. Pri obliekaní dojčiat sa riaďte podľa toho, čo máte na sebe vy sama. Bábätko by malo byť oblečené do rovnakého počtu vrstiev ako vy – aj na prikrytie v kočiariku mu navyše stačí ľahká bavlnená deka.
10. Ošetrite pokožku po pobyte na slnku
Slnko vysušuje jemnú detskú pokožku a môže tak spôsobiť jej podráždenie a sčervenanie. Takzvané after sun prípravky, čiže prípravky po opaľovaní, dodajú citlivej pokožke stratenú vlhkosť a napomáhajú jej regeneráciu. Po kúpaní (či už v mori, alebo v jazere) je vhodné umyť pokožku nedráždivým umývacím gélom alebo hypoalergénnym mydlom a následne ju ošetriť zvláčňujúcimi prípravkami. Vhodné sú produkty s obsahom chladivého pantenolu alebo za studenia lisovaný jojobový, mandľový či kokosový olej.
Viete, že…?
Úpal a úžeh vznikajú ako následok prehriatia organizmu. Úpal vzniká pri pobyte v uzavretom prostredí alebo v horúčave s relatívne vysokou vlhkosťou, kde sa pot nestačí odparovať z povrchu tela.
Úžeh vzniká pri dlhodobom pobyte na priamom slnku, keď slnečné lúče pôsobia na nekryté telo (predovšetkým hlavu) dieťaťa. Väčšinou sa kombinuje s popálením kože. Medzi príznaky týchto stavov patria rýchle povrchné dýchanie, zvýšená tepová frekvencia, bolesť hlavy, smäd, vysoké teploty, ospalosť, malátnosť, niekedy aj porucha vedomia a tiež kŕče svalov.
V prvom rade treba dieťa uložiť do tieňa, do chladnej a vetranej miestnosti a ochladzovať telo prikladaním studených obkladov, vlažnou sprchou alebo kúpeľom. Dôležité je podávať v malých dávkach chladené tekutiny a ošetriť spálenú kožu. V prípade poruchy vedomia alebo kŕča je nutné vyhľadať lekársku pomoc.
Tipy pre alergikov a deti s atopickým ekzémom
Atopický ekzém
Starostlivosť o pokožku s atopickým ekzémom má svoje špecifiká. V akútnej fáze by pokožka ekzematika nemala byť slnečným lúčom vystavená vôbec. Pobyt na slnku môže skomplikovať aj užívanie niektorých liekov či lokálnych prípravkov na ošetrenie kože. Ak je však ekzém vo fáze bez závažných klinických príznakov, platia pre dĺžku pobytu na slniečku približne rovnaké pravidlá ako pre deti bez ekzému.
Výber opaľovacieho prostriedku
U detí trpiacich atopickým ekzémom treba mimoriadne starostlivo vyberať vhodný prípravok na opaľovanie. Odporúčajú sa hypoalergénne prípravky bez obsahu parabénov, parfumov, farbív a konzervantov. Dôležitá je aj správna voľba ochranného faktora, ktorý by mal byť skôr vyšší, pretože atopická pokožka potrebuje dôslednú ochranu pred poškodením slnečnými lúčmi. Vhodné sú opaľovacie krémy s fyzikálnymi filtrami (chemické by mohli reagovať s pokožkou a dráždiť ju) a prípravky, ktoré nevysušujú pokožku.
Predovšetkým po opaľovaní treba venovať pozornosť každodennej starostlivosti a dopriať jej po záťaži spôsobenej slnkom dôkladnú regeneráciu.
Pozor na vysúšanie pokožky
Letné teploty a kúpanie (hlavne v chlórovanej vode) môžu pokožku vysúšať. Preto treba pokožku dôsledne premasťovať.
S priamym slnkom opatrne
Táto rada platí pre všetky deti všeobecne, ale pre tie, ktoré trápi atopický ekzém, ešte o čosi viac. Krátky pobyt na slnku pôsobí na atopickú kožu hojivo, vystavenie priamym slnečným lúčom by však mohlo viesť k poškodeniu či k spáleniu kože, a tým k ďalšiemu podráždeniu a zhoršeniu stavu ekzému.
Dovolenka pri mori môže pomôcť
Prímorská klíma a slaná voda pôsobia na ekzematickú pokožku blahodarne. Pobyt pri mori by mal trvať najmenej dva týždne a je lepšie naplánovať ho mimo hlavnej turistickej sezóny, keď je nápor UV lúčov najvyšší. V prvých dňoch pobytu sa stav pokožky môže krátkodobo zhoršiť, no väčšinou sa čoskoro upraví.
Po kúpaní v slanej morskej vode pokožku dieťaťa vždy opláchnite a následne ju poriadne natrite krémom.
Alergia na slnko
Alergia na slnko dokáže nepríjemne potrápiť deti aj dospelých. Môže sa objaviť na začiatku leta, keď pokožka prvýkrát príde do kontaktu so slnečnými lúčmi, ale nezriedka k nej dôjde aj počas leta, napríklad po nadmernom opaľovaní alebo uprostred dovolenky pri mori.
Prejavy alergie môžu byť rôzne – od sčervenania kože cez vyrážku až po mokvajúce pľuzgieriky. Postihnúť môže akúkoľvek časť tela, najčastejšie sa však objavuje na tvári, v dekolte, na krku či v ohyboch ruky pod kolenami. Typické pre slnečnú alergiu je, že jej prejavy sa s postupom leta nezhoršujú, ale koža si zvyká na slnko a prejavy alergie sa zmierňujú.
Ako si s alergiou poradiť?
Ako prevencia sa užíva predsezónna liečba svetlom, teda postupné vystavovanie pokožky malým dávkam UVA a UVB žiarenia. Pomôcť môže aj preventívne podávanie betakaroténu. Najdôležitejším krokom je však dôsledné užívanie kvalitného opaľovacieho prípravku s faktorom 50 (tzv. Total sunblock) a vyhýbanie sa pobytu na priamom slnku.