babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Vaginálne vyšetrenie v tehotenstve a pri pôrode > Vaginálne vyšetrenie v tehotenstve a pri pôrode
Vaginálne vyšetrenie v tehotenstve a pri pôrode
Vnútorné vaginálne vyšetrenie (bimanuálne vaginálne vyšetrenie) je u nás bežnou súčasťou starostlivosti o tehotné ženy v rámci tehotenskej poradne a je tiež jedným z diagnostických krokov v určení počiatku a vývoja pôrodu.
Vaginálne vyšetrenie zisťuje veľkosť maternice a jej uloženie, sleduje jej rast a reaktivitu a posudzuje tiež stav maternicového čapíka.
Cervix skóre
Na základe piatich parametrov, ktoré signalizujú pripravenosť čapíka maternice na pôrod, sa určuje tzv. Cervix skóre (CS). Sú to:
- Naliehajúca časť plodu: vzťah naliehajúcej časti dieťaťa k panvovému vchodu. Väčšinou nalieha hlavičkou.
- Dilatácia: roztiahnutie čapíka, teda to, do akej miery je čapík otvorený. Maximálne otvorenie čapíka je 10 cm.
- Konzistencia: zrelosť čapíka a jeho tuhosť. Na počiatku je čapík maternice tuhý asi ako konček nosa, postupne sa zmäkčuje, až je približne ako ušný lalôčik a na konci je mäkký ako pery.
- Skrátenie: dĺžka čapíka. Vedno s dilatáciou a zmäkčovaním sa čapík maternice skracuje.
- Postavenie: smer čapíka. Čapík maternice sa pohybuje zo zadného do predného postavenia.
Ku každému z uvedených parametrov je pri vyšetrení priradená bodová hodnota 0 – 2 body a ich súčtom je Cervix skóre. Celková hodnota CS sa pohybuje medzi CS 0 až CS 10, čo predstavuje rozmedzie od čisto fyziologického nálezu až po pôrodné cesty pripravené na pôrod. Pre rôzne obdobia tehotenstva existujú kritické hodnoty CS, ktorých prekročenie môže (ale nemusí) byť jednou z prvých známok hroziaceho predčasného pôrodu.
Výhody vaginálneho vyšetrenia
Vaginálne vyšetrenie môže poskytnúť dôležité informácie o priebehu tehotenstva. Vďaka nemu je možné objaviť niektoré anomálie, ako napríklad predčasné otváranie a skracovanie čapíka maternice spojené s rizikom predčasného pôrodu.
Vnútorné vyšetrenie môže naznačiť, ako sa tehotenstvo vyvíja, a upokojiť a povzbudiť ženu, že sa pôrod už blíži. Zároveň pre niektoré ženy (a ich lekára) prináša pocit istoty, že tehotenstvo prebieha normálne.
Vaginálne vyšetrenie môže v závere tehotenstva stimulovať aj krček maternice a napomôcť indukcii (vyvolanie) pôrodu.
Nevýhody vaginálneho vyšetrenia
Hodnotenie stavu maternicového čapíka nie je samo osebe presnou metódou na zistenie počiatku (a priebehu) pôrodu. Samotná hodnota Cervix skóre nemusí vôbec vypovedať o tom, kedy pôrod nastane. Niektoré ženy môžu mať po celé týždne pokročilý nález na čapíku maternice, ale na pôrod sa pritom nechystajú. Inokedy sa, naopak, môže stať, že žena, ktorá ešte chvíľu pred pôrodom mala čapík tuhý a uzavretý, porodí veľmi rýchlo. Posúdenie stavu čapíka maternice teda môže vyvolať úplne nereálne očakávania súvisiace s nástupom pôrodu.
V samotnom priebehu pôrodu môže informácia o stave čapíka maternice ženu demotivovať a psychicky oslabiť, predovšetkým vtedy, ak na základe tejto informácie nadobudne dojem, že pôrod neprebieha dostatočne rýchlo a že jeho koniec je v nedohľadne.
Vaginálne vyšetrenie v tehotenstve a počas pôrodu je ženám často veľmi nepríjemné, niektoré ho prežívajú ako bolestivé, môžu po ňom dokonca špiniť či krvácať. Pre značnú časť žien je vaginálne vyšetrenie spojené s pocitmi hanby a narušenia intimity.
Rovnako ako každá iná intervencia do pôrodu môže vaginálne vyšetrenie narušiť priebeh normálneho pôrodu.
Čítajte tiež:
- Mám skrátený čapík. Hrozí mi predčasný pôrod?
- Najčastejšie vyšetrenia budúcich mamičiek
- Rozdelenie tehotenstva na trimestre
Možné riziká spojené s vaginálnym vyšetrením
Aj napriek použitiu sterilných rukavíc a veľkej obozretnosti zvyšuje každé vaginálne vyšetrenie v tehotenstve a v priebehu pôrodu riziko infekcie. Baktérie, ktoré sa bežne nachádzajú v pošve, sú totiž pri vnútornom vyšetrení tlačené nahor k čapíku maternice. Riziko infekcie sa zvyšuje v prípade prasknutých plodových obalov, pretože vtedy táto infekcia ohrozuje aj dieťa.
Vaginálne vyšetrenie môže zvýšiť aj riziko neúmyselného pretrhnutia plodových obalov a môže sa tiež stať zámienkou na pristúpenie k manuálnemu uvoľneniu dolnej časti plodových obalov naliehajúcich na panvový vchod, tzv. Hamiltonovmu hmatu, ktorý sa niekedy používa na indukciu pôrodu. To je opäť zákrok, ktorý má nielen možné výhody, ale aj potenciálne riziká, a rozhodne by nemal byť uskutočnený bez informovaného súhlasu ženy.
Vaginálne vyšetrenie môže tiež predčasne stimulovať maternicový čapík a prispieť k vyvolaniu pôrodu.
Zvážiť pre a proti
Ako každý zákrok v tehotenstve a pri pôrode má aj vaginálne vyšetrenie svoje opodstatnenie a sú situácie, keď môže byť dobrou pomôckou v hodnotení priebehu a vývoja tehotenstva. No ako každý zákrok má aj vaginálne vyšetrenie zároveň svoje riziká a nevýhody.
Preto by tehotná žena mala v spolupráci so svojím gynekológom, pôrodníkom či s pôrodnou asistentkou vždy hľadať odpoveď na otázku, či je toto vyšetrenie v danom prípade nevyhnutné a či k nemu existujú nejaké alternatívy.
V každom prípade by si mala žena byť vedomá toho, že toto vyšetrenie môže kedykoľvek počas tehotenstva i pôrodu odmietnuť a že jeho vykonanie je možné len s jej súhlasom.