Čo obliekame svojim deťom?

Dnes už asi nikto nepochybuje o tom, že deťom treba obliekať kvalitné a bezpečné oblečenie. Niekedy však nestačí zrak a čuch, aby sme odhalili všetky nástrahy. Na čo si teda dať pozor?

Niektoré nebezpečné časti oblečenia si môžeme všimnúť ľahko aj voľným okom, napríklad nebezpečné šnúrky a ozdoby, alebo môžeme cítiť nepríjemný štipľavý zápach.

Sú však aj také nástrahy, ktoré nemôžeme nijako odhaliť. Poradíme vám, na čo si dať pozor a ako sa dá aspoň trochu ochrániť vaše deti pred nebezpečným oblečením.

V čom môže byť oblečenie nebezpečné?
Pri výrobe textilu sa používajú rôzne chemikálie na farbenie, lepšiu odolnosť, stálofarebnosť alebo nekrčivosť materiálov. Tieto toxické látky, ktorými zostáva napustené oblečenie, môžu byť spúšťačom ekzémov a iných kožných ochorení, nevoľnosti, hormonálnych porúch, ale aj rakoviny.

Najväčším rizikom sú kusy oblečenia, ktoré sú v kontakte s pokožkou. Háklivá je hlavne detská pokožka a spotené telo všeobecne.

Bezpečná nie je ani bavlna, pretože práve pri jej pestovaní sa používa najviac pesticídov, herbicídov a insekticídov na svete. Aj pri jej skladovaní a spracovaní sa používajú nebezpečné chemické látky.

Pozri si našu:

Databázu nebezpečných výrobkov

Zoznam najpoužívanejších nebezpečných látok v textilnom priemysle:

  • Azofarbivá – sú karcinogénne a v EÚ sú zakázané , napriek tomu sa tu bežne vyskytujú.
  • Ftaláty – spôsobujú neplodnosť a hormonálne poruchy, používajú sa v hlavne v potlači.
  • Ťažké kovy – ukladajú sa v nadobličkách a vo vyšších množstvách sú karcinogénne. Sú používané na naviazanie farby na vlákno.
  • Pentachlórfenol, tetrachlórfenol – používajú sa na konzerváciu bavlny a sú karcinogénne.
  • Formaldehyd – používa sa proti krčeniu bavlny a spôsobuje napríklad kožné ekzémy a pri vdýchnutí výparov môže dôjsť aj k smrti udusením.

Aby sa tieto a iné nebezpečné látky neobjavovali, mala by fungovať kontrola a prevencia. Po vstupe do EÚ však odpadla povinná certifikácia textílií a dnes sa už textil kontroluje len vtedy, ak prichádza z krajín mimo EÚ, čo však všetci ľahko obchádzajú dovozom cez inú krajinu EÚ.

Takže zostáva len cielená kontrola podozrivého oblečenia známou SOI, čiže Slovenskou obchodnou inšpekciou. Závažné nedostatky pritom už nie sú len doménou trhovísk, ale aj najznámejších značiek v obchodných centrách.

Ako sa chrániť?

V situácii, ktorá je u nás na trhu textíliami, je dosť ťažké ochrániť naše deti pred jedmi. Dajú sa však urobiť aspoň niektoré opatrenia, ktoré znížia najväčšie riziká.

  • Nekupujte detské oblečenie u neoverených trhovníkov.
  • Orientujte sa na biele a svetlé tóny oblečenia, hlavne u spodného odevu.
  • Ak oblečenie púšťa farbu, radšej ho vyhoďte.
  • Vyhnite sa rôznym nášivkám a nažehľovačkám a aj gumeným doplnkom.
  • Oblečenie pred použitím vyperte, spodné odevy radšej dvakrát – odstránite tým voľný formaldehyd.
  • Sledujte stránku SOI, kde uverejňujú nebezpečné výrobky.
  • Priplaťte si za oblečenie z bio bavlny, ochránite tým aj krajinu a robotníkov na farmách, nielen seba.
  • V nemecky hovoriacich krajinách funguje certifikácia ÖKO TEX 100 STANDARD, ktorá označuje naozaj len bezpečné oblečenie. Niektorí výrobcovia si u nej dávajú testovať aj výrobky predávané u nás.

Na Babywebe tiež nájdete:

Oblečenie, topánočky a pobyt vonku
Detský nábytok
Príprava bytu na príchod bábätka

19.11.2013 11:04| autor: Tomáš Ondrášek

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist