babyweb.sk > Bábätko > Pre bábätká > Oblečenie, topánočky a pobyt vonku
Oblečenie, topánočky a pobyt vonku
Chystáte sa von a premýšľate, ako svoje bábätko čo najlepšie obliecť? Nasledujúce tipy vám ukážu, ako si poradiť s chladným a horúcim počasím, aký materiál by ste mali uprednostniť a na čo by ste mali dať pozor pri výbere vhodnej obuvi. Pobyt vonku potom pre vás nebude starosť, ale veľká radosť.
Oblečenie
Pri výbere oblečenia dávame prednosť kvalitnému materiálu z bavlny.
Každá mamička má strach, aby dieťatko neprechladlo. Fakt je, že vonku v kočíku sa dieťa prakticky nehýbe a malo by byť predovšetkým v chladných dňoch dobre oblečené, malo by mu byť pekne teplo zospodu, od nôh i na hlavičku. Na druhej strane ani prehriatie nerobí dieťaťu dobre a pot mu dráždi pokožku. Preto v bežných podmienkach deti obliekame primerane, tak ako obliekame seba.
Topánočky
Na vývoj nožnej klenby je dôležité, aby dieťa v teplých letných dňoch chodilo bez topánočiek, zvlášť vonku po nerovnom teréne. S topánočkami sa nemusíte ponáhľať. Na prvé krôčiky ich dieťa väčšinou nepotrebuje, stačí mu ich začať obúvať, keď už chodí samo, a to ešte keď nemôže bez topánočiek behať. Ani špecialisti ortopédi nie sú jednotní v názore, kedy ich začať obúvať. Preto, zvlášť u detí s ortopedickou chybou alebo takouto chybou v rodine, sa oplatí konzultácia s odborníkom.
Na Babywebe tiež nájdete:
Aké veľké majú byť topánočky a na čo dať pri ich nákupe pozor?
Topánočky majú mať dostatok miesta v špičke. Obuv správnej veľkosti má mať vpredu pred prstami voľnosť 10 – 12 mm na voľný pohyb prstov pri predĺžení nohy počas chôdze a nakoniec aj ako rezerva pre rýchly rast nohy. Pri skúšaní topánočky je vždy dobre vyskúšať ich obe, zašnurovať a nechať dieťa, aby sa v nich poprechádzalo. Topánky sa nemajú šmýkať z päty a prsty majú mať voľný pohyb. Iba vyskúšanie ložiska v špičke stlačením špičky na obutej topánke je zavádzajúce, lebo dieťa často pokrčí prsty, a navyše to topánku znehodnocuje. Dôležitý je aj tvar topánočky. Má mať okrúhlu priestornú špičku a dobre fixovať nohu.
Preto je najlepšia obuv šnurovacia alebo na suchý zips, prípadne na sponu. Pre najmenšie deti sa najlepšie hodí členková obuv. Najmenej vhodné sú strihy mokasínové a lodičkové. Opätok, vnútorné vystuženie v pätovej časti má byť dostatočne tuhé. Podpätok má byť čo najnižší, s veľkou plochou na udržanie stability. Podošva nesmie byť priveľmi tuhá, lebo by to znižovalo ohybnosť obuvi. Obuv pre najmenšie deti musí byť pružná, aby sa prispôsobila pohybu nohy a prstov. Pružnosť obuvi, ale aj jej ďalšie dôležité vlastnosti, ako je priedušnosť alebo schopnosť absorpcie vlhkosti, ovplyvňuje materiál, z ktorého je ušitá. Pri nákupe dávame prednosť kvalitným prírodným materiálom (koža, textil). Na topánočkách pre najmenších sa neoplatí šetriť. Preto sa odporúča kupovať certifikovanú obuv so „žirafou“.
Kedy môžem začať chodiť s dieťaťom von?
Je to možné už po prepustení z nemocnice, ak vonkajšia teplota neklesá pod mínus päť stupňov Celzia.
V lete treba dať pozor, aby dieťa nebolo vystavené priamemu slnku a aby sa v kočíku neprehrialo.
Natieranie tváričky pred cestou von nie je nutné a citlivú kožu malého dojčaťa môže zbytočne dráždiť. Krém obsahujúci vodu je nevhodný, pretože voda v chladnom počasí mrzne.
(Z knihy Čakáme dieťatko, Martin Gregora, Miloš Velemínský, Grada 2007)