babyweb.sk > Pôrod > Prirodzený pôrod > Prirodzené polohy a prostredie pri pôrode
Prirodzené polohy a prostredie pri pôrode
Prevažná väčšina mamičiek volí pôrodnicu ako jedno z najbezpečnejších miest na narodenie dieťaťa. K dispozícii sú odborníci, všetky prostriedky na neočakávaný zásah pri pôrode aj následnú starostlivosť o novorodenca, prostriedky na utíšenie bolesti.
V niektorých pôrodniciach umožňujú aj alternatívne metódy vedenia pôrodu. Úroveň služieb a prístup personálu sa však v rôznych pôrodniciach veľmi odlišuje. Zatiaľ čo niekde želaniam budúcich rodičov vychádzajú v ústrety, inde sa toho veľa nezmenilo a pôrod vedie lekár bez vášho aktívneho prístupu. Je užitočné dopredu si zistiť, čo daná pôrodnica poskytuje, a podľa toho vyberať.
Najdôležitejšia je pohoda
Dnes si stále viac pôrodníkov a pôrodných asistentiek uvedomuje vplyv psychiky na priebeh pôrodu. Aby sa budúca mamička mohla uvoľniť, potrebuje príjemné a priateľské prostredie.
Jedným zo základných predpokladov alternatívneho vedenia pôrodu je práve pozitívne pôsobenie prostredia na pocity a dojmy rodičky.
Z toho dôvodu sa odporúča návšteva pôrodnej sály ešte počas tehotenstva, aby žena, ktorá začína rodiť, vstupovala na známe miesta. Zariadenia interiérov, harmónia prostredia a srdečné správanie personálu musí v rodičoch vytvárať od prvého stretnutia pocit dôvery a profesionality. Samostatné pôrodné boxy zaisťujú diskrétne prostredia a intimitu.
Boxy by mali čo najmenej pripomínať nemocničné prostredie. Upokojujúce je teplé farebné ladenie malieb a textílií, obrázky navodzujúce pokojnú a optimistickú atmosféru. Veľmi dôležité je vybavenie pôrodného boxu pomocnými relaxačnými pomôckami slúžiacimi rodičkám na celkové uvoľnenie a na uvoľnenie panvového dna. Sú to lopty, žinenky, stoličky, poddajné mäkké sedačky alebo vaky, rebriny, vaňa alebo sprcha. Intímne osvetlenie s tlmenou relaxačnou hudbou alebo využitie arómoterapie pôsobí takisto veľmi pozitívne.
Pozrite sa na video:
Polohy pri pôrode
Individuálna poloha pri pôrode je základ fyziologického porodenia dieťaťa. Pri každom prirodzenom pôrode pozorujeme, že žena chodí, stojí, sadá si do drepu, kľačí, leží alebo pohybuje svojím telom tak, aby si našla čo najpohodlnejšiu a najvhodnejšiu polohu. Najlepšia pozícia na pôrod je tá, ku ktorej ženy samy dospejú.
Ešte donedávna nepripadala pri pôrode do úvahy iná poloha, než v ľahu na chrbte. Veľa pôrodníc už, našťastie, umožňuje budúcim mamičkám aj iné polohy, ktoré možno využívať počas prvej aj druhej doby pôrodnej:
Poloha na chrbte
Názory na túto polohu sú rozporuplné. Najprv to bola jediná možná poloha pri pôrode bez toho, aby sa bralo do úvahy, že za určitých okolností môže pôrod negatívne ovplyvniť. Napríklad dochádza k stlačeniu veľkých ciev tehotnou maternicou, čo vedie k zhoršeniu zásobovania plodu kyslíkom, telo nepracuje v súlade s gravitáciou, kontrakcie sú vnímané ako častejšie, bolestivejšie a iné.
Na druhej strane, ak si ju žena zvolí sama a dieťatku sa v nej darí dobre, postup pôrodu nie je ani touto polohou ovplyvnený. Treba s ňou však počítať, ak sú nutné lekárske zásahy, ktoré sa nemôžu vykonávať v inej polohe.
Poloha v polosede
Dá sa v nej zotrvať počas celého pôrodu. Umožňuje využitie gravitácie, zväčšuje rozmery panvového vchodu a zlepšuje okysličenie bábätka. Je to aj odpočinková poloha, a ak je sprostredkovaná alebo pri nej asistuje blízka osoba, prináša aj emocionálnu podporu. Nie je vhodná, ak bábätko vykazuje známky stresu (znížená frekvencia srdca), ak má žena vysoký krvný tlak alebo pociťuje zvýšenú bolestivosť v krížoch a kostrči, ktoré sú pri tejto polohe zaťaženejšie a stlačenejšie.
Bočné polohy
Sú to polohy odpočinkové a gravitačne neutrálne, vhodné pri oboch dobách pôrodných. Môžu vyčerpanej žene ušetriť energiu, vedú k správnemu vstupu hlavičky do panvy.
Využíva sa ten bok, kde je chrbátik bábätka. Počas prvej doby pôrodnej sa môže medzi kolená vložiť napr. vankúš alebo owerball. Počas druhej doby pôrodnej si žena (alebo pomocná osoba) pridržuje nohu pod kolenom a priťahuje k bruchu.
Kolmé polohy
Vďaka gravitácii umožňujú využiť tlak hlavy (alebo zadočka) bábätka na spodnú časť maternice, ktorá sa účinnejšie otvára. Zlepšuje kvalitu sťahov a zostup bábätka počas druhej doby pôrodnej.
Rovný sed
Ďalšia z odpočinkových polôh. Žena má podoprené ramená, chodidlami sa opiera o podložku, kolená sú nižšie než bedrá. Opäť: nie je vhodná, ak bábätko vykazuje známky stresu.
Prečítajte si tiež:
- Prirodzený pôrod je normálny pôrod
- Pôrodná bolesť: farmakologické metódy tlmenia bolesti pri pôrode
- Prečo pôrod bolí?
Drep
Využíva sa predovšetkým počas druhej doby pôrodnej. Žena sa opiera chrbtom o partnera. Táto poloha rozširuje panvový východ, vyžaduje menej námahy a sily, pomáha uvoľniť panvové dno. Pri tlačení žena lepšie zapojí brušný lis a bábätko je efektívnejšie tlačené dole do pôrodných ciest. Predpokladom na jej zaujatie je dobrá poloha dieťaťa a správne spustená hlavička. Hlavička by mala byť hmatateľná maximálne 2 cm od okraja pošvy.
Pri dlhšom zotrvaní v tejto polohe môže dôjsť k stlačeniu ciev a nervov pod kolenami, po nejakom čase je táto pozícia namáhavá. Preto by žena mala po 1-2 sťahoch polohu zmeniť, napríklad na stoj alebo kľak.
Podporný drep. Žena je čelom k pomáhajúcej osobe a klesá s oporou medzi jej stehnami, alebo môže využiť podporné pomôcky, ako je ribstol, záves alebo lano.
Môže to byť však namáhavé pre partnera. Ak nemá žena dostatočnú stabilitu (únava, epidurálna analgéza, problémy kĺbov), mala by sa tejto polohy zriecť a využiť ju len na krátky čas.
Pôrodná stolička
Opäť sa využíva pri druhej dobe pôrodnej. Pri tlačení žena sedí na pôrodnej stoličke, partner stojí alebo sedí za ňou, pôrodná asistentka kľačí medzi kolenami. Podľa potreby a fázy pôrodu môže žena zo stoličky vstávať, prechádzať sa, kľačať a znovu sa na stoličku vracať. Nie je vhodné dlhé sedenie na pôrodnej stoličke, pretože môže dôjsť k opuchu vonkajších rodidiel a k zvýšeniu rizika poranenia.
Polohy v predklone s oporou
Tieto polohy výrazne znižujú bolestivosť chrbta a vedú k lepšej rotácii bábätka pri jeho prechode panvou. Zväčšujú panvový vchod, využívajú výhody gravitácie a poskytujú jednoduchší prístup na masáž chrbta. Dajú sa praktizovať postojačky, kedy sa žena opiera o partnera alebo využije ribstol. Ďalej v sede na stoličke, na lopte, vtedy sa opiera o lôžko alebo loptu, v pokľaku, opretá o loptu alebo vankúš.
Poloha na všetkých štyroch
Dá sa používať počas celého pôrodu. Znižuje opuch bránky, čo je otvor, ktorý sa postupne zväčšuje a ktorým sa následne dostáva bábätko von z maternice do pôrodného kanála. V tejto polohe sa však môžu unaviť paže. To sa dá zmierniť opretím hornej časti tela a hlavy o kopu vankúšov, sedadlo, operadlo stoličky alebo o loptu.
Toto bola len ponuka možných polôh, variantov sa nájde určite viac. Všeobecne platí, že ženy by mali načúvať svojej vlastnej intuícii, pri voľbe im poradí najlepšie.