babyweb.sk > Pôrod > Príprava na pôrod > Ako na to, aby bol partner pri pôrode pomocou, a nie príťažou
Ako na to, aby bol partner pri pôrode pomocou, a nie príťažou
Partner pri pôrode je dnes už takou samozrejmosťou, že sa skôr pozastavíme nad tým, keď otecko pri pôrode nie je, alebo ho tam budúca matka z nejakých dôvodov nechce. Rola otca pri pôrode však môže mať mnoho foriem a podôb – od pasívne sa prizerajúceho účastníka až po hyperaktívneho činiteľa, ktorý by najradšej prevzal hlavnú úlohu v celom dianí.
Až do 70. rokov minulého storočia bola prítomnosť otca pri pôrode raritou a na väčšine pracovísk mali muži vstup do pôrodnej sály zakázaný. Zlom nastal až po konferencii Amerických ženských lekárov, keď sa začalo otvorene hovoriť o humanizácii pôrodu a sprístupnení pôrodných sál aj otcom ako o zdroji psychickej opory. Napriek námietkam mnohých skeptikov a odporcov tohto kroku aj veľkej vlne laických diskusií sa brány pôrodníc budúcim oteckom otvorili u nás v 90. rokoch a v súčasnosti ich k pôrodom prichádza vyše 50 %.
Obavy, ktoré sprevádzali prvé pokusy vstupu otcov do pôrodnej sály, sa v prevažnej väčšine nenaplnili. Niektorí lekári sa obávali možnosti zanesenia infekcie na pôrodnú sálu, konfliktného správania otca i možnosti negatívneho vplyvu jeho prítomnosti pri pôrode na sexuálny život páru v budúcnosti. S odstupom niekoľkých desiatok rokov je jasné, že nad týmito možnými zápormi a „rizikami“ jasne prevažuje pozitívny význam, ktorý má prítomnosť otca pri pôrode aj bezprostredne po narodení dieťaťa.
Aby bol tento pozitívny význam prítomnosti otca čo najväčší, mal by vedieť, čím a ako môže svojej žene pri pôrode pomôcť a byť jej oporou. „Pri pôrode nášho prvého dieťaťa som len postával bokom a vlastne som sa cítil čudne a bezmocne. A taký pocit pretrvával aj neskôr. Ako mužovi mi prekážalo, že som svojej žene nemohol pomôcť, uľaviť jej od bolesti a vnútorne som mal aj výčitky, že za toto jej utrpenie môžem ja,“ opisuje svoju skúsenosť Peter. „Na druhý pôrod som išiel už oveľa lepšie pripravený. Navštevoval som so ženou predpôrodné kurzy a pri samotnom pôrode som jej masíroval chrbát, počítal čas medzi kontrakciami, a keď sa šlo do finále, tak som spoločne s ňou dýchal, čo muselo vyzerať veľmi komicky.“
Ako vám môže partner pri pôrode pomôcť?
Pôrodný plán spíšte spoločne
Máte špeciálne želanie k pôrodu? Chcete rodiť prirodzene bez použitia utišujúcich prostriedkov? V tom prípade je dobré mať spísaný pôrodný plán, ktorý pri príchode do pôrodnice odovzdáte personálu. „Odporúčam priniesť so sebou aj kópiu pôrodného plánu, ktorú bude mať pri sebe práve partner. Pôrodný plán však používajte iba ako sprievodcu, buďte pripravené pozmeniť ho v prípade, ak nastane situácia, ktorá si vyžaduje lekársky zásah,“ hovorí dula Lucie Stavárková.
Prechádzajte sa
V prvej dobe pôrodnej, keď sa otvára maternica, sa s partnerom prechádzajte po pôrodnej sále, prípadne aj mimo nej. Môže vám ponúknuť svoje rameno, aby vám bol oporou pri chôdzi.
Dopĺňanie tekutín
Ako to bude potrebné, nech vám partner utiera pot z čela, prípadne vás môže chladiť mokrou špongiou. Nezabudnite na pravidelné dopĺňanie tekutín – odporúčame vám priniesť si vodu so sebou z domu.
Čítajte tiež:
- Otec pri pôrode – radosť alebo komplikácie?
- Ako sme zostavovali pôrodný plán
- Chcem byť s partnerkou pri pôrode
Dýchajte spoločne
Otec dieťaťa vám môže pomôcť aj so správnym dýchaním. Mal by tiež dozrieť na to, aby ste sa v prestávkach medzi sťahmi maternice celá uvoľnili.
Masáže a pevná opora
Partner vám môže uľaviť od bolesti v bedrovej časti chrbtice jemnou masážou chrbta (aj keď práve nie je profesionálny masér, určite to zvládne) alebo sa oňho môžete oprieť či zavesiť – pôrodná asistentka vám polohy prinášajúce úľavu určite rada ukáže.
Pýtajte sa a uchovávajte informácie
Od momentu, keď začínate rodiť, by práve váš partner mal byť ten, kto si zapamätá a prípadne odovzdá dôležité informácie. Môže hrať rolu akéhosi prostredníka medzi vami a zdravotníckym personálom. „Keď matke vytečie plodová voda, spýtajte sa jej na množstvo, farbu a prípadný zápach. Sú to dôležité informácie, ktoré budú personál v pôrodnici určite zaujímať,“ odporúča budúcim otcom dula.
Merajte a zaznamenávajte kontrakcie
Jednou z dôležitých úloh partnera je merať frekvenciu sťahov, aby sa tým nemusela zaoberať nastávajúca matka a aby tak nesústreďovala svoju pozornosť na bolesť. „Frekvencia a kvalita sťahov sú dôležitými ukazovateľmi, ktoré informujú o tom, či to, čo matka prežíva, môže byť len predzvesť, alebo ide skutočne o pôrodné sťahy. Je teda dobré vedieť, ako sťahy merať a viesť si o tom záznam. Potom, keď zavoláte pôrodnú asistentku alebo odídete do pôrodnice, budete môcť podať presnú informáciu o tom, ako to bolo od začiatku,“ vysvetľuje Lucie Stavárková.
A ako hodnotia prítomnosť otca pri pôrode samotní lekári? Veľká väčšina z nich sa zhoduje na jedinom – ak sa partner zúčastní na pôrode dobrovoľne a dobre sa naň pripravil, môže byť pre svoju ženu skutočne veľkým prínosom. V opačnom prípade však môže spôsobiť viac starostí ako úžitku. Vo väčšine prípadov však majú lekári s otcami dobré skúsenosti a ich prítomnosť vítajú.
Pre všetky matky máme jednoduchú radu – svojho partnera nenúťte, ale zároveň mu nebráňte v tom, keď chce byť s vami v ťažkej chvíľke a vidieť narodenie vášho dieťaťa.