Ako sme zostavovali pôrodný plán

PÔROD ZBLÍZKA Pozrite sa s nami, ako Sophia spolu so svojou priateľkou Gaurí, ktorú si zvolila za sprievodkyňu k svojmu pôrodu a ktorá pre Babyweb zaznamenáva podstatné predpôrodné okamihy, zostavovali pôrodný plán – prečo sa vlastne týmto plánom vopred nenaplánovateľného deja, akým pôrod nepochybne je, zaoberať?

Presviedčanie bábätka nakoniec zožalo úspech. Po silvestrovskej noci, ktorú sme spoločne so Sophiou oslávili v kruhu priateľov, našich partnerov a detí, sa chlapček v Sophiinom brušku rozhodol pretočiť hlavičkou dolu. „Doktor tvrdí, že nič nebráni tomu, aby som sa pokúsila rodiť vaginálne,“ radovala sa Sophia po pravidelnej návšteve u svojho gynekológa krátko po Novom roku. „A konečne sa môžeme pustiť do písania pôrodného plánu,“ uľavilo sa mi.

Prečítajte si: Prvý diel seriálu PÔROD ZBLÍZKA: Ako som sa stala sprievodkyňou pri pôrode

Tak sme sa hneď v prvý januárový týždeň zišli znovu, u Sophie doma. Zatiaľ čo sa moje dcéry hrali so Sophiinou dcérkou, vytiahli sme ceruzky, papiere a hlavne knihu Bonding – pôrodná radosť, ktorá sa mala stať predlohou na zostavenie dvoch variantov pôrodného plánu – vaginálneho pôrodu aj pôrodu cisárskym rezom.

„Dúfam len, že ten druhý pôrodný plán píšeme ako formalitu,“ zasnívala sa Sophia. „Ani nevieš, ako veľmi sa teším, že zažijem skutočný pôrod, a nie operáciu ako minule. Dokonca sa teším aj na tú bolesť, pretože tá k tomu jednoducho patrí a ja si ju chcem užiť,“ smiala sa a ja som jej rozumela, pretože bolesť pri pôrode je jediná bolesť na svete, ktorá mi pripadá účelná a zmysluplná.

Načo je pôrodný plán

Spomenula som si, ako mi v období, keď som ešte nemala deti, pripadalo písanie pôrodného plánu smiešne.

Ako keby sa pôrod dal naplánovať, uškŕňala som sa vtedy. Až následne, po svojich vlastných pôrodoch, som pochopila, že pôrodný plán nie je to isté ako cestovný poriadok alebo plánovacia tabuľka, ale predovšetkým prostriedkom komunikácie medzi rodičkou a zdravotníkmi.

Je tiež dokumentom, kde rodička vyjadruje svoje želania, ktoré by mal ošetrujúci personál rešpektovať a prihliadať na ne. A v neposlednom rade je zostavenie pôrodného plánu aj spôsob, ako si samotná žena môže pred pôrodom ujasniť svoje priority a očakávania.

Mohlo by vás zaujímať: Škodlivá, ale používaná metóda pri pôrode: tlačenie na brucho

Dôležité je byť s bábätkom

Usúdili sme, že úvod pôrodného plánu teda môžeme formulovať asi takto: Vážení lekári, sestry, zdravotníci. Zvolila som si pôrod vo Vašej pôrodnici, pretože si vážim Vašu profesionalitu a prácu. Vopred Vám ďakujem za starostlivosť a pomoc. Zároveň vyhlasujem, že prijímam všetky riziká spojené s našimi želaniami. V prípade ohrozenia zdravia alebo života matky či dieťaťa sa budem bezvýhradne riadiť Vašimi pokynmi.

Tento úvod je vhodný pre obidve verzie pôrodného plánu, rovnako ako dodatok, ktorý Sophia považuje za dôležitý: Prosím o maximálnu podporu kontaktu tela na telo. Bábätko si želám mať po celý čas pri sebe (alebo v prípade cisárskeho rezu, aby bolo v maximálnom priamom kontakte s jedným z rodičov).

Skôr už prežijem, keď sa pôrod nevydarí podľa mojich predstáv,“ uvažuje Sophia, „ako keby som mala znova zažiť to, čo prvýkrát. Vtedy som svoje bábätko videla iba chvíľku po pôrode alebo skôr po vytiahnutí z brucha… a to som sa ani nestihla poriadne pozrieť. Hneď nato ma previezli na JIS a malú mi dali až na druhý deň. Našťastie sa hneď prisala, ale ten deň bez nej bol hrozný.“

„Nikomu ho nedáme,“ ubezpečujem Sophiu a možno tak trochu aj samu seba, pretože nie všetci zdravotníci rovnako správne podporujú vznik ranej väzby medzi matkou a jej bábätkom.

Klystír, holenie, tlmenie bolesti, nastrihnutie hrádze…

Následne sa trochu rozprávame o bondingu, o tom, ako sa narodili naše dcéry, o zdravotníctve všeobecne a nakoniec nám debata skĺzne do tém, ktoré s pôrodmi na prvý pohľad príliš nesúvisia (ako napríklad takzvané alternatívne možnosti liečby a zdravý životný štýl).

Medzi rečou si Sophia robí ďalšie poznámky. Prípravy na pôrod ako holenie a klystír v nej paniku nevzbudzujú. Vďaka tomu zistíme, že máme ďalšiu spoločnú „úchylku“, a to obľubu terapeutického užívania klyzmy.

Zmierňovať bolesť si Sophia želá pomocou nefarmakologických metód. Jej zásoby aromatických olejčekov určite využijeme, rovnako ako to, že sa Sophia venuje masážam. To mi pripomína, že u nej budem musieť absolvovať rýchlokurz tehotenského masírovania.

Ďalej do pôrodného plánu poznamenávame, že Sophia chce mať možnosť jesť a piť podľa potreby a že si želá, aby počas celého pôrodu mala v čo najvyššej miere možnosť voľného pohybu.

Pri pôrode je pre ňu veľmi dôležité zachovať jeho vlastné tempo a nijakým spôsobom ho neurýchľovať, či už podávaním liekov, alebo umelým pretrhnutím vaku blán. Svojimi pocitmi by sa rada riadila aj počas vypudzovacej fázy, keď dáva prednosť tlačeniu podľa potreby pred riadeným tlačením.

Rozhodne chce vynechať epiziotómiu. „Tentoraz by som sa rada zaobišla bez toho, aby do mňa pri pôrode niekto rezal,“ komentuje to a chvíľu sa bavíme o možnostiach, ako chrániť hrádzu pri pôrode pred poranením. Sophia je o niečo väčší zástanca masáže hrádze pred pôrodom ako ja. Zato sa obe zhodneme, že ak žena tlačí svojím tempom a v polohe, ku ktorej sama dospeje na základe svojich pocitov, je riziko natrhnutia omnoho menšie ako riziko nastrihnutia, keď žena leží na chrbte a tlačí v polohe „na žabu“.

Ošetrenie novorodenca

Nakoniec pridáme niekoľko riadkov o ošetrení bábätka. Sophia zdôrazní želanie, aby bolo dieťa ošetrené na jej tele alebo v tesnej blízkosti a aby ho nikam neodnášali. Neželá si, aby zdravotníci bábätko umývali, stačí ho utrieť a následne zabaliť do prinesených ručníkov.

A červenou podčiarkuje: Všetky vyšetrenia a ošetrenia novorodenca uskutočňujte, prosím, v prítomnosti jedného z rodičov, a to po predošlej konzultácii o nutnosti vyšetrenia alebo zákroku.

„A teraz už to iba prepísať načisto,“ vydýchne si Sophia s pocitom dobre vykonanej práce.

„Teraz už to len skonzultovať s pôrodníkom a neonatológom,“ pripomínam jej, pretože žiadny pôrodný plán nebude fungovať, ak naň v pôrodnici nebudú brať ohľad.

V nasledujúcom diele seriálu nás čaká návšteva ambulancie v neratovickej pôrodnici a stretnutie s pôrodníkom, s ktorým budeme konzultovať pôrodný plán.


Pôrodný plán v prípade vaginálneho pôrodu (hlavné body):

  • Holenie, klystír – áno
  • Tlmenie bolesti – iba nefarmakologickými prostriedkami (arómoterapia, sprcha, gymnastická lopta, masáže…)
  • Preventívne zavedenie kanyly – nieAmniotómia – nie
  • Jedlo a pitie počas pôrodu – áno
  • Monitoring plodu – v čo najmenšej nutnej miere s čo najvyššou mierou zachovania možnosti pohybu
  • Pohyb a pôrodná poloha – voľný pohyb, možnosť meniť polohy podľa potreby, a to aj počas druhej doby pôrodnej
  • Tlačenie – spontánne
  • Epiziotómia – nie
  • Po pôrode – priložiť bábätko ihneď, ešte s neprestrihnutým pupočníkom
  • Pupočník – nechať dotepať
  • Ošetrenie bábätka – bábätko po pôrode nikam neodnášať, ihneď po pôrode nemerať a nevážiť, čo najviac podporiť bonding

Pôrodný plán v prípade císárskeho rezu:

  • Epidurálna alebo spinálna analgézia – áno
  • Narkóza – iba v prípade komplikácií
  • Ošetrenie bábätka – hneď po vytiahnutí bábätka ho ešte pred ošetrením ukázať rodičom, dieťa neodvážať na adaptáciu k sestričkám, ale nechať ho stále s rodičmi (so sprievodom)

Na Babywebe tiež nájdete:

Upokojujúce prostriedky
Keď pri pôrode ide o život
„Operatívny“ pôrod

12.3.2014 9:14| autor: Gaurí Chrastilová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist