babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Ako na bolesti chrbta v tehotenstve
Ako na bolesti chrbta v tehotenstve
Pod vplyvom tehotenských hormónov sa uvoľňujú väzivá a tkanivá, ktoré spájajú kĺby, zvyšuje sa hmotnosť, mení sa držanie tela. Dôsledkom sú bolesti chrbta, ktoré trápia nejednu nastávajúcu mamičku. Ako si uľaviť od bolesti a ako bolestiam chrbta predchádzať, sa dozviete v článku.
Postupne, ako dieťatko rastie, rastie aj vaše bruško a hmotnosť, čím sa držanie vášho tela prirodzene mení – bruško sa ťahá dopredu a dolu, zaťažuje chrbticu a vy sa toto zaťaženie snažíte vyrovnať zakláňaním hornej časti tela dozadu, čím dochádza k vychýleniu v oblasti krížov. Takéto nesprávne držanie tela po dlhší čas vedie k preťaženiu chrbtového svalstva a tým aj k bolestiam chrbta.
Bolesť budete pravdepodobne cítiť v dolnej časti chrbta, ale nepríjemné pocity sa môžu objaviť aj v jeho hornej časti, ramenách, medzi prsníkmi a v hrudnom koši. Dlhšie sedenie alebo státie v jednej polohe bolesti ešte zhoršuje.
Možno ste mali problémy s chrbtom, krčnou chrbticou alebo panvou ešte predtým, ako ste počali, ale tehotenstvo tieto problémy zhoršilo. Môže sa ozvať staré zranenie, ako napríklad výhrez medzistavcovej platničky, pretože teraz máte viac uvoľnené väzivá. Môžete cítiť tiež bolesť v zadnej časti panvy, kde je spoj medzi chrbticou a panvovou kosťou. S bolesťami kdekoľvek v panve by ste sa mali obrátiť na vášho lekára alebo pôrodnú asistentku, možno totiž bude potrebné riešiť problém fyzioterapiou.
Ako bolesti predchádzať
Snažte sa sústrediť na držanie tela a spôsob, akým sa pohybujete. Nestojte pridlho v jednej polohe. Ak vaša práca zahŕňa dlhšie státie, meňte postoj z jednej nohy na druhú, sadnite si alebo sa poprechádzajte, vždy keď je to možné. Ak máte sedavé zamestnanie alebo trávite väčšinu času za volantom, zaobstarajte si bedrovú opierku. Aj v tomto prípade sa pravidelne prechádzajte a dbajte na to, aby ste mali monitor počítača a stoličku nastavené v správnej polohe.
Nezdvíhajte ťažké veci, nenoste ťažké nákupy. Ak potrebujete zdvihnúť nejaký predmet zo zeme, nerobte to v predklone, tlak na chrbticu tým ešte zvýšite a môžete si privodiť zranenie. Urobte podrep a s rovným chrbtom sa pomaly zdvihnite. Ak máte batoľa, snažte sa ho nosiť na jednom boku, nech si nepreťažujete chrbát. Zabezpečte si kvalitnú oporu pŕs – dôležitá je správna veľkosť podprsenky s dostatočne širokými ramienkami, aby nedochádzalo k tlaku na ramená a hrudník. Skvelým pomocníkom je podporný tehotenský pás, ktorý vám bruško odľahčí a posilní chrbtové svaly. Záležať by ste si mali dať aj na obuvi. Vhodné nie sú topánky na opätku (nad 5 cm), ale ani úplne ploché podrážky.
Pri odpočinku a spánku vám zasa pomôže dojčiaci alebo aj obyčajný vankúš, ktorý vám zabezpečí správnu oporu nôh – udrží ich v rovnobežnej polohe a zabráni tak pretočeniu vášho tela do stabilizovanej polohy počas spánku, a teda nevhodnému zaťaženiu krížovej oblasti. Pri vstávaní z postele sa najprv pretočte na bok, rukami sa zdvihnite do sedu, spustite nohy z postele a až potom pomaly vstaňte – pre chrbát aj bruško je tento spôsob šetrnejší.
Čítajte tiež:
- Ťažkosti v tehotenstve
- Opuchy nôh v tehotenstve: Ako sa im vyhnúť pri cestovaní
- Aj oči môžu byť „tehotné“
Tipy na zmiernenie bolesti chrbta
Cvičenie – ak ste pravidelne cvičili ešte pred otehotnením, tehotenstvo prebieha bez problémov a cítite sa dobre, môžete v cvičení pokračovať aj naďalej. Samozrejme, musíte počúvať svoje telo a cvičenie svojmu stavu prispôsobiť. Vhodná v tehotenstve je chôdza a naťahovacie cviky, ktoré pomôžu zmierniť stuhnutosť svalov a bolesti. Pohyb však musí byť nenásilný, ak cítite bolesť, zvoľnite.
Dobre vám urobí aj plávanie, ale musíte si vybrať správny štýl. Napríklad „prsia“, ak ich plávate iba s hlavou nad vodou, nie sú najlepšia voľba – vyvíjate tým tlak na krčnú chrbticu a chrbát. Vyskúšať môžete aj vodné pólo pre tehotné.
Váš chrbát udrží v kondícii aj joga pre tehotné, ale vždy sa zverte do rúk skúseného inštruktora. Bolesti chrbta zmiernia aj masáže, prikladanie teplých (nie horúcich) obkladov alebo relax v teplom kúpeli. Pri masáži sa však vyhnite masírovaniu po obidvoch stranách dolnej časti chrbtice, nachádzajú sa tu akupunktúrne body, ktoré by mohli vyvolať kontrakcie.
Môžete vyskúšať aj alternatívne spôsoby tlmenia bolesti, ale opäť vždy v rukách skúseného terapeuta, ktorý má prax v liečbe tehotných žien.
Akupunktúra – využíva jemné ihly na stimuláciu určitých bodov v tele. Prispieva k zlepšeniu zdravia a zmierňuje bolesti uvoľnením „energetickej dráhy“ v tele.
Aromaterapia – relaxácia v teplom kúpeli s dvomi alebo tromi kvapkami levandule alebo ylangylang silice môže pomôcť zmierniť bolesť svalov. Alebo môžete namočiť uterák do teplej vody, ktorá obsahuje dve alebo tri kvapky esenciálneho oleja a umiestniť ju na chrbát v oblasti krížov.
Homeopatia – ak trpíte bolesťou chrbta následkom zranenia alebo natiahnutia, môžete skúsiť do bolestivého miesta jemne votrieť krém z arniky. Ďalšie tipy vám poradí skúsený homeopat.
Bylinné prípravky – v tehotenstve by sa mali používať maximálne opatrne, preto ak sa rozhodnete, že ich vyskúšate, obráťte sa na kvalifikovaného bylinkára.