babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Aj oči môžu byť „tehotné“
Aj oči môžu byť „tehotné“
Pálenie alebo rezanie v očiach, zahmlievanie pred očami, ťažkosti, ktoré Anna doteraz nepoznala, sa objavia práve teraz v tehotenstve. Nemusí sa však nijako zvlášť strachovať. Väčšinou ide o prechodné problémy fyziologického charakteru, ktoré po pôrode prejdú.
Mierne problémy s očami bývajú u budúcich mamičiek bežné. Zmena hormonálnej hladiny v tehotenstve môže ovplyvniť kvalitu i kvantitu slzného filmu, ktorý chráni rohovku a spojovku pred vysychaním. Vytvára a udržiava sa žmurkaním a ak nefunguje tak, ako má, môže sa rozvinúť syndróm suchého oka a oči sú citlivejšie. Pocítia to hlavne ženy, ktoré nosia kontaktné šošovky. Pomôcť môžu zvlhčujúce očné kvapky bez konzervantov. Odporúča sa tiež vzdať sa na pár dní líčenia očí, pretože to môže problémy zhoršovať. Ak ťažkosti ani potom nezmiznú, mali by ste navštíviť očného lekára.
Šošovky – áno či nie?
Pri normálnom priebehu tehotenstva sa môžu kontaktné šošovky nosiť bez problémov a obáv z poškodenia zraku. Pri pocite podráždenia očí môžete dĺžku ich nosenia skrátiť, prípadne ich vymeniť za okuliare. Keď si ich nasadíte, môže sa stať, že i s nimi vidíte horšie, že vám nevyhovujú. Opäť v tom majú prsty hormóny, ale i nadmerné zadržiavanie vody v tele. Môže dôjsť k menším zmenám v hrúbke a zakrivení rohovky, čo vedie k rozostrenému videniu. I toto je prechodný stav, všetko by sa malo vrátiť do normálu niekoľko týždňov po pôrode, prípadne po ukončení dojčenia. Kupovať si na tých pár mesiacov nové okuliare je väčšinou zbytočné.
Krátkozrakým sa zhorší videnie
Ak však žena trpí silnou krátkozrakosťou, približne od –8 dioptrií, mala by byť počas tehotenstva pod dohľadom očného lekára. A to aj vtedy, ak si poruchu v tejto intenzite dala odstrániť laserom. Pri výraznej krátkozrakosti môže dochádzať k stenčovaniu sietnice, prípadne sa na nej môžu objaviť drobné trhlinky. V niektorých prípadoch hrozí i jej odlúpenie a v tomprípade je potrebný rýchly lekársky zásah. Preto by si výrazne krátkozraké ženy mali dať pozor na príznaky, ako sú zhoršené videnie a temná škvrna v zrakovom poli. Predtým sa silno krátkozrakým ženám neodporúčalo rodiť prirodzenou cestou práve pre obavy z odlúpnutia sietnice.
Je nevyhnutný cisársky rez?
Teraz podľa Českej oftalmologickej spoločnosti „nie je žiadna stabilná dioptrická porucha indikáciou na vykonanie cisárskeho rezu“. Ten je však nevyhnutný pri stavoch po odlúpnutí sietnice. V každom prípade by mal lekár nastávajúce matky s dioptrickou poruchou informovať o všetkých možných rizikách vrátane toho, že pri prirodzenom pôrode môžu niekedy popraskať drobné cievky v oku, prípadne sa môže vyskytnúť krvácanie do sietnice. To však nemá žiadne trvalé následky, telo si s tým poradí samo. Niektoré krátkozraké ženy, ktoré uvažujú o laserovej korekcii zraku, váhajú, či ju majú podstúpiť pred tehotenstvom alebo až po ňom. Často sa obávajú, že im oko po laserovej korekcii pri pôrode „praskne“. „To je úplný nezmysel,“ vyvracia tvrdenie očný špecialista. Rozhodne však neodporúča korekciu laserom počas tehotenstva, šestonedelia a pri dojčení.
Pri cukrovke pozor na komplikácie
Diabetická retinopatia, teda nezápalové ochorenie očnej sietnice, sa vyskytuje pri cukrovke 1. a 2. typu. Dochádza k poškodeniu krvných ciev vyživujúcich sietnicu a v krajnom prípade až k závažnej poruche zraku, pri ktorej hrozí slepota. Počas tehotenstva sa retinopatia môže zhoršiť. Preto by mali ženy trpiace cukrovkou navštíviť očného lekára ešte pred plánovaným otehotnením, prípadne v jeho ranom štádiu.
Lekár im vyšetrí očné pozadie a následne môže priebežne sledovať prípadné zmeny a včas zasiahnuť pri komplikáciách alebo ešte lepšie, preventívne pred plánovaným tehotenstvom. Poruchy zraku však môže spôsobovať aj zvýšený krvný tlak a preeklampsia. Tá sa môže prejaviť zhoršeným videním a „muškami“ či zahmlievaním pred očami. Preto je dobré očné problémy v tehotenstve nepodceňovať. Neostré či dvojité videnie, citlivosť na svetlo, to všetko môže byť nenápadným príznakom závažnej poruchy.
Čítajte tiež:
- Detské očné chyby alebo Sivým zákalom netrpia len babičky
- Moje dieťa zle vidí
- Podozrenie na poruchu alebo mamička má (skoro) vždy pravdu
Aj malá kvapka môže spôsobiť problémy
Tehotenstvo nemusí byť však len strašiakom pre zrak. Naopak. Znižuje sa pri ňom vnútroočný tlak asi o 20 percent, čo uvítajú predovšetkým budúce mamičky, ktoré trpia glaukómom, pri ktorom dochádza k progresívnej deštrukcii očného nervu. Jeho vznik spôsobuje práve zvýšený vnútroočný tlak. Zlepšenie tohto stavu v tehotenstve však neznamená, že by nastávajúca matka mala prestať navštevovať očného lekára. Práve v jej prípade je dôležité, aby jej lekár prispôsobil liečbu a predpísal jej iné kvapky. No i u tehotných žien, ktoré nemávajú také závažné ťažkosti so zrakom, platí, že pri výbere očných kvapiek, ktoré používajú napríklad pri práci na počítači, by si mali dať pozor. Len jedno až päť percent z toho, čo si nakvapkáme do oka, v ňom zostane, zvyšok sa dostane do krvného obehu, a to môže mať dosah na matku i na dieťa.
Iste, ide len o malé množstvo, ale ak kvapkáme do oka niekoľko kvapiek niekoľkokrát za deň a niekoľko mesiacov, môže sa to prejaviť. Ak chceme, aby sa očné kvapky podľa možnosti nedostali ďalej ako do očí, zatlačíme po ich aplikácii asi na minútu vnútorný kútik oka. V každom prípade sa o ich výbere poradíme s lekárom.