Ako pomôcť otehotneniu

„Až oslávim tridsiatku, budem mať bábätko,“ hovorila Oľga od svojich dvadsiatich dvoch rokov. O bábätko sa s manželom začali snažiť už v deň jej narodenín. Celý následujúci rok sa jej však otehotnieť nepodarilo.

„Je to určite moja chyba,“ vyčítala si a na bábätko sa upínala stále silnejšie. Rozhodne na tom takto nebola sama. To zistila pri procese umelého oplodnenia.

Kde je chyba?

Problém môže nastať u ženy a aj u muža. Dnes nie je vzácna ani situácia, kedy je prekážka počatia u oboch partnerov. Okrem ženských a mužských anomálií v reprodukčných orgánoch je mnoho ďalších negatívnych vplyvov, ktoré môžu oplodnenie ovplyvniť.

Ani tučná, ani chudá

Pre otehotnenie a správny priebeh tehotenstva je dôležitá optimálna telesná hmotnosť ženy, ktorá sa dá zhodnotiť napríklad výpočtom indexu telesnej hmotnosti alebo BMI (Body Mass Index).

Ženy s nadváhou od BMI nad 25 kg/m2, majú zníženú schopnosť otehotnieť a tiež im v tehotenstve hrozia komplikácie, ako cukrovka a vysoký krvný tlak.

Ak chce žena trpiaca obezitou zvýšiť pravdepodobnosť otehotnenia, mala by svoju hmotnosť znížiť aspoň o 5 – 10 %.

Ženy s podváhou, ktoré majú BMI nižší ako 18,5 kg/m2, sú najčastejšie neplodné preto, že hormonálna funkcia vaječníkov je u nich narušená. Ak ženy s veľmi nízkym BMI priberú aspoň 3 – 5 kilogramov, ich šance na otehotnenie výrazne stúpnu.

Životospráva

Negatívny vplyv na plodnosť môže mať ďalej nesprávna životospráva a životný štýl. Žena, ktorá plánuje otehotnieť, by sa mala vyvarovať fajčeniu, alkoholu, drogám a nadmernému užívaniu liekov. Ženy, ktoré trpia nejakou chronickou chorobou, napríklad cukrovkou, vysokým krvným tlakom, epilepsiou, autoimunitnou chorobou, atď., by sa mali o plánovanom tehotenstve poradiť so svojím lekárom.

Dôvodom je optimálne stabilizovať ochorenie, prípadne upraviť liečbu tak, aby žena užívala len nutné lieky, ktoré budú zdravý vývoj plodu čo najmenej ohrozovať. Do príprav na tehotenstvo by mala patriť vyvážená strava. Úplne nevhodné sú drastické diéty či alternatívny spôsob stravovania, ktoré často vedú k zlému nutričnému stavu.

Pozor na stres!

Na neplodnosti sa môžu podieľať aj psychické faktory, ale častejšie sú psychické problémy skôr dôsledkom neúspešnej snahy o tehotenstvo ako jej príčinou. Pri strese sa aktivujú hormonálne osy a do krvného obehu sa vo zvýšenej miere vyplavujú stresové hormóny, ktoré ovplyvňujú nielen správanie ženy, ale aj jej telesné pochody. Stresové hormóny môžu zablokovať ovuláciu aj menštruáciu, ovplyvňujú pohyblivosť vajíčkovodov a prekrvenie maternice. Tlmia tiež imunitný systém a to môže ovplyvniť proces uhniezdenia vajíčka v maternici.

Pravidelným meraním bazálnej teploty, sledovaním plodných a neplodných dní a úzkostlivým čakaním na menštruáciu vzniká bludný kruh. U ženy sa každý mesiac prehlbuje sklamanie a postupne prichádza depresia ako dôsledok obavy z neschopnosti otehotnieť.

S tehotenstvom neotáľajte

Problémy s otehotnením môžu prísť, keď žena oddiali tehotenstvo do neskoršieho veku.

S pribúdajúcimi rokmi totiž klesá jej reprodukčná schopnosť. Dvadsaťročná žena pri pohlavnom styku 2 – 3-krát do týždňa má 25% šancu na otehotnenie v jednom menštruačnom cykle, u ženy medzi 25 – 35. rokom táto pravdepodobnosť klesá na 16% a po 40. roku už len na 5%.

Vo vyššom veku tiež stúpa riziko spontánnych potratov, vrodených vývojových vád plodu a komplikácií počas tehotenstva a pôrodu.

Čítajte tiež:

Kedy navštíviť lekára?

Ako postupovať, keď bábätko neprichádza? O neplodnosti hovoríme, ak sa páru nepodarí otehotnieť do jedného roka pri pravidelnom nechránenom pohlavnom styku (2 – 3-krát týždenne). Po uplynutí roku neúspešného snaženia je čas navštíviť gynekológa.

Pri zisťovaní príčiny neplodnosti je nevyhnutné vyšetriť spermiogramu partnera. Ďalším krokom je laparoskopické vyšetrenie malej panvy ženy a test priechodnosti vajíčkovodov.

Ak je odhalená príčina neplodnosti, páru sa odporučí návšteva centra asistovanej reprodukcie. U malého percenta párov sa príčina neplodnosti nezistí, ide o tzv. idiopatickú sterilitu. Aj tieto páry nakoniec končia v centrách asistovanej reprodukcie.

Čo môžem urobiť?

Čo môže žena urobiť pre otehotnenie, ak je všetko v poriadku a bábätko stále neprichádza? Okrem úpravy telesnej hmotnosti, stravy a životného štýlu, by sa mala žena vyvarovať stresu. Pri tzv. funkčnej sterilite ma pozitívne výsledky rehabilitačné cvičenie, tzv. Mojžišova metóda.

Funkčná sterilita znamená, že žena je po gynekologickej stránke zdravá, len u nej dochádza k zovretiu niektorých svalov v malej panve, ktoré súvisia s reprodukciou. Mojžišova metóda sa zaoberá precvičovaním a preťahovaním svalov panvového dna, zameriava sa na svalovú relaxáciu, odstránenie blokov chrbtice a na správne postavenie panvy. Ak má mať metóda úspech, mala by sa cvičiť pod dohľadom rehabilitačných pracovníkov.

Trh dnes ponúka prírodné bylinné prípravky, lubrikačné gély a vitamíny, ktoré sľubujú pomoc pri otehotnení. Bylinné zmesi určite neublížia, ale nemôžeme od nich čakať veľké zázraky.

Vitamíny, vrátane kyseliny listovej, nemajú na otehotnenie vplyv. Kyselinu listovú by však mali ženy užívať aspoň mesiac pred otehotnením a v prvom trimestri, pretože znižuje riziko vrodených vád, najmä nervovej trubice.

BMI sa vypočíta ako podiel hmotnosti v kilogramoch a druhej mocniny výšky v metroch. Za normálne hodnoty BMI sa považuje rozmedzie 20 – 25 kg/m2.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist