babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Cerkláž – pomôže mi?
Cerkláž – pomôže mi?
Počas tehotenstva môžu nastať rozličné komplikácie, od tých zanedbateľných a počas gravidity prirodzených, ako sú nevoľnosti alebo pálenie záhy, až po tie, ktoré sú pre život dieťatka ohrozujúce. Takým je napríklad predčasné skracovanie krčka maternice.
Tehotenstvo kladie zvýšené nároky na matkino telo. Jednou z pomerne častých novodobých komplikácií počas gravidity je práve hrozivé predčasné skracovanie krčka maternice.
Ide o vážne ohrozenie života dieťatka. Avšak vo veľkej miere závisí aj od vážnosti konkrétnej situácie. Ak je skracovanie krčka nepatrné, bude pacientke naordinovaný „len“ pokojný režim spolu s vhodnou liečbou pomocou medikamentov.
V prípade, že je však situácia horšia a krčok maternice sa otvára príliš rýchlo a zavčasu, je riziko potratu, alebo predčasného pôrodu veľmi vysoké.
Vtedy bude musieť lekár pristúpiť na jedinú možnú cestu ku záchrane života dieťatka a naordinovať liečbu formou chirurgického zákroku – cerkláž (odb.: cerclage), ľudovo nazývaná „zašívanie“. Tento pre lekárov rutinný výkon je pre mnohé budúce mamičky doslova nočnou morou. V niektorých prípadoch sa cerkláž robí aj z preventívych dôvodov, napríklad pri viacpočetnej tehotnosti alebo pri tehotenstve, ktorému predchádzala riziková gravidita s aplikovanou cerklážou.
Pesar alebo cerkláž?
V minulosti sa okrem zašívania, používala aj metóda zavádzania pesaru, ktorá je však už dnes celosvetovo na ústupe. Dnes sa používa už iba v zaostalejších častiach sveta a ja to iba u staršej generácie pôrodníkov. Najnovšie vedecké poznatky totiž jednoznačne nepotvrdili jeho výraznejší vplyv na zastavenie predčasného otvárania krčka maternice (odb.:cervix). Práve naopak, podporoval tvorbu pošvových zápalov sprevádzaných nepríjemnými výtokmi a navyše pôsobil ako cudzie teleso dráždivo na maternicu.
Čo je cerkláž?
Cerkláž je jednoduchý chirurgický zákrok, vykonávaný u gravidnej pacientky v celkovej anestéze. Jeho dĺžka nepresahuje niekoľko minút. Počas výkonu sa na krčok maternice naloží cirkulárny steh, ktorý zabezpečí uzavretie kanála krčka. Tento steh je nevstrebateľný a je teda nutné ho pred pôrodom odstrániť.
Stavu pacientky, teda tehotenstvu sa prispôsobuje aj intenzita a množstvo použitej anestézy. Vo väčšine prípadov nie je potrebná ani intubácia, teda pacientka počas zákroku dýcha sama, len pomocou kyslíkovej masky a nie je potrebné jej intubovať dýchacie cesty, nakoľko zákrok je rýchly. Po prebudení by pacientka nemala cítiť žiadnu bolesť, avšak väčšina pacientok sa na určitú citlivosť v oblasti podbruška po prebudení sťažuje. Tomu sa však dá rýchlo pomôcť podaním vhodných utišujúcich liekov.
Ako sa pripraviť na zákrok?
Pred aplikáciou preventívnej alebo terapeutickej cerkláže treba dodržať niektoré podmienky. Patrí sem hlavne preliečenie pošvovej infekcie, nakoľko pri zákroku musí byť ster z pošvy negatívny a neprítomnosť kontrakčnej činnosti maternice. Aplikovanie cerkláže je však obmedzené, vykonáva sa len do 28. týždňa tehotnosti.
Tehotenstvo po cerkláži
Aspoň v skorom období po naložení cerkláže by mala nasledovať intenzívna medikamentózna liečba, najčastejšie formou infúzií, ktorá slúži na preventívne utlmenie prípadných predčasných kontrakcií maternice. Počas krátkej po zákrokovej hospitalizácie sa dbá aj na pravidlené sledovanie vzniku prípadného zápalu.
Cerkláž sa v prípade bezproblémového priebehu necháva na krčku do 38. týždňa gravidity, kedy sa jednoducho ambulantne odstráni.
V prípade, že sa pôrod začne v období, kedy ešte cerkláž nie je odstránená, pacientka musí v prvom rade informovať personál oddelenia, že má naloženú cerkláž, aby ju mohli ihneď odstrániť a neohroziť tak dieťa.
Cerkláž má v kombinácii s medikamentóznou liečbou veľkú pravdepodobnosť udržať tehotenstvo až do konca.
Samozrejme, ako všetko, ani tento zákrok sa nedá zovšeobecňovať a považovať za všeliek. Sú stavy, kedy ani ona nepomôže.
Na Babywebe tiež nájdete:
Rizikové tehotenstvá
Ochorenia v tehotenstve
Tehotenstvo a zamestnanie