babyweb.sk > Pôrod > Prirodzený pôrod > Chcete dobre porodiť? „Vypnite“ hlavu
Chcete dobre porodiť? „Vypnite“ hlavu
Pôrod je normálna vec. Nie je to choroba. Ak nie sú komplikácie, pre rodiacu ženu je najlepšie, aby ju, pokiaľ je to možné, nikto nerušil. Ako to však zariadiť? Jednoducho. „Stačí“ prítomnosť schopnej pôrodnej asistentky. A potom ešte jedna maličkosť: Nemyslieť.
Najlepšie vraj rodia ženy, ktoré toho o pôrode „veľa nevedia“ alebo sú prípadne všeobecne menej vzdelané, traduje sa. „Vzdelanie a informovanosť, prípadne ich absencia nie sú prekážkou spontánneho a dobrého pôrodu,“ domnieva sa pôrodná asistentka Marie Vnoučková.
„Hlavnú úlohu v tej chvíli zohráva schopnosť vypnúť mozog, presnejšie, jeho mysliacu časť – neokortex. Zo ženy sa pri pôrode musí stať v tom najlepšom zmysle slova primitív,“ pokračuje asistentka.
Múdrosť tela
„Nie je náhoda, že žena, ktorá je do pôrodu, ako sa patrí, ponorená, znižuje svoje vyjadrovacie schopnosti zo súvislých viet na jednotlivé slová a v poslednom štádiu len výkriky či citoslovcia a niekedy má potrebu odložiť aj oblečenie,“ tvrdí asistentka.
„Doslova zvlieka jednu kultúrnu vrstvu za druhou. Aj vysokoškoláčka porodí krásne, keď si verí, presnejšie, keď verí prírodným silám a múdrosti svojho tela. Informovanosť je potrebná na vytvorenie optimálnych podmienok ešte pred pôrodom. Ak však príde k veci, je nutné na seba zabudnúť a pôrodu sa úplne oddať.“
Ide do tuhého
Schopná pôrodná asistentka pomáha zdravej rodičke, aby jej pôrod bol čo najprirodzenejší, najpríjemnejší a najbezpečnejší. Ako to robí? Ctí princípy takzvanej primárnej prevencie. To znamená, že vďaka svojim skúsenostiam a znalostiam o tom, ako má vyzerať normálny pôrod, poskytuje žene porozumenie, podporu a nezasahuje do pôrodného procesu o nič viac, než je nevyhnutné. Je žene oporou a takisto dokáže včas odhadnúť, kedy už ide „do tuhého“ a treba vyhľadať lekársku pomoc.
Najlepšie je nerobiť nič
Pokým to naozaj nie je nutné, dobrá pôrodná asistentka nerobí takmer nič. Len tam pokojne je, úplne pre rodiacu ženu. A v tom je hlavné čaro. Pomáha žene nájsť to správne vnútorné rozpoloženie, vďaka ktorému porodí spontánne sama.
V prípade potreby jej pomáha uľaviť si prirodzenou cestou od bolesti (odporučí inú polohu, sprchu atď.), poskytne útechu, vytvorí emocionálny priestor na prežívanie a rozloženie záťaže. V každom prípade ženu čo najmenej ruší.
Most k lekárovi
Ak treba, funguje ako premostenie medzi ňou a lekárom, prípadne naopak, ako nárazník a prekladateľ „z cudzej reči“ v prípade, že lekár pri podozrení na vážnejšie zdravotné komplikácie potrebuje zasiahnuť.
Prosím, nerušiť!
Pôrod je normálny proces, o ktorý sa z veľkej časti postará príroda. Je však rovnako ako iné telesné a duševné procesy ľahko narušiteľný.
V ľudskej povahe je veci upravovať na „svoj obraz“, „vylepšovať ich“, a pritom by často stačilo, naopak, „vypnúť“ a „nechať to tak“. Bohužiaľ, často hasíme, čo nás nepáli, len preto, že máme strach, „nedá nám to“, sme netrpezliví alebo sa nechávame strhnúť napätou situáciou a začneme veci unáhlene „riešiť“.
Pôrod vyžaduje svoje vlastné tempo, svoj čas, pokoj a ovzdušie dôvery. Nevyžaduje „riešenie“, ale trpezlivosť, uvoľnenie a lásku. Doprajte to svojmu pôrodu. Doprajte to sebe aj svojmu dieťaťu.
Prekvapivo skvelým pomocníkom v „ťažkých chvíľach“ je dobrosrdečný humor a smiech. Pri pôrode to platí takisto, aj keď ste už na konci svojich síl… Smiech človeka uvoľňuje.
Odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o starostlivosti pri normálnom pôrode:
Cieľom starostlivosti je zaistiť dobré zdravie matky a dieťaťa s minimálnou možnou mierou intervencie, ktorá je indikovaná pre bezpečnosť matky a dieťaťa. Tento prístup nevyhnutne vedie k záveru, že pri normálnom pôrode by pre intervenciu do prirodzeného priebehu mal existovať opodstatnený dôvod.
Na Babywebe tiež nájdete:
Ako vybrať pôrodnicu
Ako si pripraviť pôrodný plán
Čaká ma pôrod. Aký bude?
Zdroj: Cesty ke spokojenému porodu, Hnutí za aktivní mateřství, Praha 2009