babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Chudnutie v tehotenstve a jeho príčiny
Chudnutie v tehotenstve a jeho príčiny
Tehotenstvo je pochopiteľne úzko späté s priberaním na hmotnosti. Prítomnosť bábätka v brušku sa totiž na hmotnosti nastávajúcej matky musí zákonite prejaviť. Lenže zatiaľ čo väčšina tehuliek má obavy skôr z nadmerného nárastu hmotnosti, existujú i také, ktoré riešia opačný problém – chudnutie. Čo je teda najčastejšia príčina úbytku hmotnosti v tehotenstve?
Nevoľnosť a vracanie
Množstvo žien sa v prvých troch mesiacoch tehotenstva stretáva s nevoľnosťou. Niekedy sú tieto problémy dokonca také výrazné, že budúcej matke nedovoľujú takmer nič zjesť, prípadne často vracajú okamžite po jedle. V takýchto prípadoch sa môže stať, že žena vôbec na hmotnosti nepriberá alebo sa jej hmotnosť dokonca o niečo zníži.
Napriek tomu však podľa niekoľkých štúdií, kde boli sledované ženy s intenzívnou nevoľnosťou a vracaním v prvom trimestri, by tento stav bábätko nemal ohroziť. Ak vás však vracanie skutočne trápi, zaznamenáte úbytok hmotnosti a máte pochybnosti o svojom zdravotnom stave, je návšteva gynekológa namieste.
Poruchy príjmu potravy
Niektoré nastávajúce matky však v tehotenstve chudnú preto, že sa boja práve prílišného priberania. Často ide o ženy, ktoré predtým trpeli alebo trpia anorexiou či bulímiou a nedokážu sa tejto poruchy zbaviť ani v tehotenstve. V takom prípade však môže byť snaha o nepriberanie či dokonca strata hmotnosti veľmi nebezpečná. Pre nedostatočný prísun dôležitých živín a celkový nízky príjem kalórií môže byť organizmus nastávajúcej matky i bábätka ochudobnený o potrebné cenné látky. Dôsledkom môže byť množstvo zdravotných problémov, nízka pôrodná hmotnosť bábätka alebo dokonca potrat.
Nadváha
Ak má nastávajúca matka priveľkú nadváhu, jej hmotnostný prírastok v tehotenstve by mal byť skôr menší ako u ženy s normálnou hmotnosťou, prípadne „podváhou“. Preto u tehotných žien s obezitou nie je to, že priberajú pomaly a menej, väčšinou problém. Podľa niektorých lekárov môžu niektoré ženy s obezitou dokonca nejaké to kilo zhodiť, bez toho, aby tým bolo ohrozené bábätko. Drastická diéta je, samozrejme, tabu, ale zdravá a vyvážená strava s adekvátnym príjmom kalórií a pohybom je pre zníženie hmotnosti tou správnou cestou.
Vďaka úbytku na hmotnosti môže tehotná žena predísť i prípadným zdravotným komplikáciám, ktoré sa spájajú s nadváhou (napríklad cukrovka, vysoký krvný tlak, preeklampsia). Riadená redukcia hmotnosti by však mala vždy prebiehať pod dohľadom lekára.
Čítajte tiež:
- Čo je dobré piť v tehotenstve?
- Ako na zápchu v tehotenstve
- Starostlivosť o zuby v tehotenstve: Čo je fáma a čo pravda
Chudnutie bez (viditeľnej) príčiny
Medzi tehuľkami sú však i také, ktoré sa nesnažia úmyselne chudnúť, stravujú sa normálne a napriek tomu sa ich hmotnosť znižuje. Aj keď nemusí nevyhnutne ísť o zdravotnú komplikáciu (chudnutie môže byť len dôsledkom zmien, ktoré v tele prebiehajú), konzultácia s ošetrujúcim lekárom je namieste. Ten by napokon úbytok na hmotnosti u budúcej matky mal zaregistrovať pri pravidelných kontrolách a tiež by mal odhaliť možnú príčinu poklesu hmotnosti. Dôvodom náhleho chudnutia môže byť napríklad porucha štítnej žľazy.
Prírastok na hmotnosti však nie je tým jediným a spoľahlivým ukazovateľom zdravého tehotenstva. Ak priberiete len minimálne, ale bábätko sa bude správne vyvíjať a rásť, čo váš gynekológ, samozrejme, zistí pomocou ultrazvuku a ďalších pravidelných vyšetrení, nie je sa čoho obávať. Dôležité je, že ste spokojná a vám i bábätku sa darí.