Materská anorexia: Nebezpečenstvo honby za superpostavou

Patríte medzi nastávajúce matky, ktoré trpia posadnutosťou zostať počas svojho tehotenstva štíhle, a udržiavate si hmotnosť na nízkych hodnotách? Zďaleka v tom nie ste sama. Žien snažiacich sa zachovať svoju postavu je toľko, že tento problém získal aj svoj názov – materská anorexia. A je veľmi nebezpečný.

Páčia sa vám superštíhle celebrity, ktoré majú šťavnaté postavičky už aj mesiac po pôrode? Inšpirujú vás Rachel Zoe (schudla trinásť kilogramov mesiac po narodení svojej dcérky), Victoria Beckham (aj v ôsmom mesiaci vyzerala stále veľmi štíhlo) a ďalšími slávnymi matkami, ktoré sa rozhodli udržať svoju hmotnosť počas tehotenstva na absolútnom minime – a k svojej pôvodnej hmotnosti sa bez problémov vrátili hneď po pôrode? Tak pozor! Niektoré matky sa tak dopracovali až k extrému – k materskej anorexii, novému nebezpečnému trendu súčasnosti.

Katarína, dvadsaťosemročná mamička z Prahy, sa zdôverila, kam ju až jej posadnutosť štíhlosťou zaviedla. Počas tehotenstva začala priberať viac, ako by si želala. Keď pribrala devätnásť kíl, prestala sa cítiť žiaduca. Obrátila sa na odborníkov a po zvyšok svojho tehotenstva drela v posilňovni pod dohľadom osobného trénera. Na konci tehotenstva boli jej brušné svaly také silné, že pri pôrode stálo jej lekára veľké úsilie prerezať sa nimi, aby mohol úspešne urobiť cisársky rez.

Po pôrode sa situácia vôbec nezlepšila. „Bola som posadnutá faktom, že nie som späť na svojej nízkej hmotnosti,“ spomína Katarína. „Každý deň, pri prechádzke so svojím synom, som stretávala štíhle mamičky – ženy, ktoré vyzerali dokonale. A tak som na seba začala klásť šialené nároky.“

Do stredu záujmu sa dostávajú weby, ktoré hlasito propagujú vysoko aktívny životný štýl aj v tehotenstve, ako je napríklad maternityactivewear.com, kde sa predáva športové oblečenie pre tehotné ženy.

„O rok neskôr som sa vrátila k svojej pôvodnej hmotnosti, no moje brucho nikdy nebude vyzerať ako predtým. príbuzní mi neustále opakujú, ako skvelo vyzerám, ale ja ich nepočúvam. Zdá sa mi, že ženy okolo mňa vyzerajú lepšie ako ja,“ hovorí Katarína.

Častým problémom je, že ženy podliehajú tlaku masmédií, a tak sa za každú cenu snažia zostať štíhle aj počas tehotenstva. Také ženy sa boja straty svojho pôvabu, aby o ne partner nestratil záujem. natoľko sa obávajú straty svojho muža, že môžu svoje dieťa začať ignorovať, ba dokonca neznášať – je to ako začarovaný kruh.

Je to vaše zdravie

Kam až sú tieto „materské anorektičky“ schopné zájsť, aby svoju hmotnosť zhodili čo najrýchlejšie? Bryce Gruber, majiteľ NYC webu krásy a štýlu, hovorí: „Poznám ženu, ktorá sa rozhodla úplne prestať s dojčením, len aby si udržala svoj režim spinningu, jogy a behu niekoľko kilometrov cez park. Počul som aj o žene, ktorá po narodení svojho dieťaťa úplne vynechala jedlo a pila len diétne energetické nápoje bez kalórií,“ dodáva Gruber.

Odborníci sa zhodujú, že nie je nutné pohyb počas tehotenstva vypustiť úplne, ale sú tu isté limity. Čím viac sa bruško zväčšuje, tým viac by sa mali obmedzovať aktivity, ktoré ho uvádzajú do pohybu. Tehotná žena by sa mala vyvarovať predovšetkým otrasov a nárazov. Tepová frekvencia by mala byť vždy nižšia ako 140.

Materská anorexia sa v prvom rade môže prejaviť potratom, dehydratáciou, málokrvnosťou, srdcovým ochorením, ale aj depresiami a emocionálnymi problémami, pre ktoré sa následne matka nedokáže o dieťa postarať. Negatívne dôsledky postihnú aj samotný plod. Nízka hmotnosť alebo strata hmotnosti počas tehotenstva zvyšuje pravdepodobnosť nevratných neurologických účinkov na dieťa. Nedostatok kalórií môže viesť k nedostatočnej podpore rastu dieťaťa a predčasnému pôrodu, ktorý je spojený so všetkými rizikami s ním spojenými vrátane infekcie dýchacích ciest a ochorenia pľúc.

Čítajte tiež:

Nájsť rovnováhu

Ste zdesená pri predstave neustáleho naberania kíl počas tehotenstva? Alebo si už vytvárate extrémny cvičebný a diétny plán, ktoré nastolíte ihneď po pôrode? Uvedomte si, že porucha príjmu potravy je veľmi závažná vec rovnako ako kult štíhleho tela za každú cenu!

Nezáleží na tom, ako to vyzerá vo svete slávnych. Ak máte pocit, že prepadáte problému menom materská anorexia, je na čase zájsť za svojím lekárom a porozprávať sa s ním o základoch zdravej prenatálnej telesnej hmotnosti a bezpečnom chudnutí po pôrode.

Ženy by v priebehu tehotenstva mali pribrať medzi jedenástimi až šestnástimi kilami. Ak ste mali pár kíl navyše pred tým, ako ste otehotneli, môže vám lekár určiť menší hmotnostný prírastok. Podľa súčasných pokynov by však tehotné ženy nikdy nemali pribrať menej ako desať kíl – to platí aj pre ženy, ktoré sú obézne.

Ak mate problém nabrať dostatočné množstvo kilogramov, doprajte si každý deň koktail z čerstvého ovocia, jedzte nutrične bohaté potraviny, ako sú avokádo alebo orechy, vyskúšajte aj sušené ovocie. Nevhodné sú naopak surové mäso, ryby a vajcia, môžu totiž obsahovať baktérie, ktoré by poškodili plod. Uškodiť môžu aj plesňové syry.

Ak priamo vy alebo niekto vo vašom okolí bojujete s materskou anorexiou, je nevyhnutné začať riešiť tento problém včas. Ak budete chcieť, váš lekár vás oboznámi s rôznymi podpornými skupinami, nutričnými špecialistami a terapeutmi – ľuďmi a expertmi, ktorí vám môžu pomôcť vidieť dôležitejšie veci, ako je vaša konfekčná veľkosť – zdravý a šťastný život nastávajúcej matky.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist