Posadnutosť zdravým životným štýlom sa volá ortorexia

Môže zdravý životný štýl škodiť? Môže. Ak to preženiete. No zatiaľ čo o anorexii, bulímii a iných poruchách príjmu potravy boli popísané celé stohy papiera a internetových stránok, o ortorexii toho veľa nenájdete a pritom môže byť rovnako nebezpečná ako jej známejšia „kolegyňa“.

Začiatok 80. rokov minulého storočia, keď sa začal presadzovať kult štíhleho tela v spojení so zdravým životným štýlom, je i časom, keď bola ortorexia zaznamenaná prvý raz. Napriek tomu, že nie je taká všeobecne známa ako už spomínaná anorexia, je minimálne rovnako nebezpečná. Najohrozenejší sú vzdelaní ľudia.

Popredná svetová dietologička Alice Angermanová upozorňuje, že sa zdravý životný štýl stáva celosvetovým fenoménom, ľudia sú zahltení informáciami, ktoré nevedia triediť: „Touto poruchou bývajú najviac postihnutí ľudia s vyšším vzdelaním, ktorí majú dobrý prístup k informáciám predovšetkým z internetu, ale aj z iných zdrojov.“

U nás sa s ortorexiou stretol už každý štvrtý človek. Aj tu sú najviac ohrození vzdelaní ľudia, muži i ženy, vo vekovom rozmedzí 30-40 rokov, ktorí majú stabilné zamestnanie a sú vo svojom živote relatívne úspešní.

Špecialistka na výživu Jarmila Mandžuková k tomu dodáva: „Postihnutá osoba vrátane najbližšieho okolia považuje prejavy choroby „len“ za dodržiavanie zásad zdravej výživy. U mnohých postihnutých doslova posadnutých zdravou stravou choroba nepozorovane vygraduje a chorý sa už následne nezaobíde bez lekárskej pomoci.“

Novinári tiež niekoľkokrát upozorňovali na prehnane zdravý životný štýl Julie Roberts i ďalších celebrít, ktoré napodobňuje čoraz viac prevažne mladých ľudí.

Ortorexia v praxi = otročina

Pani Alena bola nadšenou konzumentkou článkov a rád, ako zdravo žiť.
Celý život sa snažila vyhýbať všeobecne nezdravým potravinám, ale s pribúdajúcimi rokmi ju problematika zdravého žitia zaujímala viac a viac: „Začalo sa to nevinným nakupovaním biopotravín, postupne som zo svojho jedálneho lístka vyradila všetky ostatné jedlá. Vyžadovalo si to disciplínu a bolo to aj finančne náročné, lenže čo by som pre svoje zdravie neurobila?“

Pani Alena neskončila pri bioovocí, jej posadnutosť ju dohnala k tomu, že kontrolovala zloženie biopotravín, starostlivo žuvala každý hlt najmenej stokrát, kým ho prehltla, neustále sledovala nové trendy, ktorým podriaďovala svoj život. Spočiatku jej to vyhovovalo, vyzerala a cítila sa dobre, okolie ju obdivovalo. Obdiv však čoskoro vystriedali začudované pohľady a spoločenská izolácia.

Kamarátka pani Aleny to vysvetľuje takto: „Keď ku mne prišla na návštevu, vždy si priniesla svoje vlastné občerstvenie. Snažila som sa jej vyjsť v ústrety a v deň jej návštevy som nakúpila bioovocie a pripravila som ovocný šalát. Tešila som sa, že Alenu poteším a ukážem sa ako pozorná hostiteľka.“ Aké však bolo jej sklamanie, keď sa pani Alena odmietla ovocnej misy čo i len dotknúť, pretože svojej priateľke neverila, že potraviny sú skutočne bio. Nasledovala hysterická scéna, keď pani Alena kamarátku obvinila, že jej namiesto biojablka podstrčila obyčajné, čo podľa jej utkvelej predstavy mohlo spôsobiť pomaly otravu.

Na Babywebe tiež nájdete:

Prečo kupujete biopotraviny?
Alergie – dá sa im predísť?
Mäso v jedálničku detí – áno či nie?

A záver?

Pani Alena si ešte niekoľko mesiacov stála za svojím presvedčením, kým si bola ochotná priznať, že sa je správanie výrazne zmenilo, a vyhľadala odbornú pomoc. K lekárovi prišla v štádiu, ktorý už hraničil s paranojou. Nestačilo jej prečítať si zloženie biopotravín, zožierala a trápila sa podozrením, že deklarované zložky jedlo neobsahuje.

Vyhrabala z koša prázdne vrecko, len aby si znovu prečítala zloženie a uistila sa, že potravina neobsahovala žiadnu chémiu, že bola výhradne prírodného charakteru. Keď sa upokojila, že nič neprehliadla, podľahla zas panike, že ju podviedol predajca a ona zjedla obyčajné potraviny.

Pani Alena nedokázala zjesť nič, čo nebolo zdravé, lenže zároveň nedokázala ani veriť, že to, čo je zdravé, zdravé skutočne je. Keď vyhľadala odbornú pomoc a dozvedela sa svoju diagnózu, s prekvapením zistila, že trpí poruchou príjmu potravy alebo ortorexiou, ochorením, o ktorého existencii dovtedy nemala ani potuchy.

Máte podozrenie, že možno nejakou formou ortorexie trpíte? Urobte si jednoduchý Bratmanov test a získajte istotu:
• Plánujete svoj jedálny lístok niekoľko dní dopredu?
• Premýšľate tri hodiny a viac denne nad diétou?
• Ste na seba čoraz prísnejší?
• Znížila sa kvalita vášho osobného života na úkor dodržiavania zdravého životného štýlu?
• Uprednostníte vždy nutričné kalórie pred chuťou jedla?
• Zvýšila sa vaša sebaúcta k vlastnej osobe, pretože žijete zdravšie?
• Máte pocit viny, keď porušíte diétu?
• Zmizli z vášho jedálneho lístka nekompromisne všetky vaše obľúbené pokrmy?
• Spôsobuje vaša diéta ťažkosti pri stretávaní sa s priateľmi, s rodinou alebo pri stravovaní mimo domova?
• Cítite uspokojenie, keď sa zdravo stravujete?

Ak ste odpovedali kladne na tri až päť otázok, znamená to, že by ste mali v súvislosti so zdravým životným štýlom zvoľniť. Čím viac kladných odpovedí, tým väčšie sú vaše sklony k ortorexii a mali by ste vyhľadať pomoc odborníka. Ak ste odpovedali kladne dokonca na všetky otázky, nachádzate sa v pokročilom štádiu tohto ochorenia.


 

Zdroj: Žijemenaplno.cz, Irena Ševelová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist