babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Ako na zápchu v tehotenstve
Ako na zápchu v tehotenstve
Problém, ktorému sa asi nevyhnete a ktorý vás čaká počas celého tehotenstva, je zápcha. Trpí ňou približne polovica tehotných žien a často býva príčinou vzniku alebo zhoršenia hemoroidov. Prečo dochádza k zápche?
Hormóny, ktoré sa v tehotenstve v tele matky vytvárajú a ktoré majú za úlohu uvoľniť svalstvo maternice, uvoľňujú tiež svalstvo čriev a tým ich pohyb spomaľujú. Spomaleným pohybom sa zo stravy vstrebáva viac vody a stolica je preto hustejšia ako obyčajne. Rastúca maternica navyše stláča črevá a konečník a aj tým sa vyprázdňovanie spomaľuje.
Zamerané na jedálny lístok:
- Pravidelná denná konzumácia potravín so zvýšeným obsahom vlákniny zaisťuje stolicu 1 až 2 razy denne, je teda vynikajúcou prevenciou v boji proti zápche. Najbohatšími zdrojmi vlákniny sú ovocie a zelenina, celozrnné potraviny, nelúpaná ryža, pohánka, ovos, orechy a semienka. Bohatým zdrojom vlákniny sú strukoviny, ktoré niekedy v našej strave zanedbávame.
- Zelenina, hlavne rajčiny a uhorky, majú mierny preháňací účinok a zlepšujú peristaltiku čriev. V jedálnom lístku by nemali chýbať osviežujúce zeleninové šaláty.
- Proti zápche pôsobí aj kyslá kapusta. Preháňací účinok má šťava z kyslej kapusty alebo nálev z kyslých uhoriek.
- Jablká pri zápche „riedia“ stolicu, podporujú peristaltiku čriev a rýchlejšie vylučovanie nestrávených zvyškov potravy. Dve jablká denne, najlepšie nelúpané, sú proti zápche veľmi účinné.
- Hrozno je dobrý prírodný prostriedok s preháňacím účinkom. Pri chronickej zápche sa odporúča užívať denne aspoň 200 g hrozna. Pred konzumáciou je dobré hrozno opláchnuť vo vodnom kúpeli s prostriedkom Vegiwash (dostať kúpiť v predajniach zdravej výživy), ktorý pomáha odstrániť pesticídy, parafíny a nečistoty.
- Trávenie podporia a zápchu pomáhajú odstrániť aj ďalšie druhy ovocia – čerešne, jahody, marhule, pomaranče a borievky. Účinný je aj melón.
- Figy sa považujú za jeden z najlepších prirodzených preháňacích prostriedkov. Lisované alebo sušené plody je najlepšie užívať ráno nalačno, môžeme ich aj cez noc namočiť do vody. Podobný účinok majú aj datle.
- Doma pripravené pečivo a múčniky s obsahom aspoň 50 % celozrnnej múky vás tiež dokážu ochrániť pred zápchou.
Na Babywebe tiež nájdete:
Jedlo ako liek
Ste smädní? Nezabúdajte na pitný režim
Ťažkosti v tehotenstve
Ranné tipy:
- Ranný nápoj či jedlo sú pre črevá signálmi na začatie práce. Ráno je dobré nalačno vypiť vlažný harmančekový či mätový čaj alebo hrnček kefíru. Prácu našich čriev stimuluje aj nalačno vypitý pohár teplej vody so šťavou z polovice citróna alebo s lyžicou jablčného octu. Podľa chuti môžeme pridať lyžičku medu.
- Stáročná skúsenosť učí, že výborným liekom proti zápche sú slivky. Skúste ráno na lačný žalúdok jesť sušené slivky, ktoré ste si pripravili opláchnutím a namočením vo vode cez noc. Rovnako pôsobí slivkový kompót.
- Zdravé raňajky pripravíme z jogurtu so živými kultúrami, najlepšie z nízkotučného, do ktorého pridáme lyžicu ovsených vločiek a lyžicu ľanových semienok. Je výživný a ochráni pred zápchou.
Dôležitý je pohyb, čítajte aj:
Aké športy sú vhodné v tehotenstve
A ešte niečo navyše:
- Je dôležité dbať na pitný režim. Tehotná žena by mala denne vypiť minimálne 1,5 litra tekutín. Ešte lepšie sú 2 litre, hodne však záleží aj na jedálnom lístku. Ale pozor, kakao, čierna káva a čierny čaj zápchu podporujú.
- Výborný je aj odvar z ľanových semienok – 5 minút varíme 1 lyžicu semienok v pollitri vody a scedíme. Nápoj je vynikajúci liek na črevá, odstraňuje zápchu, zabraňuje vzniku kvasných a hnilobných procesov a podporuje činnosť črevnej mikroflóry.
- Vhodné sú aj niektoré prostriedky vyrobené z prírodnej vlákniny, napríklad indické psyllium.
- Denne zjedzte lyžičku melasy.
- Jedzte pomaly, dôkladne žuvajte a často prehĺtajte. Čím lepšie sa strava spracuje v ústach a v žalúdku, tým ľahšie potom črevá pracujú.
- Nezabúdajte na pohyb. Nie je potrebné preháňať to s pohybom, stačí chodiť na prechádzky alebo cvičiť niektoré jednoduché cviky napríklad z jogy.
15.5.2015 12:12| autor: Jarmila Mandžuková