babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Depresia pred pôrodom – tichá hrozba
Depresia pred pôrodom – tichá hrozba
Čas radostného očakávania, tak väčšina z nás vníma tehotenstvo. Áno, žena má nárok posťažovať sa, že je unavená, alebo na nevoľnosti, ale povedať, že je nešťastná a zúfalá? To nie! A tak sa tehotné často trápia a skrývajú pred okolím skutočné pocity, ktoré, ak sa neliečia, môžu ovplyvniť nielen matku, ale aj jej dieťa. A pritom sa depresia v tehotenstve týka až 20 % žien v očakávaní.
Štatistiky sa v prípade predpôrodných depresií nezhodujú. Uvádza sa, že depresia postihuje sedem až dvadsať percent tehotných žien. Podobne je na tom aj popôrodná depresia. Termín popôrodná depresia sa v posledných rokoch hojne skloňoval. Dnešné výskumy však ukázali, že tento stav má svoje korene už v období tehotenstva, o ktorom sa až toľko nehovorí.
To je tiež dôvod, pre ktorý bývajú závažnejšie prípady ťažšie identifikovateľné. Príznaky sa prejavujú postupne, ženy si jednoducho myslia, že sú unavené, priberajú na hmotnosti alebo nimi lomcujú hormóny. Je však dôležité rozpoznať depresiu včas. Bez liečby sa totiž stupňuje.
Uvádza sa, že až 40 percent žien, ktoré trápi depresia v období tehotenstva, bojuje aj s popôrodnou depresiou, a to najmä v prípadoch, keď sa nezačne s liečbou v priebehu tehotenstva.
Rizikové faktory
Niektoré faktory spustia chmúrne nálady len u určitého typu žien, predpôrodná depresia však môže postihnúť každú z nás. Nedá sa totiž povedať, že by depresia postihovala len niektoré ženy, ktoré majú spoločné črty.
Nasledujúce faktory môžu prispieť k pocitom úzkosti, smútku a depresie v priebehu tehotenstva:
- problémy s otehotnením,
- nechcené tehotenstvo,
- pochybnosti o svojej schopnosti postarať sa o dieťa,
- nedostatočná podpora zo strany partnera, rodičov či priateľov,
- anamnéza depresie v rodine,
- nízke sebavedomie, pocit zneužitia,
- predchádzajúci potrat či narodenie mŕtveho dieťaťa.
Na čo si dať pozor
Tehotné ženy sú pod častým dohľadom lekárov, ktorí pozorne sledujú ich zdravotný stav. Ide teda o správny čas, keď by lekári a pôrodné asistentky mali začať pátrať po príznakoch predpôrodnej depresie. Čím skôr sa depresia odhalí, tým lepšie.
So zvláštnym dôrazom treba vnímať:
- pretrvávajúci pocit strachu,
- úzkosť, pocit ochromenia, obavy, že sa žena nebude schopná vyrovnať s príchodom nového života,
- pocit beznádeje,
- neschopnosť užívať si tehotenstvo,
- výrazné zmeny v chuti do jedla a spánku,
- únava,
- nedostatok motivácie,
- nekontrolovateľná plačlivosť.
Stop pochmúrnym náladám!
V súčasnosti je výskyt depresie verejne známy a existuje veľké množstvo spôsobov, ako si s nimi poradiť. Tie sa pohybujú od jednoduchých opatrení, ako je starostlivosť o seba samu, až po lieky, ktoré lekár predpíše v prípade ťažkej depresie. Lekári tiež uvádzajú, že správna medikácia nemá na nenarodené dieťa žiadny vplyv.
Nie vždy však musí dôjsť na antidepresíva, v niektorých prípadoch stačí zmena životného štýlu. Ako na to?
Čítajte tiež:
- Pomôžte partnerke zbaviť sa strachu z pôrodu
- Ako si pripraviť pôrodný plán
- Chcem byť s partnerkou pri pôrode
Jedzte pravidelne menšie porcie jedla, ktoré vám pomôžu stabilizovať hladinu cukru v krvi a zvýšia vašu energiu. Nálada sa tak začne pohybovať v pozitívnych hodnotách. Vyvarujte sa diétnych potravín a diétnych nealkoholických nápojov, ktoré môžu blokovať tvorbu sérotonínu, hormónu, ktorý hrá vo vašom šťastí kľúčovú rolu.
Vyhýbajte sa aj potravinám s vysokým obsahom tuku a kofeínu.
Vyskúšajte niečo nové, napríklad akupunktúru či akupresúru. Relaxujte, doprajte si masáž, zájdite si na hodinu jogy, nájdite si čas len pre seba. Dobrú náladu vám navodí aj malá prechádzka. Usmievajte sa. Nezabúdajte na podporu svojich najbližších. Nemusíte pred nimi skrývať svoje pocity, využite ich oporu a pomocnú ruku. Budete sa cítiť lepšie pri pomyslení, že nie ste na všetko sama.
Ak máte pocit, že sa rútite do temných končín depresie, neváhajte a požiadajte o radu svojho lekára.
Pomoc z rúk profesionálov
Keď sa obrátite na odborníkov, možno sa stretnete s učením kognitívnej behaviorálnej terapie, ktorá vám pomôže zmeniť negatívne vzorce v myslení. Možnosťou sú skupinové sedenia, kde vás podporia nielen psychológovia a psychiatri, ale aj ostatné ženy, ktoré sa ocitli v podobnej situácii.
Niektorí profesionáli nedajú dopustiť na alternatívne metódy. Naučia vás rôzne relaxačné či meditačné techniky, po ktorých sa budete cítiť ako znovuzrodená.