Pomôžte partnerke zbaviť sa strachu z pôrodu

Ak očakávate v blízkej budúcnosti narodenie potomka, iste ste už začali premýšľať nad pôrodom. Vaša partnerka sa naň síce celé tehotenstvo intenzívne pripravuje, ale to nič nemení na tom, že sa pôrodu prirodzene obáva. Práve teraz by ste jej preto mali byť oporou a pomôcť jej s jej obavami.

Počas tehotenstva a najmä v prípade, že sa vaša partnerka veľmi bojí pôrodu, je dôležité, aby cítila vašu podporu a mala pocit, že v tejto situácii nie je sama. Áno, rodiť bude ona, ale čím lepšie bude pôrod zvládať psychicky, tým ľahšie to pôjde.

Prečo sa nemá partnerka príliš báť?

Ženské telo sa množstvom fyziologických zmien pripravuje na stresovú situáciu počas celého tehotenstva. Pôrodné činnosti, dĺžka pôrodu, ale aj náhle príhody predstavujú fyzickú aj psychickú záťaž, ktorá vyvoláva v organizme ženy stresovú reakciu. Počas tohto procesu sa v tele zvýši hladina hormónov katecholamínov, najmä kortizolu. Jeho hladina v krvi dosahuje maximálnu hodnotu práve pri pôrode.

Organizmus ženy je teda na určitú dávku strachu prispôsobený. Ak je však strach príliš veľký, môže priebeh pôrodu negatívne ovplyvniť. Ak rodička neovláda svoj strach, môže pôrodný proces veľmi skomplikovať. Vysoká hladina kortizolu môže pri stresovej situácii počas pôrodu spôsobiť poruchu činnosti maternice a zníženie prietoku krvi placentou. To vedie k nedostatočnému zásobovaniu plodu kyslíkom.

Na Babywebe tiež nájdete:

Chcem byť s partnerkou pri pôrode
Ako si pripraviť pôrodný plán

Ako jej môžem pomôcť?

Ak viete, že má vaša partnerka z pôrodu naozaj veľký strach, mali by ste ju čo najviac podporovať.

Hovorte s partnerkou o jej pocitoch a obavách
Partnerke môžete pomôcť tým, že s ňou budete o jej obavách a strachu súvisiacich s pôrodom opakovane hovoriť. Pýtajte sa, prejavujte záujem, preberajte s ňou to, čo ju čaká. Partnerka tak pocíti, že v tehotenstve a pri pôrode nie je sama, že s ňou všetko prežívate.

Nezľahčujte jej strach
Vety typu: „Prosím ťa, Zuza od vedľa porodila a nič jej nie je,“ rodičke nepomôžu. Naopak, môže sa pred vami uzavrieť a s ďalšími obavami sa s vami deliť nebude. Uvedomte si, že pôrod je jednou z najväčších udalostí v živote ženy a venujte mu preto takú mieru pozornosti, akú si zaslúži.

Sprevádzajte ju na prípravné predpôrodné kurzy
Ak vaša partnerka prejaví záujem zúčastniť sa na prípravných kurzoch alebo navštíviť pôrodnicu a prezrieť si pôrodnú sálu, urobte si čas a sprevádzajte ju. Nie je to len pre dobrý pocit partnerky. Aktívna príprava na pôrod pomôže aj vám, a to najmä vtedy, ak chcete byť jeho priamym účastníkom.

Buďte pri pôrode
V prípade, že si partnerka želá pri pôrode vašu účasť, rozhodne sa na ňom zúčastnite. Počas tejto významnej udalosti bude pre ňu vaša prítomnosť veľkou podporou.

V krajnej situácii vyhľadajte psychologickú pomoc
Ak sa vám bude zdať, že strach vašej partnerky z pôrodu výrazne negatívne ovplyvňuje jej fyzický alebo psychický stav počas tehotenstva, skúste jej ponúknuť možnosť odbornej psychologickej pomoci alebo sa obrátiť na pôrodnú asistentku či dulu.

21.5.2015 12:53| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist