Chystáme výbavičku

Bruško je väčšie a väčšie a vás už to chytá…Čo budeme potrebovať, čo je pre naše očakávané bábo zbytočné a čo musím zohnať vopred?

shutterstock_2115089237-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Skoro každá budúce mamina to najmä ku koncu tehotenstva pozná – „syndróm hniezdenia“ – premiestňuje nábytky, maľuje izbu a nakupuje výbavičku. Všetko musí byť perfektné, veď drobec už čochvíľa „zaklope na dvere“.
Mamičky a hlavne prvorodičky často nakúpia aj veci, ktoré vôbec potrebovať nebudú a niečom užitočné im zas naopak unikne…

Ak sa nechcete popáliť, podávame vám pomocnú ruku a pomôžeme vám zorientovať sa na preplnenom trhu produktov pre bábätko.

Handry, handry, handričky

Oblečenia pre bábätká je naozaj nepreberné množstvo. Samozrejme, že bábätko nemôže chodiť nahé, ale striedmosť je naozaj na mieste.
Rodina, kamaráti a známi vám isto pri návšteve nejaké oblečenie pre bábo prinesú ako darček.

Tu je základný zoznam vecí pre novorodenca, ktorý by vám nemal chýbať. Ak neodoláte a chcete nakupovať vo veľkom, kupujte väčšie veľkosti – od č. 62. bábätko totiž rýchlo rastie.

Veľkosť 56:

  • 6ks body
  • 5ks dupačky
  • 3 čiapočky (dve bavlnené a jednu teplejšiu v zimných mesiacoch)
  • 2ks teplých svetríkov / mikín
  • teplé ponožky, rukavičky
  • v zime teplý overál na von
  • 8ks bavlnených plienok – hodia sa na odgrgávanie i kojenie
  • 2ks bavlnenych uterákov alebo veľkých bavlnených plienok
  • Fusak do kočíka v zimných mesiacoch, inak postačí deka

Kočík a autosedačka

Téme kočíkov sme sa podrobne venovali v našom článku.

Novorodenec bude pre cestu autom potrebovať autosedačku tzv. vajíčko, ktoré bude používať asi 9 mesiacov a dlhšie, závisí od veľkosti bábätka. Ak budete autom cestovať denne, odporúčame kúpiť autosedačku spolu s kočíkom.

Takáto autosedačka sa dá nasadiť na konštrukciu kočíka, na rýchle nákupy, či k lekárovi nebudete vôbec potrebovať hlbokú vaničku.

K autosedačkám je možné dokúpiť tzv. isofix – akási základňa pre autosedačku. Zjednoduší vám manipuláciu s autosedačkou, keďže ju nebudete musieť zakaždým pripútavať bezpečnostným pásom a navyše je takéto uchytenie autosedačky bezpečnejšie.

Odporúčame kúpiť hlavne vtedy, ak cestujete autom často.

Ak čakáte zimné bábätko, zíde sa vám aj teplá zavinovačka určená do autosedačky. Použiť sa dá aj fusak, ktorý má diery na popruhy. Najlacnejším riešením je fleecová deka, ktorú si sami prestrihnete na potrebnom mieste.

Čítajte tiež:

Postieľka a veci naokolo

Každé bábätko potrebuje svoje nočné útočisko. Kúpe postieľky sa preto nevyhnete. Niektoré mamičky kupujú aj košík, či kolísku. Tie sú však len akousi nadstavbou, bábätko tam už po 4 mesiacoch nemusíte zmestiť.

Ochranné hniezdo do postieľky spĺňa dekoračnú funkciu, čiastočne chráni novorodenca pred prievanom a v neskoršom veku zabraňuje aj jeho búchaniu o mrežu, či vopchaniu nožičky medzi ne. Ak ho však nekúpite, nič katastrofálne sa nestane.

Baldachýn nad postieľku má jedinú, a to estetickú funkciu. Pôvodne mal slúžiť k tlmeniu svetla, ale väčšina predávaných baldachýnov je len dekoračná.

Kolotoč nad postieľku je vec, bez ktorej sa isto zaobídete. Ak po ňom ale túžite, môžete ho dať ako tip na darček rodine či kolegom v práci.

Spací vak, či paplónik?

Rozhodnutie je na vás, ale urobte ho hneď na začiatku a podľa toho kúpte paplónik alebo spací vak.

Myslite na to, že ak sa váš drobec naučí spať pod perinkou, na spací vak ho už nepreučíte.

Plachtu na postieľku a nepremokavú podložku kúpte tak či tak.

Monitor dychu

Na trhu sú dva základné typy:

  • Jeden, čo sa dáva pod matrac a je potrebné ho vypnúť vždy, keď dieťatko z postieľky vyberiete, inak začne pípať.
  • Druhý, ktorý sa dáva bábätku priamo na plienku.

Ak patríte medzi bojazlivé mamičky, ktoré sa každú chvíľu budia a pozorujú svoje novorodeniatko, či dýcha, tak si ho radšej kúpte. Je totiž dôležité, aby ste boli oddýchnutá a v psychickej pohode.

Nosiče, kolokanky a šatky

Bábätkám je najlepšie pri ich maminke už od narodenia. Aj preto odporúčame zadovážiť si „nosítko“.

Hračky

Vaše drobčiatko hračky naozaj nepotrebuje. Kým bude vnímať okolitý svet, isto nejaké dostane ako darčeky :o)
A ak nie, máte dosť času kúpiť ich aj neskôr.

  • Druhú časť, čo budete potrebovať pre váš poklad, nájdete na baby-webe o týždeň.

Kozmetika

To, že menej je niekedy viac, platí v tomto prípade dvojnásobne. Zdravé bábätko veľa kozmetiky nepotrebuje. Ak sa vyskytnú nejaké problémy ako vyrážky, šupinky vo vlasoch, zapálené očká či plienková dermatitída, budete tento problém riešiť s vašou detskou lekárkou a nemusíte naň byť pripravení dopredu zásobou mastičiek a krémov, ktoré možno vôbec nepoužijete. Napriek tomu je niekoľko vecí, ktoré sa vám zídu.

  • Bórová voda / lieh – používa sa na dezinfekciu pupčeka, no každá detská lekárka preferuje jedno alebo druhé.
  • Olivový olej – jednoducho s ním utriete mastné nánosy pod krkom a v iných záhyboch tela.
  • Gázové štvorčeky – Majú všestranné použitie, na dezinfekciu pupčeka, vytretie ušiek, či vyčistenie záhybov bábätka.
  • Mydlo na vlasy a telo – Vyberte hypoalergénne, eliminujete tým možnosť vzniku alergickej reakcie.
  • Detský zásyp na zadoček – je to to najjednoduchšie a najprírodnejšie čo môžete na zadoček bábätka dať. Kúpte si aj účinný krém, ale používajte ho až vtedy, keď obyčajný zásyp nebude stačiť. Ak by ste totiž účinné krémy používali preventívne, pokožka si na nich navykne a v prípade problémov nebudete mať po čom siahnuť.
  • Plienky a vlhčené obrúsky – nerobte si veľké zásoby. Váš drobec totiž môže mať alergiu na niektoré z nich a vy budete nútení zmeniť značku.
  • Manikúrové nožnice s tupým koncom, kliešte na nechty, hrebeň, teplomer a odsávačka soplíkov (najlepšie na vysávač) – to sú veci, ktoré budete taktiež potrebovať.
  • Paralen 100 čapíky – je dobré mať ich doma, aby ste v prípade potreby mali čím zraziť chorému drobcovi teplotu.

Polohovateľné kresielko

Je to určitá nadstavba základnej výbavičky, ale môže dobre poslúžiť. Odporúčame hlavne, ak sú v domácnosti iné deti alebo máte veľký dom. Bábätko, aj spiace, dokážete nerušene premiestniť tam, kam potrebujete.

Vysielačky

Ak bývate v malom byte, nemusíte sa báť, že by ste bábätko nepočuli. Zídu sa vám ale v prípade veľkého, hlavne poschodového domu, kde by ste naozaj nemuseli vášho plačúceho drobca začuť. To isté platí, ak plánujete bábätko nechať spať v kočíku na záhrade, či terase.

Fľašky, sterilizátory, cumlíky a odsávačky

  • sterilizátor – ten si dopredu skutočne nekupujte. Ak by sa stalo, že budete potrebovať nakŕmiť vaše bábätko z fľašky, tá sa dá predsa aj vyvariť. Kúpiť ho môžete kedykoľvek neskôr, ak si budete istí, že sa bez neho nezaobídete.
  • fľašky – ak budete plne dojčiť, žiadnu fľašku potrebovať nebudete a ani si ju dopredu kupovať nemusíte. Kúpiť ich viete vo dne v noci, či už v lekárni alebo hypermarkete.
  • cumlíky – sú takisto nepriateľmi dojčenia. Môžete si kúpiť jeden do zálohy, ale je to naozaj zbytočné.
  • odsávačka – tu sa názory odborníkov rôznia. Jedni to považujú za zbytočnosť a druhí za dobrého pomocníka. Ako prevencia proti zápalu prsníka sa odporúča raz denne po dojčení vytiahnu prebytočné mlieko z prsníka odsávačkou.

Problém ale je, že umelo tak zvýšite dopyt po mlieku. Dnešné mamičky si však rady urobia zásobu zmrazeného materského mlieka pre prípad núdze. Odsávačka vám pomôže aj pri nedostatku materského mlieka a iných problémoch. Odporúčame počkať do pôrodu a rozhodnúť sa pre jej kúpu až potom.

Prebaľovací pult

Je to luxus pre vaše kríže. 🙂 Nepotrebujete však prebaľovací pult ako kus nábytku. Dobre vám poslúži aj miesto na práčke, či na inom vyvýšenom mieste. Ideálne umiestené v kúpeľni, aby ste mohli bábätko umyť pod tečúcou vodou.

Vedierko verzus vanička

Kúpanie detí vo vedierku je trend, ktorý k nám prichádza zo zahraničia. Je dobré si ale uvedomiť, že do vedierka sa zmestia len malé bábätka a kúpe vaničky sa tak, či onak nevyhnete. Preto ak nechcete utrácať, kúpte si rovno čo najväčšiu detskú vaničku.

Vankúš na dojčenie

Mnohé mamičky si ho kúpia už v tehotenstve a nevedia si ho vynachváliť, ako ich nič netlačí počas spánku. Iné ho považujú za zbytočnosť, ktorá sa im povaľuje po byte a nevedia, kam ju upratať.

Pravda je taká, že tento vankúš využijete hlavne v prvých mesiacoch, keď je bábätko menšie a vy si ho vypodložíte. Rovnakú službu vám spravia aj obyčajné vankúše, keď si ich správne vyformujete. Otázka teda stojí, či chcete do seba investovať.

Snáď vás tento rozsiahly zoznam neodstrašil, ale naopak pomohol utvoriť si názor na obsah detskej výbavičky.

11.9.2024 5:38| autor: Eva Ondrášeková | zdroj: Redakcia Babyweb.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist