„Cisár“ vládne svetu

Svetová zdravotnícka organizácia bije na poplach. Tento rok prvý raz vydala odporúčanie, že k cisárskemu rezu majú lekári pristúpiť len v prípadoch „nevyhnutných z lekárskeho hľadiska“. Dokonca sa hovorí o celosvetovej „epidémii cisárskych rezov“. Napriek tomu je tento zákrok vnímaný v rôznych krajinách inak.

Kto by čakal, že kráľovstvom cisárskych rezov sú vyspelé krajiny, hlboko by sa mýlil. Tie už majú svoj zenit za sebou a vo viacerých z nich nastupuje renesancia prirodzených pôrodov. Zatiaľ čo v Európe prichádza na svet cisárskym rezom 23 % detí, napríklad v Brazílii je to až 50 %. Skutočný boom tejto praktiky však zaznamenala Čína.

Svokra vyberie šťastný deň

Moja svokra je poverčivá, a tak chce dieťaťu vybrať ten najlepší dátum narodenia,“ vysvetľuje jedna budúca čínska matka. Argument, s ktorým sa u nás často nestretávame, v Číne hrá bežne svoju rolu. Častejšie uvádzaný dôvod, prečo sa viac ako 40 % miestnych žien rozhodne pre tento spôsob pôrodu, je prostý: „Rodia sa tak všetky.“ No nie tak dlho, až od 90. rokov minulého storočia, keď sa v Číne zmenil zdravotnícky systém, ktorý sa stal omnoho liberálnejším. A naštartoval nové pomery aj v čínskych pôrodniciach, kde počet cisárskych rezov začal raketovo narastať. Jedno sa však nezmenilo: politika jedného dieťaťa urobila z tehotenstva politickú záležitosť a z očakávaného potomka rodinný poklad, ktorý si zaslúži len to najlepšie.

Strach z rizika vedie k prehnanej opatrnosti

Tehotenstvo je v Číne záležitosťou širšej rodiny. Všetci sa obávajú prípadných komplikácií. Čínske tehotné ženy sa chránia po svojom. Odvrhnú potravinové doplnky a namiesto toho hltajú rôzne nechutné odvary, odstrihnú sa od akejkoľvek fyzickej aktivity, nosia špeciálny trikot, ktorý má chrániť ich brucho pred škodlivým žiarením mobilných telefónov a navliekajú sa do ohavných hrubých nohavíc s trakmi zdobených plyšovými medvedíkmi, ktorých úlohou je pôsobiť pozitívne na plod v maternici. „Politika jedného dieťaťa núti ľudí k tomu, aby čo najmenej riskovali,“ vysvetľuje Masoud Afnan, primár jednej pekinskej pôrodnice. A snaží sa nastávajúcim rodičom vysvetliť, že nie je pravda to, čo sa traduje, teda že cisársky rez predstavuje pre matku a dieťa nebezpečenstvo. Väčšinou je to však márne.

Financie i tu hrajú rolu

Vo veľkých čínskych mestách zaplatí budúca matka za pôrod cisárskym rezom až 1 000 dolárov, viac ako dvojnásobne v porovnaní s prirodzeným pôrodom. Pre nemocnice je to významný príjem, preto sa cisárskym rezom nebránia. Naopak. Nútia do nich aj ženy, ktoré sa rozhodli pre prirodzený pôrod. Lekári sa ich často snažia presvedčiť tým, že majú oveľa lepšiu stravu ako ich matky, a tak ich dieťa bude mať veľkú hmotnosť a prirodzený pôrod neprichádza do úvahy. Navyše sa čínske ženy nemusia obávať komplikácií, ktoré by ich po cisárskom reze prípadne čakali pri druhom dieťati. To im štát nepovolí. Napriek tomu sa v poslednom čase predovšetkým medzi čínskou mestskou elitou rozmáha tendencia k prirodzeným pôrodom a ženy si vyberajú pôrodnice, ktoré nepraktizujú cisárske rezy ako na bežiacom páse.

Čítajte tiež:

Nejde len o voľné víkendy

Lekári majú cisárske rezy radi, pretože si môžu všetko pekne naplánovať a spraviť si voľný víkend. Aj takýto názor sa objavuje v Európe. Nie sú však zriedkavé prípady, keď ženy prehovárajú gynekológa, že chcú rodiť touto cestou, pretože sa im to zdá komfortnejšie, nemusia mať strach z bolesti pri pôrode a z prípadných dosahov na ich následný sexuálny život i z hrozby inkontinencie. Neuvedomujú si prípadné riziká operácie: infekcie, krvácanie, zápal žíl, pľúcna embólia. Ide predsa o chirurgický zákrok. Ani pre dieťa nie je cisársky rez úplne neškodný, je tu vyššia pravdepodobnosť dychových komplikácií a mnohé matky majú ťažkosti s dojčením. Riziko obezity u takto narodených detí sa vo veku 12 rokov zvyšuje 1,9-násobne. Navyše je novorodenec ochudobnený o priechod pôrodnými cestami matky, a teda o vaginálnu mikrobiotu dôležitú pre jeho zdravý vývoj.

Individuálny prístup mnohé vyrieši

Súčasné trendy, teda vyšší vek matiek, a preto aj viac rizikových tehotenstiev, nadváha u žien, umelé oplodnenie a viacpočetné tehotenstvá, to všetko hovorí v prospech cisárskeho rezu. Diskutabilná však môže byť obrátená poloha alebo spôsob pôrodu druhého dieťaťa, keď prvé prišlo na svet cisárskym rezom, prípadne dvojčatá. Tam by sa malo rozhodovať z prípadu na prípad, neprikročiť automaticky k operatívnemu riešeniu. Hoci svetová zdravotnícka organizácia odporúča znížiť množstvo cisárskych rezov pod 15 percent, lekári sa k tomu stavajú skepticky. Sú skôr za to, aby sa počet týchto zákrokov udržal na istej stabilnej úrovni a ďalej sa nezvyšoval. „To, čo môžeme my sami zlepšiť, je komunikácia s nastávajúcimi matkami. Mali by o tomto zákroku dostať viac informácií a mať pocit, že ich lekár považuje za partnera, ktorý sa podieľa na rozhodnutí,“ vysvetľuje francúzska kapacita v pôrodníctve a v gynekológii Philippe Deruelle.

8.9.2015 1:03| autor: Helena Chvojková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist