babyweb.sk > Pôrod > Cisársky rez > Príliš nóbl na pôrod? Celebrity volia cisársky rez
Príliš nóbl na pôrod? Celebrity volia cisársky rez
Fráza „too posh to push“ neukazuje na nikoho iného ako na „Posh Spice“ Victoriu Beckham. Tá všetkých svojich troch synov a jednu dcéru porodila pomocou cisárskeho rezu. Svojím počínaním sa tak pričinila o vznik nie práve pozitívneho trendu, keď ženy dobrovoľne podstupujú túto operáciu, a nielen to – skracujú si čas tehotenstva, aby boli čo najskôr štíhle a vo forme.
Victoria Beckham rozhodne nebola jediná, pre cisársky rez sa rozhodol celý rad žien, ktorých telo hrá v ich profesii dôležitú rolu. Výnimkou nebola ani supermodelka Alessandra Ambrosio. Iba mesiac po pôrode sa v médiách objavila jej fotka z módnej kampane, na ktorej bola štíhla ako prútik. Alessandra sa pre cisársky rez údajne rozhodla už mesiac a pol pred termínom svojho pôrodu. Chcela sa čo najskôr vrátiť k svojej veľkosti č. 34, aby sa mohla zúčastniť na blížiacej sa módnej prehliadke pre Victoria´s Secret.
Angelina Jolie, Miranda Kerr, Nicole Kidman, Britney Spears a Jennifer Lopez, to sú ďalšie hviezdy, o ktorých sa tvrdí, že prírodné zákonitosti trochu popohnali. Speváčka Christina Aguilera, ďalšia nasledovateľka trendu „too posh to push“ vo svojom rozhovore pre časopis People povedala: „Nechcela som žiadne prekvapenia. Skutočne som nestála o bolesť. Počúvala som hororové príbehy z pôrodných sál, kde aj tak nakoniec muselo dôjsť k cisárskemu rezu. Najťažšie bolo rozhodnúť o dátume, kedy bude mať môj syn narodeniny. Na jednej strane som to chcela nechať na osud, na druhej strane som chcela byť pripravená.
Obavy z pôrodu a túžba mať to rýchlo a bezbolestne za sebou sa však zďaleka netýka len celebrít. „Aj ja som sa rozhodla pre cisársky rez,“ Zdôverila sa Simona (32). „Nejde o to, že by som si na prirodzený pôrod pripadala príliš nóbl, ja som z neho jednoducho mala hrôzu. Predstava pôrodu a vôbec tehotenstva ma desila. Dokonca som uvažovala o adopcii. Ohromuje ma odvaha žien, ktoré sa rozhodnú pre prirodzený pôrod, či už sa končí cisárskym rezom, alebo nie.“
Možnosť voľby – áno či nie?
U nás oficiálne neexistuje možnosť, aby si ženy určovali, akým spôsobom budú rodiť. V skutočnosti však toto pravidlo neplatí vždy. Istý podiel cisárskych rezov sa uskutočňuje na želanie rodičky. Ide o trend, ktorý sa v posledných dvadsiatich rokoch zosilňuje.
Komplikácie pri cisárskom reze sa vyskytujú častejšie ako pri prirodzenom pôrode. Táto záležitosť má dosah na celý zdravotnícky systém. Problémy s týmto spojené rieši napríklad Veľká Británia, kde každý pôrod cisárskym rezom stojí zdravotnícky systém o 1 000 libier viac ako prirodzený pôrod. V Británii sa každý rok uskutoční 700-tisíc pôrodov, z toho 25 až 30 % je riešených cisárskym rezom.
Ak nie je na cisársky rez vážny dôvod, narastajú riziká ako pre matku, tak aj pre dieťa. Matke hrozí vdýchnutie obsahu žalúdka pri celkovej anestézii, pri lokálnej anestézii matku ohrozujú pokles tlaku alebo postpunkčné bolesti hlavy. Medzi operačné riziká následne patria krvácanie, poranenie maternice a okolitých orgánov, krvácanie v pooperačnom období a infekcia.
Riziká sa môžu prejaviť aj v budúcnosti, jedným z nich môže byť porucha plodnosti, ďalšie nebezpečenstvá sa môžu preniesť do nasledujúceho tehotenstva.
Operácia cisárskym rezom ohrozuje aj plod. K poraneniu môže dôjsť už pri operácii, či už k porezaniu, pomliaždeninám, alebo zlomeninám. Zvyšuje sa aj riziko dýchacích ťažkostí, hypoglykémie, novorodeneckej žltačky, alergií a astmy.
Predstava, že sa pôrod cisárskym rezom zaobíde úplne bez bolesti, je navyše mylná. Teda daný okamih pôrodu skutočne bezbolestný je, no bolesť sa skôr či neskôr ozve zároveň s odznením narkózy. Bolesti následne môžu pretrvávať niekoľko dní, ale aj týždňov.
Čítajte tiež:
Ako sa rodí „cisárom“
Ak ide o nekomplikovaný pôrod cisárskym rezom, budúca matka väčšinou dostane na výber spôsob anestézie. Volí tak medzi lokálnou, tá môže byť epidurálna, spinálnou alebo kombináciou týchto dvoch a celkovou anestéziou. Ženy si častejšie zvolia prvú možnosť, aby boli pri vedomí v okamihoch narodenia svojho dieťatka.
Dôležité je, aby žena od polnoci pred operáciou nejedla a nepila. Po príchode ženy do pôrodnice sa uskutočňuje monitorizácia maternicovej aktivity, prebehne aj pohovor s anestéziológom. Ak si žena vyberie miestnu anestéziu, prichádza na sálu s predstihom, pretože lieky začnú pôsobiť asi po dvadsiatich minútach. Po uplynutí tohto času rodička necíti oblasť od bránice smerom nadol.
Na operačnej sále následne dochádza k dezinfekcii a zarúškovaniu operačného poľa. Ak je isté, že anestézia funguje, ako má, operatér urobí pod lonovou sponou priečny rez. Týmto rezom prekonáva hneď sedem vrstiev – kožu, podkožie, blany pokrývajúce svaly, svaly, pobrušnicu a maternicu. Bábätko sa dostane z maternice tak, že lekár silno zatlačí na hornú časť brucha. S vytiahnutím bábätka sa však operácia nekončí. Operatér sa musí postarať o placentu a dutinu maternice. Nasleduje šitie. Prvá časť operácie trvá asi pätnásť minút, druhá časť je dlhšia, zaberie približne pol hodiny.
Po operácii mamičku prevezú na jednotku intenzívnej starostlivosti, kde jej sledujú tlak, srdcový tep a okysličenie krvi. Tu sa mamička aj prvýkrát stretne so svojím bábätkom.
Pôrod nie je horor
Pre prvorodičky môže byť predstava prirodzeného pôrodu skutočne stresujúca. Predsa len pôrody zachytené vo filmoch sa často najviac približujú hororom. Významnú rolu preto hrá informovanosť. Výsledky niektorých štúdií ukazujú na skutočnosť, že keby ženy mali dostatok informácií, často by si cisársky rez vôbec nezvolili.