babyweb.sk > Tehotenstvo > Zdravie v tehotenstve > Čaká vás operácia v tehotenstve? Netreba panikáriť > Čaká vás operácia v tehotenstve? Netreba panikáriť
Čaká vás operácia v tehotenstve? Netreba panikáriť
Ste tehotná a čaká vás operácia? Čo vás počas nej čaká, aké komplikácie môžu nastať a hrozí nejaké nebezpečenstvo vášmu bábätku? Hneď na začiatku vás upokojíme, že sa netreba báť, úplná väčšina zákrokov prebehne bez akýchkoľvek následkov. Ak sa však chcete dozvedieť podrobnosti, čítajte ďalej.
Tehotenstvo je obdobím, keď sa k operačným výkonom pristupuje iba v akútnych prípadoch. Výnimkou sú len výkony v lokálnej anestézii – rôzne kožné excízie alebo zubné ošetrenia. Ošetrenie v lokálnom znecitlivení je možné robiť po celé obdobie tehotenstva. Vždy je však nutné zvážiť všetky za a proti, pretože i banálny výkon sa môže skomplikovať.
Operácie spojené s tehotenstvom
Prvou skupinou operačných výkonov v tehotenstve sú výkony spojené s tehotenstvom a jeho komplikáciami. Najčastejšie ide o revízie dutiny maternice po prekonanom samovoľnom potrate, laparoskopie vykonávané pre mimomaternicové tehotenstvo a v neposlednom rade, samozrejme, cisársky rez. Cisársky rez je vôbec najčastejšou operáciou v tehotenstve.
V minulosti sa často uskutočňovala tzv. cerkláž čapíka, pri ktorej sa na čapík založil steh v snahe predísť predčasnému pôrodu. V súčasnosti existujú rôzne spôsoby diagnostikovania a liečby hroziaceho predčasného pôrodu, takže cerkláž sa robí veľmi vzácne.
Slepé črevo trápi i tehotné
Druhou skupinou operácií vykonávaných v tehotenstve sú výkony, keď je žena ohrozená na zdraví či živote. Akútnych situácií, vyžadujúcich rýchlu operáciu, je celý rad – od zápalu slepého čreva, krvácania, zlomeniny, objemnejšej cysty na vaječníku až po napríklad nádor alebo vydutinu na mozgu.
Veľmi častá a celkom banálna operácia slepého čreva sa u tehotných žien robí rovnakým spôsobom ako u netehotných žien. Náročná však môže byť diagnostika zápalu slepého čreva, predovšetkým v pokročilom štádiu tehotenstva, čo súvisí s objemnou maternicou. Preto by mal lekár postupovať pri každej bolesti v podbruší veľmi ostražito a myslieť i na túto možnosť.
Použitie anestézie v tehotenstve
V závislosti od typu a rozsahu operačného výkonu anestéziológ zvolí čo najšetrnejší spôsob anestézie – celkovú či miestnu (spinálnu, epidurálnu, subarachnoideálnu).
Ak hovoríme o celkovej anestézii, znamená to väčšinou kombinované podanie anestetika vnútrožilovo i inhalačne. Žena je zaintubovaná – do krku má zavedenú hadičku, ktorá je pripojená na umelú pľúcnu ventiláciu.
Lokálna anestézia naopak znamená aplikovanie anestetika do chrbticového kanála a umŕtvená je len oblasť, ktorá je potrebná.
Úskalia anestézie v tehotenstve spočívajú predovšetkým v tom, že žena má zmenené objemové pomery v tele a nemá vyprázdnený žalúdok. V tehotenstve je totiž proces vyprázdňovania žalúdka spomalený a neustále v ňom zostáva natrávený obsah, teda žena nie je nikdy úplne nalačno. Preto sa preferuje zaistenie dýchacích ciest intubáciou pred dýchaním cez masku, keď je výrazne vyššie riziko vdýchnutia žalúdočného obsahu.
V tehotenstve má žena väčšiu tendenciu k tvorbe krvných zrazenín, preto by mala byť vždy dostatočne zabezpečená podávaním liekov na riedenie krvi, ktoré bábätku neuškodia.
Rh faktor nemá na samotný priebeh operácie vplyv. V súčasnosti sa Rh negatívnym matkám v 26. – 28. týždni tehotenstva preventívne podáva liek, ktorý pomáha predchádzať komplikáciám súvisiacim s Rh inkompatibilitou. Ak hrozí následkom úrazu alebo operácie kontakt materskej krvi s krvou plodu, žena dostane liek okamžite.
Ohrozuje anestézia bábätko?
Nastávajúce matky však vždy najviac zaujímajú potenciálne riziká pre ich bábätko. Vďaka moderným anestetikám sú riziká malé, napriek tomu sa uvádza o niečo vyššie riziko samovoľného potratu či pôrodu. V priebehu anestézie v tele ženy kolíše krvný tlak a môže byť dočasne znížený prietok krvi placentou. V praxi to znamená, že plod môže prechodne trpieť nedostatočným zásobením kyslíka. Krvný tlak matky je teda udržiavaný tak, aby neklesol pod kritickú hranicu.
Na lieky anestetiká je plod najcitlivejší v prvých 12 týždňoch tehotenstva. Ak je to možné, mal by sa výkon uskutočniť až po ukončenom prvom trimestri.
Prečítajte si tiež:
- Krvácanie v tehotenstve a jeho najčastejšie príčiny
- Mimomaternicové tehotenstvo: príznaky a liečba
- Komplikácie, ktoré vás pri pôrode môžu ohroziť
Anestézia pri cisárskom reze
V súčasnosti sa väčšina cisárskych rezov vykonáva vo zvodnej lokálnej anestézii (epidurálnej, spinálnej). Jej veľkou výhodou je šetrnosť k novorodencovi, ktorý nie je zaťažený účinkom anestetík. Nemenej dôležité však je i to, že matka je pri vedomí, môže svoje bábätko ihneď vidieť a dokonca je možná podpora bondingu. V rámci neho je bábätko po pôrode položené matke na hruď, prípadne sa môže i samo prisať. Bohužiaľ, v našich pôrodniciach sa táto prax zatiaľ neuplatňuje. Prečítajte si viac o podpore ranej väzby po pôrode cisárskym rezom.
Ak je nevyhnutné uskutočniť cisársky rez veľmi akútne, býva z časových dôvodov volená celková anestézia. Aby bol novorodenec anestetikami ovplyvnený čo najmenej, mal by byť z tela matky vytiahnutý do 3 minút od uvedenia do narkózy.
Pooperačná starostlivosť o tehotné
Pooperačná starostlivosť o tehotné prebieha v spolupráci chirurga a gynekológa, ktorého úlohou je pravidelné sledovanie nenarodeného dieťaťa.
Základom monitorovania plodu je určite ultrazvuk, prípadne kardiotokografia u tehotných v pokročilejším štádiu tehotenstva.
Neoddeliteľnou súčasťou následnej starostlivosti o tehotnú ženu je i podávanie liekov, ako sú antibiotiká, analgetiká, lieky na riedenie krvi či lieky tlmiace činnosť maternice. Lekári vždy volia také medikamenty, ktoré bábätku neublížia.
Na záver
Každá komplikácia v priebehu tehotenstva je pre ženu veľmi nepríjemná o to viac, ak stav vyžaduje operačné riešenie. Ako sme už spomínali, k operačnému riešeniu lekár pristupuje v tehotenstve len v závažných a nevyhnutných prípadoch. Ak je priebeh operácie i anestézie nekomplikovaný, sú riziká pre ženu i nenarodené dieťa malé.