babyweb.sk > Bábätko > Pre bábätká > Čo potrebujete pre bábätko? Mamičky radia
Čo potrebujete pre bábätko? Mamičky radia
Kočíky, vaničky, bodíky, dupačky, cumlíky, hrkálky…valí sa to na mňa zo všetkých strán. Musím poctivo priznať, že som ako budúca mamička poriadne zblbla. Zatiaľčo sa môj predtým racionálne uvažujúci mozog snaží v zamestnaní vyprodukovať aspoň nejakú prácu, myšlienky sa mi túlajú v kráľovstve detských potrieb.
Netrápi ma ani tak to, že ešte neviem, či výbavičku ladiť do modrej alebo ružovej farby, ale vôbec neviem, čo mám kúpiť. Na rôznych serveroch pre rodičov a v knihách o bábätku sú zoznamy vecí, ktoré je pre bábätko a novopečenú mamičku potrebné mať. Lenže potrebujeme naozaj to všetko?
Aby som si nemusela lámať hlavu sama, pozvala som kamarátky na kávu a poriadne ich vyspovedala. Múdra z toho ale stále nie som – no posúďte sami:
Kočík – samozrejme, že ho potrebujem, ale aký? Je lepšia trojkolka alebo stabilný podvozok? Liate gumy alebo nafukovacie?
Olina (dcéra Zuzana, 4 roky): Ja som mala s nafukovacími kolesami a štvorkolku. Nevymenila by som ju za trojkolku, hlavne kvôli veľkému koši, kam sa naozaj všetko vošlo. Ale nafukovacie kolesá už nechcem, často sa nám stávalo, že sme pichli, pumpička sa rozbila a podobne. Na opravu sme potom dlho čakali. Kúp si rovno kombináciu, bábätko z korby rýchlo vyrastie.
Jana (syn Dominik, 6 mesiacov): Ja mám trojkolku a nemôžem si ju vynachváliť. Je ľahká a výborne zatáča. Zase je pravda, že do terénu s ňou nemôžem. Ale na stabilitu sa nemôžem sťažovať. Tiež sa prikláňam ku kombinácii, určite ušetríš.
Pavla (dcéra Sára 6 mesiacov, syn Matej 3 roky): Ja jednoznačne športový s nafukovacími kolesami. Kolesá z gumy sa ale rýchlo odrú. Pravdou tiež je, že oproti trojkolke horšie zatáča, ale prešla som s ním aj pole, bolo to ťažké, ale dalo sa. Tiež mysli na to, aby bol kočiar ľahký, čo je u športových dosť problém. Sú stabilné, ale väčšinou ťažšie, ako kočiare do mesta. Riešením môže byť mestský kočiar s korbou a potom športiak s väčšími kolesami, prípadne golfky, až bude väčší.
Záver: Hlavne musím zvážiť, kam budem jazdiť, v mojom prípade často do terénu, až len kvôli psovi. Ale robia aj trojkolky do terénu?
Autosedačka – určite budem potrebovať, ale novú alebo používanú?
Olina: Tú prvú by som kúpila novú. Na nové bábätko nová sedačka. Predsa len v nej strávi dosť času a má záruku. Potom ju predáš ďalej.
Jana: Ja by som naopak tú prvú kúpila použitú, pretože ju má dieťa veľmi krátko. A s malým bábätkom toľko necestuješ ako s väčším dieťaťom. Takže prvú použitú, potom investuj do novej a hlavne dobrej značky.
Pavla: Pre Mateja sme mali novú, Sárka ma chudák skoro všetko po ňom, ale to už je údel mladších detí. Osobne si myslím, že nezáleží ani tak na tom, či je nová alebo použitá, ale skôr na značke. Pozri sa na testy sedačiek a investuj naozaj do kvality. Čo sa týka bezpečnosti, nie je žiadna čiastka príliš vysoká.
Záver: Rýchlo na internet a hľadať testy autosedačiek. Možno mi nejakú kvalitnú pribalia aj ku kočiaru, keď budem kupovať trojkombináciu?
Dojčiaci vankúš – nutnosť alebo luxus?
Olina: Určite si ho kúp už v tehotenstve, v spánku si s ním krásne podoprieš nohy a brucho.
Jana: Je dobrý tak prvé tri mesiace, potom ho môžeš zahodiť, radšej si ho požičaj alebo si vezmi len normálny vankúš, tiež stačí.
Pavla: Pri prvom dieťati som ho nemala a prežila som to. Teraz ho mám a som rada, je to každopádne pohodlnejšie. Či je to nutnosť? Tak ako plienky nie, ale je to príjemné.
Záver: Dojčiaci vankúš stojí okolo 30 eúr. To by som pre seba a bábätko obetovať mohla.
Odsávačka mlieka – preboha je ten prístroj nutný? Dúfam, že nie.
Olina: Ja som ju vôbec nepotrebovala, mlieka som mala málo, určite si ju nekupuj dopredu.
Jana: Ja by som sa bez nej vôbec nezaobišla. Musela som odstriekavať cez deň aj v noci. Urobila som ale tú hlúposť, že som si kúpila ručnú a dnes by som dala neviem čo za elektrickú. Ruka ma už naozaj poriadne bolí…
Pavla: Ja ju mám, ale súhlasím, že nie vždy ju potrebuješ, záleží na mamičke. S prvým dieťaťom som mala mlieka skôr málo a teraz ho mám dosť, takže ešte počas šestonedelia som manžela poslala, aby ju kúpil. Určite si ju ale nekupuj dopredu, v niektorých pôrodniciach ti dajú rôzne tipy vyskúšať a môžeš si vybrať, ktorá ti viac vyhovuje.
Záver: Počkám po pôrode, možno ju vôbec nebudem potrebovať.
Prebaľovací pult – je nutný pult alebo stačí podložka?
Olina: Pult určite nutný nie je, v malých bytoch zaberá zbytočne miesto. Stačí podložka, ktorú položíš na posteľ alebo komodu. Komoda je dobrá, pretože máš všetko po ruke. Jednou rukou držíš dieťa a druhou hrabeš v šuplíku. Je to vlastne viacúčelový prebaľovací pult.
Jana: Pult nepotrebuješ, to je pravda. Je mám podložku, ktorá sa dá postaviť a zaistiť proti pohybu na postieľke. Žiadne miesto naviac a mám všetko po ruke. Podložka je dobrá, pretože je umývateľná a nepresiakne. Ale pozor, malému je 6 mesiacov a už sa do nej skoro nevojde, tak buď väčšiu alebo sa potom zmier s prebaľovaním na deke.
Pavla: Prvé dieťa som prebaľovala, kde sa dalo, napríklad aj na deke na zemi, na jedálenskom stole, všade. Potom sme sa presťahovali do domčeku a mamičkovanie so Sárou si užívam oveľa viac. Zariadili sme si detskú izbu a tam mám aj prebaľovací pult. Je dobrý, hneď pod ním je kôš na plienky a nemusím s nimi nikam chodiť po byte. Ak je miesto, tak by som pult kúpila, nie je až tak drahý.
Záver: Prebaľovacia podložka stačí, na pult nie je miesto, ale bábätko už má kúpenú vlastnú komodu.
Monitor dychu – pomôže alebo znervózni?
Olina: Bola som pokojnejšia, keď pri ňom Zuzka spala. Pravda je, že ma niekedy zbytočne vyľakal, keď som ju napríklad zdvihla a zabudla ho vypnúť. Určite by som kúpila nový, aby si ho mala v záruke.
Jana: Ja ho nemám a neľutujem, podľa mňa viac znervózni, ako upokojí. V pôrodnici ho mali a ja som ho vždy zabudla vypnúť, takže začal hučať. Bola som na neho úplne alergická. Aj tak sa tie prvé mesiace od bábätka nepohneš.
Pavla: Používala som ho pri oboch deťoch. Bola som s ním pokojnejšia. Ale po troch mesiacoch, kedy uplynulo najväčšie riziko, som ho dala preč. Myslím, že môžeš kúpiť nejaký starší, nie je nutné mať nový.
Záver: Pozriem sa v bazáre, koľko stojí.
Vanička alebo vedierko?
Olina: Vedierka sú v móde posledné roky, jednoznačne vanička.
Jana: Nechala som sa zblbnúť a kúpila vedierko. Kúpali sme sa v ňom asi päťkrát a bežali kúpiť vaničku. Takže ak nechceš oboje, kúp vaničku.
Pavla: Vanička je určite lepšia, aj keď vo vedierku sa že vraj deti zo začiatku cítia bezpečnejšie. Ak sa rozhodneš pre vaničku, kúp dostatočne veľkú, aby si ju po pár mesiacoch nemusela kupovať zase. Deti strašne rýchlo rastú. Pri prvom dieťati sa vyplatí aj podložka na kúpanie, keď ešte nevieš, ako bábätko držať.
Záver: Vanička a dosť veľká.
Tak takto dopadol môj prieskum. Že je dosť nejednoznačný? Tak to býva. Každá sme iná a každé dieťa samozrejme tiež. Asi si na to všetko budem musieť prísť sama.
Na Babywebe tiež nájdete:
Užitočnú databázu nebezpečných výrobkov
Ako vybrať najvhodnejší kočík?
Kúpanie